خبرنگاران ایران و قطر، کوشش مشترک برای توسعه همکاری

به گزارش اخبار ورزشی، تهران - خبرنگاران - صبح روز دوشنبه 19 آبان رضا اردکانیان وزیر نیروی ایران و رییس ایرانی کمسیون همکاری های مشترک ایران و قطر به دوحه سفر کرد تا ضمن ابلاغ پیغام رییس جمهوری کشورمان به امیر قطر به کوشش برای افزایش همکاری ها سرعت دهد و برگزاری اجلاس هفتم کمیسیون مشترک نتایج نهایی این کوشش ها شد.

خبرنگاران ایران و قطر، کوشش مشترک برای توسعه همکاری

همراه ما باشید و با تور دوحه از مروارید خلیج فارس دیدن کنید و زیبایی های شهر دوحه را در خاطراتتان ثبت کنید.

به گزارش خبرنگار مالی خبرنگاران، رضا ادرکانیان رئیس ایرانی کمیسیون همکاری های مشترک مالی ایران و قطر باهدف تسلیم پیغام ریاست جمهوری اسلامی ایران به امیر قطر صبح روز دوشنبه نوزدهم آبان وارد دوحه شد.

سفر وزیر نیروی ایران و رئیس ایرانی کمیسیون همکاری های مشترک مالی ایران و قطرعلاوه بر تسلیم پیغام رییس جمهوری کشورمان به امیر قطر هدف دیگری را هم مد نظر داشت و آن توسعه و تقویت روابط مالی بین دو کشور بود.

وزیر نیرو در این سفر ملاقاتهایی را باعلی الکواری رئیس کمیسیون همکاری های مالی دو کشور و وزیر صنعت و تجارت قطر و همچنین وزیر مشاور در امور انرژی قطر و سایر مقام های ارشد مالی و سیاسی قطری انجام داد که توسعه روابط مالی و برنامه ریزی برای برگزاری هرچه سریع تر هفتمین کمیسیون مشترک دو کشور در آینده نزدیک از برنامه های اصلی وزیر نیرو در این سفر بود.

همچنین اردکانیان در این سفر و در ملاقات با شیخ تمیم بن حمد بن خلیفه آل ثانی امیر قطر، با تحویل پیغام کتبی رئیس جمهوری اسلامی ایران، بر توسعه همه جانبه روابط دو کشور تاکید نمود.

حسن روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران در پیغام خود با اشاره به توافق های قبلی دو کشور به ویژه در ملاقات سال گذشته امیر قطر از تهران بر آمادگی کشورمان جهت اجرایی کردن همه توافق ها تاکید نموده بود.

اردکانیان، وزیر نیرو علاوه بر تسلیم پیغام رییس جمهوری کشورمان از یاری های دارویی دولت قطر در جریان مقابله با شیوع ویروس کرونا (کووید - 19) تشکر و قدردانی کرد.

ایران شریک راهبردی برای قطر

امیر قطر نیز در این ملاقات با تشکر از پیغام رییس جمهوری اسلامی ایران گفت: ایران را شریک راهبردی خود می دانیم و همکاری بین قطر و جمهوری اسلامی ایران برای ما از اهمیت بالایی برخوردار است؛ امیدواریم هرساله روابط دو کشور بیش از پیش گسترش یابد.

تاکید بر گسترش همکاری های برقی

اردکانیان در نخستین ملاقات رسمی خود در محل وزارت انرژی قطر با سعد شریده الکعبی وزیر مشاور در امور انرژی قطر ملاقات و گفت وگو کردند.

در این ملاقات، طرفین برای گسترش همکاری های دو کشور در حوزه برق تاکید نمودند و بر توسعه و ادامه همکاری خود در زیر چتر مرکز مدیریت منطقه ای آب شهری که زیرمجموعه یونسکو است، تاکید داشتند.

آمادگی برای تاسیس مرکز همکاری های جهانی برای آب های نامتعارف

همچنین طرفین آمادگی خود را برای همکاری در تاسیس مرکز همکاری جهانی برای آب های نامتعارف بیان کردند.

گسترش همکاری های ایران و قطر در زمینه انرژی های تجدیدپذیر

درادامه سفر و در ملاقات وزیر نیروی جمهوری اسلامی ایران و وزیر صنعت و تجارت قطر، دو طرف بر گسترش همکاری های ایران و قطر در زمینه انرژی های تجدیدپذیر تاکید نمودند.

اردکانیان وزیر نیروی ایران و رئیس ایرانی کمیسیون همکاری های مالی ایران و قطر در محل وزارت صنعت و تجارت قطر با علی الکواری رئیس قطری کمیسیون همکاری های مالی دو کشور و وزیر صنعت و تجارت قطر ملاقات و تبادل نظر کرد.

در این ملاقات طرفین ضمن تاکید بر حسن روابط دو کشور دوست و همسایه به آنالیز راه های گسترش این روابط پرداختند.

دو طرف ضمن مشخص نمایندگان خود برای پیگیری موضوع ابراز امیدواری کردند که برگزاری هرچه پربارتر اجلاس هفتم کمیسیون بتواند نقش موثری در توسعه روابط دو کشور داشته باشد.

همچنین طرفین بر گسترش همکاری های خود در زمینه انرژی های تجدیدپذیر توافق کردند و طرف ایرانی نیز آمادگی خود را برای میزبانی از هیات های تخصصی قطر جهت آشنایی با توانایی های ایران در حوزه انرژی های تجدیدپذیر بیان کرد.

توسعه روابط وزارت نیروی ایران و شرکت آب و برق قطر

همچنین در این ملاقاتها وزارت نیروی جمهوری اسلامی ایران و شرکت آب و برق قطر، بر ضرورت تقویت همکاری های دو جانبه تاکید نمودند.

محمدعلی فرحناکیان مشاور وزیر در امور بین الملل و رییس مرکز امور بین الملل و هماهنگی دیپلماسی آب و برق وزارت نیرو، عصر روز سه شنبه با عیسی الکواری مدیرعامل شرکت آب و برق قطر در محل این شرکت ملاقات کرد.

طرفین در این ملاقات با ارزشمند برشمردن گفت وگوها و مذاکره های قبلی بین حوزه های آب و برق ایران و قطر، بر لزوم تقویت روابط فی مابین تاکید نمودند.

مقرر شد مباحث تخصصی بین شرکت قطری و واحدهای ذیربط وزارت نیرو، پیگیری گردد تا هر دو کشور در راستای همکاری نزدیک به نتایج خوبی دست پیدا نمایند.

توافق ایران و قطر برای اجلاس هفتم کمیسیون همکاری های مشترک

در نهایت محمدعلی فرحناکیان دبیر ایرانی کمیسیون همکاری های مشترک و احمد آهن همتای قطری توافق کردند هفتمین اجلاس این کمیسیون با حضور مقام های عالی رتبه قطری 24 و 25 نوامبر (4 و 5 آذرماه) جاری در ایران برگزار گردد.

دو طرف با تاکید بر علاقه مندی ایران و قطر در گسترش روابط مالی دوجانبه و ارتقای سطح تجارت فی مابین، راهکارهای عملی تحقق این هدف را آنالیز کردند.

همچنین متن سند تفاهم نامه اجلاس هفتم کمیسیون همکاری های مشترک دو کشور که پیشتر در پنج کمیته تخصصی توسط متخصصان حوزه های ذیربط مورد بحث و آنالیز قرار گرفته بود، در این ملاقات نهایی شد.

منبع: ایرنا
انتشار: 24 آبان 1399 بروزرسانی: 24 آبان 1399 گردآورنده: pmbaxsports.ir شناسه مطلب: 1125

به "خبرنگاران ایران و قطر، کوشش مشترک برای توسعه همکاری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران ایران و قطر، کوشش مشترک برای توسعه همکاری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید