40 درصد تخت های بیمارستان های خصوصی خالی است

به گزارش اخبار ورزشی، معاون کل وزارت بهداشت گفت: 40 درصد تخت های بیمارستان های خصوصی به دلیل انحصار در قیمت بالا خالی است و مردم توان دسترسی به آنها را ندارند.

40 درصد تخت های بیمارستان های خصوصی خالی است

به گزارش گروه رسانه های اخبار ورزشی، ایرج حریرچی، معاون کل وزارت بهداشت با اشاره به اینکه، مسن شدن جمعیت و شیوع بیماری های غیر واگیر در کشور، احتیاج به خدمات در بخش بستری را افزایش خواهد داد، گفت: با معیارهای موجود تعداد تخت در کشور ما در مقایسه با کشورهای توسعه یافته و هم سطح، به طرز قابل توجهی پایین تراست.

وی اضافه نمود: بیش از یکی دو دهه است که سیاستها و استراتژی های ما حتی المقدور به این سمت است که خدمات به بخش سرپایی محدود گردد و یا خدماتی که به صورت روزانه در بیمارستانها ارائه می گردد، به مراقبت در منازل منتقل گردد و با اعزام پزشکان ادامه روند درمان در منزل بیمار طی گردد.

معاون کل وزارت بهداشت با تاکید بر اینکه اولویت وزارت بهداشت خدمات سرپایی نسبت به بستری و خدمات در منزل نسبت به خدمات بستری معمول است، گفت: علاوه بر کمبود تخت بیمارستانی، ما در توزیع تختها در کشوری با 83 میلیون جمعیت و یک میلیون و 600 هزار کیلومتر مساحت، مشکل داریم.

حریرچی درباره تغییر کاربری تخت های بیمارستانی،گفت: تخت های بیمارستانی جابه جا نمی شوند بلکه استفاده های دیگری از آنها صورت می گیرد و یکی از مسائل عمده ما بیمارستان های کوچک 32 یا 64 تخته هستند که مجموعا 470 بیمارستان از هزار بیمارستان ما زیر یکصد تخته هستند که از لحاظ کارآیی مشکل دارند و اشغال تخت پایین و ضریب نیروی انسانی نسبت به تخت بالایی دارند.

وی توضیح داد: مدت بستری در داخل بیمارستان های دولتی و خصوصی بیش از مدت مورد احتیاج است اما بطور متوسط این مدت نسبت به کشورهای مشابه دیگر پایین تر است.

معاون کل وزارت بهداشت با اشاره به اینکه یکی از مسائل عمده نظام سلامت در حوزه نقد این است که همواره 10 درصد اشکال را برجسته می نمایند و 90 درصد اقدامات مثبت صورت گرفته نادیده گرفته می گردد، توضیح داد: برخلاف تصور، اشغال تخت در بیمارستان های دولتی بیشتر و کارا تر از بیمارستان های بخش خصوصی است و بیمارستان های خصوصی به مدت 30 سال است که اشغال تخت 59 الی 61 درصد را دارند و همواره 40 درصد تخت ها به دلیل انحصار در قیمت بالا خالی است و مردم نمی توانند دسترسی داشته باشند.

حریرچی افزود: تعدادی از مردم در بیمارستان های دولتی نیز با فرانشیز 5 درصد برای روستایی و 10 درصد برای شهری ها هم مشکل دارند .

وی اضافه نمود: ما تقریبا در کشورمان بیمارستان خیریه به معنای واقعی کلمه که مختص افراد مستمند و محروم باشد، نداریم و تعرفه این بیمارستانها به طور متوسط سه برابر بیمارستان های دولتی است که بیمار علاوه بر بیمه باید مابه التفاوت هم بدهد که در واقع آنها سه چهارم خصوصی را دریافت می نمایند و این بیمارستانها برای اقشار متوسط به بالا قابل دسترسی است.

معاون کل وزارت بهداشت درباره کنترل کیفیت در بیمارستان ها، گفت: کنترل کیفیت و سیستم اعتباربخشی با نظارت های مختلف انجام می گردد اما متاسفانه بیمارستان های قدیمی وضعیت مناسبی نداشتند و خیلی از اتاقها 4 یا 6 تخته بودند و بعضی از بیمارستانها، ساختمان اداری یا خوابگاه دانشجویی بودند که تبدیل به بیمارستان شده بودند.

وی بیان داشت: بعد از طرح تحول سلامت 45 هزار تخت قدیمی بازسازی و 26 هزار تخت جدید ایجاد شد اما اقتصاد ملی و اقتصاد درمان حتی در کشورهای غربی ثروتمند نیز اجازه نمی دهد که اتاقها اختصاصی باشند؛ مگر در موارد بیماری های خاص که احتیاج به ایزوله شدن دارند.

حریرچی در باره راهکارهای نوآورانه برای ارتقای بهره وری مثل توریسم سلامت، گفت: موضوع اصلاح مدیریت و بهره وری و ارتقای کیفیت، اولویت در همه حوزه هاست و اگر این نباشد بیشترین آسیب متوجه خودمان می گردد؛ به طور مثال تعطیلات طولانی در ایام نوروز که علیرغم پیشنهادات مکتوبی مبنی بر کمتر شدن آنها که دادیم، عملیاتی نمی گردد و در ایام تعطیل ما ناچاریم با تحمیل کشیک های مضاعف به کادر درمان، ارائه خدمات را داشته باشیم.

معاون کل وزارت بهداشت اعلام نمود: ما از توریسم درمانی استقبال می کنیم، حتی بعضی از بیمارستان های دولتی اعتباربخشی داخلی و بین المللی برای جذب بیماران خارجی گرفتند. در دوران برجام که مسائل اخیر وجود نداشت، با 120 شرکت از کشورهای متعدد برای بیمارستان سازی تفاهم نامه امضا شد که متاسفانه به دلیل اینکه بیمارستان سازی پرهزینه و زمان بر است اکثر آنها با شرایط مالی فعلی عملیاتی نشد.

منبع : فارس

بازگشت به صفحه رسانه ها

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 2 آبان 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: pmbaxsports.ir شناسه مطلب: 300

به "40 درصد تخت های بیمارستان های خصوصی خالی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "40 درصد تخت های بیمارستان های خصوصی خالی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید