بازگشت پر قدرت شاخص هم وزن

به گزارش اخبار ورزشی، سرمایه شاخص کل هم وزن پس از رشد شارپ تا محدوده 537هزار واحد وارد اصلاح سنگین شد و این اصلاح موجب کاهش 32 درصدی ارزش این شاخص شد که به لحاظ قیمتی نزدیک به رقم 78 درصد فیبوناچی اصلاحی موج صعودی قبلی خود نیز بوده است.

بازگشت پر قدرت شاخص هم وزن

به گزارش دنیای اقتصاد؛ نکته جالب توجه این اصلاح، ادامه داشتن آن تا محدوده کف کانال صعودی بلند مدت دوسال و نیمه خود در رقم 364هزار واحد است و در این محدوده حمایتی یک واگرایی معمولی مثبت نیز رخ داد که زمینه برگشت را فراهم کرد.

در حال حاضر با رشدی که در شاخص هم وزن رخ داده روی محدوده مقاومتی سقف قبلی خود در 419هزار و 300 واحد هستیم. با توجه به شتاب رشد در روز های گذشته و آنالیز قدرت سنجی این بازگشت، متوجه خواهیم شد که ریزش شاخص هم وزن در مردادماه به مدت 63 روز کاری ادامه داشت و رشد اخیر، در مدت 14 روز کاری.

مقایسه این دو رقم نشان می دهد که شاخص هم وزن در 22 درصد زمانی از روز های اصلاح، 33 درصد قیمتی از اصلاح قبلی را جبران نموده و حاکی از این است که این بازگشت، بسیار پرقدرت اجرا شده است. گرچه ما این انتظار را از قبل به دلیل اصلاح بیشتر نماد های کوچک نسبت به نماد های شاخص ساز، داشتیم و آنالیز داده ها با قطعیت این موضوع را اثبات می نماید.

اما نکته اصلی چیست؟ اگر شاخص هم وزن بتواند سقف کوتاه مدت قبلی در محدوده 419هزار و 300 واحد را پس بگیرد و بالای آن تثبیت گردد با قطعیت می توانیم بگوییم فرایند نزولی کوتاه مدت نیز تمام شده و وارد روز های خوب و بهتری برای نماد های کوچک بازار خواهیم شد.

اتفاقی که با بازگشت پرقدرت روز های اخیر، چندان دور از ذهن نیست و صبر خواهیم کرد تا ببینیم این مهم، رخ خواهد داد یا خیر. در حال حاضر شاخص هم وزن نسبت به شاخص کل حال و روز بهتری داشته و ورود در سهام کوچک و پرپتانسیل چه به لحاظ تکنیکالی و چه فاندامنتالی، بازدهی به مراتب بهتری برای سهامداران خواهد داشت.

منبع: فرارو
انتشار: 13 دی 1399 بروزرسانی: 13 دی 1399 گردآورنده: pmbaxsports.ir شناسه مطلب: 1228

به "بازگشت پر قدرت شاخص هم وزن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازگشت پر قدرت شاخص هم وزن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید