امکان صادارت سالانه 100 میلیارد دلار به همسایگان وجود دارد

به گزارش اخبار ورزشی، زادبود رئیس سازمان توسعه تجارت ایران با بیان این که همه مسائل کشور ناشی از تحریم نیست و یکی از عمده ترین نقایص اقتصاد ما، ساختاری است گفت: ساختار مالی ما صادرات محور نیست.

امکان صادارت سالانه 100 میلیارد دلار به همسایگان وجود دارد

به گزارش گروه مالی اخبار ورزشی، حمید زادبود، رئیس سازمان توسعه تجارت ایران کشور های همسایه را مهمترین مشتریان صادراتی ایران در دوران تحریم خواند و گفت: در این شرایط تمرکز ما در صادرات روی همین کشور های همسایه بوده و برای این منظور مطالعاتی نیز انجام شده است.

زادبوم گفت: تحلیل ها برای شناسایی گروه کالا هایی که این کشور ها وارد می نمایند نشان داد که خودرو، قطعات خودرو، صنایع الکترونیک و موبایل بیشترین سهم واردات این کشورهاست.

رئیس سازمان توسعه تجارت ایران گفت: از سوی دیگر به تحلیل انواع صادراتمان به این کشور ها پرداختیم و دریافتیم که در بیشتر کالا های مورد احتیاج آنها، ما توان صادارت داریم.

زادبود اضافه نمود: محاسبات ما نشان داد با توجه به احتیاج های این کشور ها و توان فراوری ما، امکان صادارت سالانه 100 میلیارد دلار به همسایگان وجود دارد.

وی اضافه نمود: البته این بدان معنی نیست که ما همین حالا می توانیم 100 میلیارد دلار به کشور های همسایه صادر کنیم، بلکه حرف ما این است که فعالان مالی به ویژه جوانان در نظر داشته باشند که در این عرصه ظرفیت 100 میلیارد دلاری وجود دارد و باید برای سهم دریافت از آن اقدام کرد.

جمشید نفر، رئیس کمیسیون صادرات اتاق ایران نیز گفت: با وجود ظرفیت ها ساختار مالی ما بر مبنای صادرات نیست و به همین دلیل ما هیچ وقت به توانایی های صادراتی خود توجه نکرده ایم.

وی اضافه نمود: در بهترین شرایط ما 2 درصد این بازار را در اختیار گرفته ایم در حالی که ظرفیت 9 درصد را داریم.

رئیس کمیسیون صادرات اتاق ایران مهمترین مانع بر سر پیشرفت در امر صادرات را بی توجهی عمومی دانست و گفت: اگر فقط بتوانیم از نظر روانی، مسئولان و مردم را متوجه نقش مهم صادارت کنیم، بخش عمده ای از مسائل حل می شود و بطور مثال دیگر جلو صادارات گوجه فرنگی گرفته نمی شود.

نفر تاکید نمود: باید شرایطی ایجاد شود که هیچ بخشنامه و دستورالعملی که سد راه صادرات شود، صادر نشود.

رئیس سازمان توسعه تجارت ایران هم گفت: وقتی ما روزی را به عنوان روز ملی صادارت معرفی می کنیم، به این معنی است که عزم ارتقای این بخش مالی وجود دارد.

وی اضافه نمود: کار فرهنگی اگرچه زمان می برد، اما باید انجام شود.

زادبوم گفت: ما نباید فراموش کنیم که همه مسائل کشور ناشی از تحریم نیست و یکی از عمده ترین نقایص اقتصاد ما، ساختاری است.

وی توضیح داد: ساختار مالی ما صادرات محور نیست بیشتر به فراوری توجه شده است.

زادبودم کمبود تنوع محصولات صادراتی را از جمله مسائل این عرصه دانست و گفت: نباید تمام توجهات معطوف به چند بخش معدود شود.

رئیس کمیسیون صادرات اتاق ایران نیز با بخشی از سخنان زادبوم مخالفت کرد و گفت: بخش عمده ای از صادرات 40 میلیاردی ما پتروشیمی و فولاد است که هریک به نوعی از سوی دولت حمایت می شوند.

وی با اشاره به پیشرفت های مالی کره جنوبی، مالزی و ترکیه گفت: اگر بتوانیم یک سپر محکم برای دفاع از صادرات ایجاد کنیم تا مانع از صدور هر بخشنامه ای علیه آن شود، موثرترین یاری به صادرات انجام شده است.

نفر توجه رسانه ها به امر صادرات را ناکافی دانست و گفت: امیدواریم در آینده نزدیک شاهد توجهات بیشتر باشیم.

پیمان مولوی کارشناس مالی سیاست سرمایه گذاری را از مهمترین عوامل مورد احتیاج ارتقای صادرات دانست و گفت: بدون سیاست سرمایه گذاری منسجم در کلیت اقتصاد، کره جنوبی، ژاپن، مالزی، ترکیه و حتی امارات و گرجستان پیشرفت فعلی را نداشتند.

مولوی اضافه نمود: صندوق ضمانت صادرات ایران 100 میلیون دلار ظرفیت دارد، اما همین صندوق در ترکیه برای حمایت از صادرنمایندگانش 2 میلیارد دلار اعتبار دارد.

این کارشناس مالی گفت: این امر نشان می دهد که ما در زمینه سیاست سرمایه گذاری در جهت توسعه صادرات با خلاء مواجهیم.

زادبوم، رئیس سازمان توسعه تجارت ایران با تائید سخنان مولوی گفت: این موضوع مورد توجه ما نیز هست صندوق ضمانت صادرات تا 20 برابر سرمایه اش ضمانتنامه صادر می نماید، اما بخشی از این مسائل به ساختار مالی کشور باز می شود.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 29 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: pmbaxsports.ir شناسه مطلب: 516

به "امکان صادارت سالانه 100 میلیارد دلار به همسایگان وجود دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "امکان صادارت سالانه 100 میلیارد دلار به همسایگان وجود دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید