برج های دو قلوی کمیته امداد کنار عمارت آمریکایی ها ساخته می شوند ، میراث بالاخره واکنش نشان داد؛ کاری از ما ساخته نیست!

به گزارش اخبار ورزشی، کمیته امداد امام خمینی (ره) مجوزهای لازم برای ساخت دو برج شبیه به هم در محوطه عمارت تاریخی نورمهال را دریافت نموده است و این ساختمان ها قانونی ساخته می شوند.

برج های دو قلوی کمیته امداد کنار عمارت آمریکایی ها ساخته می شوند ، میراث بالاخره واکنش نشان داد؛ کاری از ما ساخته نیست!

اخبار ورزشی: پارک پرواز همدان عمارتی به نام آمریکایی ها را در خود جای داده که روزگاری آمریکایی ها در آنجا مستقر بودند. خانه آمریکایی ها در زمان جنگ جهانی دوم محل استقرار سربازهای آمریکایی بوده و به دست آنها بنا شده است. در واقع در جنگ جهانی دوم وقتی نیروهای متفقین در کشور ساکن شدند، آمریکایی ها در خوش آب و هواترین نقطه همدان یعنی تپه نورمهال همدان مستقر شدند. این تپه از لحاظ استراتژیک به تمام شهر مشرف است. پس از نقل مکان آمریکایی ها، تعدادی انگلیسی که برای امر تجارت در همدان فعالیت داشتند، عمارت منسوب به آمریکایی ها را انتخاب نموده و در آنجا مستقر شدند.

عمارت نورمهال (نورمحال) یا همان خانه آمریکایی ها که در فهرست آثار ملی کشور نیز به ثبت رسیده است پس از پیروزی انقلاب توسط دولت مصادره و به کمیته امداد واگذار شد تا صرف امور مالی گردد.

این بنای تاریخی به دلیل ساخت و سازها در وضعیت بسیار بدی بسر می برد تا جایی که رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر همدان با هشدار نسبت به کم توجهی ها به این بنای تاریخی گفت: نورمهال در آستانه نابودی است و مسئولان برای جلوگیری از ساخت و ساز در عرصه عمارت نورمهال باید هرچه سریع تر چاره اندیشی نمایند. اگر اقدامی انجام نگردد، ظرف چند روز آینده شاهد از سرگیری ساخت و سازها برای احداث مجتمع مالی کمیته امداد امام خمینی (ره) در مجاورت عمارت نورمهال خواهیم بود.

شهردار همدان: میراث مخالفتی نکرد ؛ موافق هم بود

شهردار همدان نیز در واکنش به وضعیت این بنای تاریخی گفته است: اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان همدان در کمیسیون ماده 5 برای ساخت و ساز در عرصه عمارت تاریخی نورمهال همدان مخالفت ننموده و حتی موافق صدور مجوز ساخت وساز در عرصه این بنای تاریخی بوده است.

او تاکید نموده است که شهرداری همدان به منظور حفاظت از عمارت تاریخی ثبت ملی شده نورمهال، ساخت وساز برج های دوقلوی همدان را متوقف نموده بود تا تکلیف این عمارت تاریخی تعیین گردد اما اداره کل میراث فرهنگی همدان تاکنون اظهار نظری در این مورد ننموده است.

ساخت برج های دوقلو در کنار عمارت تاریخی آمریکایی ها

حالا خبر رسیده است که کمیته امداد امام خمینی (ره) مجوزهای لازم برای ساخت دو برج شبیه به هم در محوطه عمارت تاریخی نورمهال را دریافت نموده است و این ساختمان ها قرار است قانونی ساخته شوند!

مدیرکل کمیته امداد امام خمینی (ره) همدان در اسفندماه 1397 با بیان اینکه عمارت نورمهال آنچنان قدمت تاریخی و فرهنگی ندارد و زمانی این مکان محل تجمع معتادها بوده است گفته بود: پس از اصلاح پروانه ساخت ساختمان های دوقلوی کمیته امداد، در نقشه جدید این ساختمان ها 20 متر از عمارت تاریخی نورمهال فاصله گرفتند.

ترکمانه با بیان اینکه پرویز فتاح رییس کمیته امداد امام خمینی (ره) دستوری در مورد توقف ساخت و ساز این ساختمان ها صادر ننموده است گفته بود: بر اساس دستور وی ما طبق قانون عمل می کنیم.

مدیرکل میراث فرهنگی همدان بالاخره واکنش نشان داد

علی مالمیر مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری همدان که مدت ها درباره این پروژه سکوت نموده بود گفت: کمیته امداد امام خمینی (ره) مجوزهای لازم برای ساخت دو برج شبیه به هم در محوطه عمارت تاریخی نورمهال را دریافت نموده است و این ساختمان ها قانونی ساخته می شوند.

علی مالمیر افزود: روند دریافت مجوز از میراث فرهنگی برای ساخت این برج ها، در سال های 1391 و 1392 صورت گرفته است و حالا کمیته امداد امام خمینی (ره) مجوز ساخت را در دست دارد.

وی گفت: شهرداری همدان نیز در سال 1396 پروانه ساخت این ساختمان ها را در فاصله چند متری عمارت تاریخی نورمهال صادر نموده است.

مالمیر با اشاره به اینکه ممکن است در طول ساخت این ساختمان ها به بنای تاریخی نورمهال آسیب وارد گردد به ایرنا گفت: بر اساس آنالیز کارشناسان، پس از ساخت این ساختمان ها به طور حتم نمای عمارت نورمهال دستخوش تغییر خواهد شد و منظره اطراف آن با وجود این دو ساختمان به هم می ریزد.

مدیرکل میراث فرهنگی همدان افزود: در حال حاضر میراث فرهنگی نمی تواند اقدامی برای لغو مجوز کند و تنها شهرداری همدان است که می تواند جلوی کار را بگیرد.

منبع: چمدان
انتشار: 1 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: pmbaxsports.ir شناسه مطلب: 202

به "برج های دو قلوی کمیته امداد کنار عمارت آمریکایی ها ساخته می شوند ، میراث بالاخره واکنش نشان داد؛ کاری از ما ساخته نیست!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برج های دو قلوی کمیته امداد کنار عمارت آمریکایی ها ساخته می شوند ، میراث بالاخره واکنش نشان داد؛ کاری از ما ساخته نیست!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید