اژد هایی که به سنگ تبدیل شد

به گزارش اخبار ورزشی، روایت است در زمان هایی بس دور اژد هایی قصد حمله به مردم شهر را دارد و خشم امامزاده سید جلال الدین از نوادگان امام باقر علیه اسلام را برمی انگیزد و به اذن خداوند آن را به سنگی تبدیل می نماید.

اژد هایی که به سنگ تبدیل شد

به گزارش، در این گزارش قصد داریم شما را با منطقه ای گردشگری- تفریحی و زیارتی در استان کردستان آشنا کنیم که از جاذبه های طبیعی و زیارتی بی نظیری برخوردار است.

باباگرگر، روستایی از توابع بخش مرکزی شهرستان قروه در استان کردستان است که در حد فاصل شهرستان های قروه و بیجار واقع شده است.

آرامگاه سیدجمال الدین و چندین چشمه آب معدنی در آن سبب جذب گردشگران و مسافران زیادی به این منطقه شده و این روستا را به یکی از روستا های گردشگری-زیارتی استان کردستان تبدیل نموده است.

یکی از جاذبه های گردشگری روستای باباگرگر وجود چشمه ای همواره جوشان معروف به دنگز یا چشمه آب گرم باباگرگر است که در 18 کیلومتری شمال شرقی شهرستان قروه واقع شده است و از خاصیت درمانی بالایی برخوردار است.

وجه تسمیه باباگرگر را شاید بتوان اینگونه تعبیر کرد که گر در زبان کردی به معنای آتش است و باباگرگر به معنی پدر چشمه گرم و آتشی است.

از طرفی دیگر باباگرگر برای ترک نشینان دربرگیرنده تعاریف دیگری است، گر در زبان ترکی به معنی نگاه کردن می باشد و در روایت محلی حاکی از آن است که روزی امام زاده جلال الدین در حال اقامه نماز بوده که آبی با فشار زیاد از دل زمین بیرون می آید و پسرش که شاهد جوشیدن آب از دل زمین بوده به زبان ترکی می گوید بابا گرگر به معنی بابا نگاه کن.

چشمه آب معدنی باباگرگر به دنگز نیز شهرت دارد که چشمه ای طبیعی گازدار به رنگ آبی آجری مایل به سرخ می باشد که گاهی اوقات به رنگ لیمویی درمی آید.

رنگ آب چشمه می تواند ناشی از خروج آب از دهانه آتشفشانی خاموش باشد که به دلیل وجود املاح معدنی موجود در آن در درمان امراض سودایی و پوستی و سوء هاضمه و بیماری های دستگاه گوارش و راشیتیسم و تورم مفید فایده است.

وجود سنگ های بزرگ و برجسته در نزدیکی این مجموعه گدازه آتشفشانی و نگاه کردن به آن تصاویر اژد هایی را به ذهن القا می نماید که به حیوانات بزرگ الجثه ماقبل تاریخ می ماند و چشم هر بیننده ای را به خود خیره می نماید و سبب روایت های محلی بسیاری شده است.

درباره این سنگ باور عامیانه جالبی وجود دارد که حکایت می نمایند در زمان هایی بس دور اژد هایی قصد حمله به مردم شهر را داشته که مورد خشم امامزاده جلال الدین قرار می گیرد و به اذن خدا به سنگ تبدیل می شود.

یکی از جاذبه های زیارتی روستای باباگرگر وجود مقبره امام زاده سید جلال الدین از نوادگان امام باقر علیه السلام است که در شرق روستا واقع شده است و بنای اولیه آن به دوره صفویه برمی شود.

این مقبره بر روی صخره ای سنگی بنا نهاده شده، که در پایین آن سوراخی به قطر 10 سانتی متر وجود دارد که بادی با سرعت زیاد همراه با بوی تند گوگرد از آن خارج می شود.

به اعتقاد عامه مردم و زائرانی که به آنجا می فرایند سکه ای در آن سوراخ می اندازند، سپس با دست جلوی سوراخ را می گیرند و بعد رها می نمایند و معتقدند اگر پس از برداشتن دستشان از جلوی سوراخ شیء به بیرون پرتاب شود احتیاج آن شخص برآورده می شود.

مقبره باباگرگر در سال 1382 تحت شماره 3486 در ردیف آثار ملی کشور به ثبت رسیده و احداث مکان م ذه ب ی و ت ف ری ح ی ب ه ع ن وان م رک ز ب زرگ گ ردش گ ری اس ت ان در ای ن روس ت ا در دس ت س اخ ت و تکمیل اس ت.

منبع: ایسنا

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 29 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: pmbaxsports.ir شناسه مطلب: 796

به "اژد هایی که به سنگ تبدیل شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اژد هایی که به سنگ تبدیل شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید