خبرنگاران پیامدهای اجتماعی تندروی و توهین

به گزارش اخبار ورزشی، تهران- خبرنگاران- روزنامه ایران در یادداشتی نوشت: در تقبیـح و تحریـم رفتارهای موهن و هتک حرمت افراد به اندازه کافی مبانی شرعی و عقلی محکم و مستدل وجود دارد که مقبولیت این دست رفتارها را زیر سؤال ببرد.

خبرنگاران پیامدهای اجتماعی تندروی و توهین

روزنامه ایران سه شنبه 6 آبان در یادداشتی به قلم غلامرضا انصاری عضو شورای مرکزی حزب اتحاد ملت، آورده است: از منظر شرعی پایه دین اسلام بر اخلاق گرایی و تحکیم احترام در مناسبات اجتماعی بنا شده است. از این منظر ما نه تنها در تاریخ اسلام کوچکترین نمونه ای برای هتک حرمت یک انسان توسط بزرگان دین سراغ نداریم بلکه هر چه بوده نیز عکس این است.

از منظر تدبیر و عقلانیت نیز، هتک حرمت افراد و کشاندن این رفتار مذموم به سطح عالی سیاست، تنها منجر به نتایجی نامطلوب در گستره جامعه می گردد. پیش پا افتاده ترین این نتایج تسری این نوع برخوردها به مناسبات روزمره مردم و تبدیل کردن آن به یک الگوی عمومی است که خود زمینه ساز نوعی هرج و مرج اجتماعی می باشد.

مضافاً اینکه این دست رفتارها پیغام های نامطلوب و مخربی از داخل کشور به رقبا و دشمنان خارجی مخابره می نماید و تنها باعث ایجاد تصویری پر از شکاف، نزاع و اختلاف از سطوح مختلف جامعه می گردد. جدای از این ایجاد زمینه های افراط و تفریط در داخل با این دست رفتارها، چشم انداز توافق و وحدت داخلی را کاملاً مخدوش می سازد.

اما مسأله دیگر شرایطی است که خود باعث بروز این دست رفتارها می گردد. از مهم ترین این شرایط و عوامل وجود بعضی انحصارهای سیاسی در داخل است. به عبارتی گروهی با قرار دریافت در موقعیتی متفاوت در مقایسه با رقبای خود از نظر مصونیت های سیاسی و برخورداری از تریبون ها و امکانات، به این باور و یقین رسیده اند که حق مطلق در مسائل با آنهاست و دیگران هستند که راه به خطا می فرایند.

همین باور هم آنها را به این سمت می برد که استفاده از هر ابزاری بر اساس تشخیص خود را مشروع بدانند. در حالیکه این نوع رفتارها نه در منش سیاسی بنیانگذار انقلاب سابقه داشته و نه در سبک رفتاری و سیاست ورزی رهبر معظم انقلاب. به عبارتی اتفاقی که باید در این عرصه رخ دهد، لغو و برطرف بعضی انحصارهای سیاسی است که گروهی خاص از آن سود می جویند.

خروج از حاشیه امنی که توسط این انحصار ایجاد شده، این گروه را به صورت طبیعی با واقعیت هایی روبرو می نماید که بسیار متفاوت از برداشت های شخصی آنهاست و احتمالاً همین اتفاق نیز تا حد زیادی می تواند به تعدیل این دست رفتارها یاری کند.

منبع: ایرنا
انتشار: 12 آذر 1399 بروزرسانی: 12 آذر 1399 گردآورنده: pmbaxsports.ir شناسه مطلب: 1164

به "خبرنگاران پیامدهای اجتماعی تندروی و توهین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران پیامدهای اجتماعی تندروی و توهین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید