6300 هکتار مبارزه با آفت ملخ صحرایی انجام شد

به گزارش اخبار ورزشی، تهران (پانا) - به گفته مدیرکل دفتر مبارزه با آفات عمومی و همگانی سازمان حفظ نباتات کشور از چهارم فروردین سال جاری تا به امروز، بیش از 6300 هکتار مبارزه با آفت ملخ صحرایی اجرا شده است.

6300 هکتار مبارزه با آفت ملخ صحرایی انجام شد

به گزارش وزارت جهاد کشاورزی، مدیرکل دفتر مبارزه با آفات عمومی و همگانی سازمان حفظ نباتات کشور گفت: اواخر فروردین و اوایل اردیبهشت منتظر هجوم اصلی ملخ صحرایی از سمت شمال و شمال غرب عربستان به مناطقی از جنوب کشور هستیم.

سعید معین اضافه کرد: در مرحله نخست، استان های خوزستان، ایلام، بخشی از بوشهر و قسمتی از فارس و احتمالاً کهگیلویه و بویراحمد مورد حمله ملخ صحرایی قرار خواهد گرفت.

وی با اشاره به این که در هفته های گذشته، بخشی از ملخ های صحرایی از سمت کویت وارد عراق شده است، گفت: اگر فشار جمعیت ملخ صحرایی زیاد باشد و باد قابل توجهی بوزد، آنگاه این آفات ممکن است بتوانند از ارتفاعات زاگرس عبور کنند و خود را به استان های لرستان و اصفهان برسانند.

معین گفت: فرق مبارزه با ملخ صحرایی در سال جاری نسبت به سال های قبل این است که در سال های قبل مراتع در جنوب کشور سرسبز بودند، اما سال جاری این مراتع خشک شده اند.

وی ادامه داد: سال جاری در جنوب کشور فقط باغات و مزارع کشت شده داریم و احتمالاً ملخ های صحرایی هم به این مناطق هجوم می آورند.

مدیرکل دفتر مبارزه با آفات عمومی و همگانی گفت: ملخ های صحرایی برای یافتن غذا، آب و خاک مناسب از مناطق خشک عربستان به سمت ایران پرواز می کنند و به دنبال جای مناسبی برای تخم ریزی هستند.

وی در عین حال گفت: مردم هیچ نگرانی از بابت هجوم ملخ های صحرایی نداشته باشند، زیرا ما به لحاظ امکانات، سم و نیروهای آموزش دیده آماده ایم ضمن آن که از حمایت های دولت و مجلس در زمینه تأمین منابع مالی و امکانات برخوردار هستیم.

معین اضافه کرد: امکانات سازمان حفظ نباتات کشور جوابگوی مبارزه با آفت ملخ صحرایی در سطح 500 هزار تا 600 هزار هکتار است.

وی گفت: با کمک های نظامی و انتظامی به ویژه در زمینه لجستیک و نیروی انسانی برای عملیات مبارزه با این آفت مسئله ای نخواهیم داشت.

معین درباره تأمین منابع مالی نیز یادآور شد: سازمان حفظ نباتات برای انجام عملیات مبارزه با ملخ صحرایی 100 میلیارد تومان دیگر نیز درخواست کرده که در حال حاضر ستاد بحران کشور با 70 میلیارد تومان آن موافقت کرده است.

وی گفت: در صورت تصویب دولت، این رقم از سوی سازمان برنامه و بودجه در اختیار سازمان حفظ نباتات کشور قرار می گیرد و در استان های درگیر با این آفت برای تهیه امکانات مبارزه، توزیع می شود.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 21 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 21 اردیبهشت 1400 گردآورنده: pmbaxsports.ir شناسه مطلب: 1471

به "6300 هکتار مبارزه با آفت ملخ صحرایی انجام شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "6300 هکتار مبارزه با آفت ملخ صحرایی انجام شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید