فریب مردم افغانستان تحت عنوان جعلی مذاکرات صلح

به گزارش اخبار ورزشی، خبرنگاران: رئیس جمهور افغانستان با مطرح کردن مذاکرات صلح و تمایل پاکستان و چین برای فشار به طالبان این کشور، افغان ها را فریب می دهد زیرا بارها سخنگوی طالبان افغانستان مذاکرات صلح با دولت کابل را رد کرده است.

فریب مردم افغانستان تحت عنوان جعلی مذاکرات صلح

فلورانس ابراهیمی نویسنده افغان مقیم استرالیا در یادداشت ارسالی به دفتر منطقه ای اخبار ورزشی، فرایند مذاکرات صلح افغانستان را بررسی کرده است.

متن کامل این یادداشت در ادامه می آید:

اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان در مورد تلاش برای برقراری صلح در این کشور، مردم افغانستان را فریب می دهد. براساس عقیده جدید اشرف غنی، دولت کابل به سمت چین متمایل شده که طالبان افغانستان را بر سر میز مذاکره صلح بکشاند و به سرانجام جنگ 13 ساله این کشور کمک کند.

به نظر می رسد که پاکستان نیز در آغاز مذاکرات صلح افغانستان با دولت این کشور همکاری هایی را انجام داده اما سخنگوی طالبان تمامی شایعات آغاز مذاکرات صلح میان این گروه و دولت کابل را تکذیب کرده است.

تکذیب آغاز مذاکرات صلح توسط گروه طالبان بیانگر محرمانه بودن این مذاکرات و غیر قابل پیش بینی بودن رهبری این گروه است. همچنین موجی از نگرانی ها از آغاز بهار جنگی طالبان در ماه آوریل سال جاری میلادی در افغانستان شکل گرفته است زیرا با خروج نیروهای خارجی از افغانستان، نیروهای امنیتی این کشور با چالش های جدی تری روبرو خواهند شد.

بر اساس سیاست امنیتی جدید افغانستان برای مقابله با این تهدیدها، کمک خواستن از هرکسی برای برقراری صلح در این کشور نشان از ضعف دولت نیست و باید به یاد داشت که مذاکره از موضع ضعف یک شکست محسوب می شود و برای برقراری یک صلح پایدار، باید در میدان جنگ قدرتمند ظاهر شد.

با این حال، روابط افغانستان با دستگاه های نظامی پاکستان نیز شاهد یک دگرگونی عظیمی است که در دوران حکومت حامد کرزی هرگز چنین اتفاقی رخ نداد اما باور این مسئله کمی سخت به نظر می رسد. پاکستانی که مدت ها متهم به پرورش گروه های شبه نظامی در مناطق مرکزی افغانستان و پاکستان بوده اکنون تصمیم به آغاز مذاکرات صلح بین دولت کابل و طالبان افغانستان گرفته باشد زیرا دولت اسلام آباد به پشتیبانی، جذب سرمایه، تجهیز نظامی و تدارکاتی طالبان افغانستان مشهور است.

مسئله قابل توجه این است که اگر امکان پناه دریافت طالبان افغانستان در پاکستان از بین برود، این گروه شبه نظامی دیگر توانایی انجام عملیات های نظامی در افغانستان را نخواهد داشت اما به نظر می رسد دولت کابل از پیشنهاد آغاز مذاکرات صلح از سوی اسلام آباد استقبال کرده است در حالی که طالبان افغانستان روی خوشی به این مذاکرات از خود نشان نداده اند.

عدم استقبال طالبان افغانستان از مذاکرات صلح نشان می دهد که این گروه در حال آماده شدن برای مذاکرات پایدار و پیچیده ای در مورد مسائل قانونی و ایدئولوژیکی است و رهبران این گروه شبه نظامی با فرماندهان و سربازان شان نیز قصد مشورت دارند به همین دلیل طالبان آغاز مذاکرات را تکذیب می کنند.

علاوه براین، گروه طالبان آگاه هستند که آن ها بیشتر قدرت و اعتبارشان را به عنوان جبهه مقاومت دوباره بدست خواهند آورد و مذاکرات صلح چهره آن ها را زیر سؤال می برد.

از سوی دیگر اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان نیز با نادیده دریافت مردم افغانستان، هنوز چارچوبی برای مذاکرات و مفادی برای آن طرح و اعلام نکرده است.

پس از حمله آمریکا به افغانستان و از زمان پنهان شدن رهبر طالبان، این گروه به چندین گروه کوچکتر تقسیم شده و براساس منابع افغان و آمریکا، پاکستان نیز به سرمایه گذاری در بخش های منشعب شده طاللبان سعی در کشاندن آن ها بر سر میز مذاکره با دولت کابل به عنوان یک گروه واحد است اما مسئله نگران کننده این است که اگر مذاکرات صلح آغاز شود، معلوم نیست که سطح رهبری گروه طالبان آن قدر متحد هستند که به جنگ افغانستان به صورت اجماع سرانجام دهند.

در واقع پاکستان به دنبال حفظ نقش مهمش در مذاکرات صلح افغانستان برای تامین منافع خود است؛ برای نمونه از برخورد دوگانه پاکستان می توان به اعلام آزادی ملا عبدالغنی برادر از زندان توسط دولت این کشور در سال 2013 میلادی اشاره کرد.

ملا برادر مؤسس مشترک طالبان افغانستان و یکی از فرماندهان ارشد این گروه است و به عنوان شخص دوم گروه طالبان پس از ملا عمر شناخته می شود که توسط پاکستان با همکاری آمریکا در سال 2010 میلادی دستگیر شد.

اعضای شورای عالی صلح با ملا برادر در پاکستان دیدار و گفت وگو کردند و براساس منابع نزدیک به این دیدار، ملا برادر متعهد شد که در جریان مذاکرات صلح، توقف جنگ در این کشور را در صدر برنامه های خود قرار دهد.

این در حالی است که ارتباط مقامات کابل با برادر قطع شده و پاکستان نیز به دلیل کاهش میزان دسترسی وی به افغانستان، شخص دوم گروه طالبان را در حبس خانگی نگه داشته است.

پرویز مشرف رئیس جمهورپاکستان، چندی قبل اعلام کرد که سازمان اطلاعاتی این کشور طالبان افغانستان را برای تضعیف حکومت کرزی در افغانستان، آموزش داده است.

افغانستان باید با درس دریافت از گذشته خود بجای وابستگی به افراد، مسئول هرج ومرج ها در این کشور، کنترل خانه هایشان را به دست گیرند.

اشرف غنی در چهار ماه اخیر مسائل مهم زیادی را نادیده گرفته و از سپتامبر سال 2014 میلادی، هیچ پیروزیت و پیشرفت محسوسی به ویژه در بخش امنیتی در افغانستان صورت نگرفته است؛ در واقع رئیس جمهور این کشور در ارائه یک برنامه جامع امنیتی به مجلس و کابینه به صورت پیروز عمل نکرده است.

اشرف غنی شخصی است که در مورد مسائل امنیتی و سیاست خارجی هرگز با سیاست مداران، رهبران سابق جهادی، فرماندهان نظامی، والی های مختلف افغانستان مشورت نمی کند. وی باید این مسئله را مد نظر قراردهد که مردم افغانستان هرگز فرآیند صلح از سوی کشورهای دیگر را نمی پذیرند.

رهبران حکومت وحدت ملی باید هوشیار باشند، زیرا توافقنامه هایی که توسط عوامل خارجی در این کشور به امضا می رسد، افغانستان را به سمت جنگ سوق داده است.

اشرف غنی باید بداند که با وزیر کردن چند عضو غیرفعال از گروه طالبان، امنیت و ثبات در افغانستان باز نخواهد گشت و پیش از آغاز هرگونه مذاکره ای، رئیس جمهور این کشور باید یک نقشه راه برای آغاز این مذاکرات ارائه دهد.

.

منبع: تسنیم
انتشار: 10 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: pmbaxsports.ir شناسه مطلب: 552

به "فریب مردم افغانستان تحت عنوان جعلی مذاکرات صلح" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فریب مردم افغانستان تحت عنوان جعلی مذاکرات صلح"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید