برترین زمان سفر به فجیره؛ شهر چشمه های آب جاری در امارات متحده عربی

به گزارش اخبار ورزشی، فجیره، یکی از شیخ نشین های باستانی و مهم امارات متحده عربی در ساحل دریای عمان است. برای برنامه ریزی برترین زمان سفر به این شهر گرم در این مقاله با ما بخوانید.

برترین زمان سفر به فجیره؛ شهر چشمه های آب جاری در امارات متحده عربی

شهر فجیره، قطب تجاری و کسب و کار امارات متحده عربی است. ساختمان های اداری سراسر خیابان حامدبن عبدالله، جاده اصلی شهر را پوشانده اند درحالی که اسکله شمالی با مخازن ذخیره سازی نفت مدور، احاطه شده است.

فجیره، پنجمین شیخ نشین بزرگ، با مساحت 1.66 کیلومتر مربع، تنها 1.5 درصد کشور را پوشانده است و حدود 230 هزار نفر در آن زندگی می نمایند. آب و هوای فجیره فصلی، اما هوای گرم در بیشتر سال غالب و اقلیم این شهر، بیابانی است. دمای میانگین سالیانه 26.9 درجه سانتی گراد و اندازه بارش حدود 102 میلیمتر است.

می توان گفت در کل برترین زمان سفر به فجیره و سردترین زمان سال، ماه های دسامبر تا مارس (10 آذر تا 11 فروردین) با محدوده دمای میانگین 25 تا 30 درجه سانتی گراد هستند.

در فصل تابستان دما گاهی تا 40 درجه سانتی گراد نیز بالا می رود. ماه های زمستانی بعلاوه مصادف با فصل باران هستند. بارش باران در فجیره به دلیل وجود کوه ها و بادهای غالب، بیشتر از دیگر منطقه ها کشور امارات است. بادهای شرقی با خود ابرهای بارور جریان های گرم اقیانوس هند را به این شهر می کشانند.

اشتباه نکنید، فجیره قطعا ارزش یک توقف و بازدید را دارد. دیدنی های فجیره مانند قلعه فجیره که به تازگی بازسازی شده است و موزه فجیره در مجاورت آن، شما را با تاریخ باستانی این شهر آشنا می نماید. ساکنین فجیره بعلاوه به چندین پروژه توسعه در شهر خود مفتخر هستند که در میان آن ها می توان به مسجد بزرگ شیخ زاید فجیره، اولین پاساژ خرید بزرگ امارات یعنی سنچری مال و اتوبان شیخ خلیفه به دبی اشاره نمود.

برترین زمان سفر به فجیره بر اساس آب و هوا

برترین زمان سفر به فجیره بر اساس آب و هوا، 26 نوامبر تا 18 مارس (5 آذر تا 27 اسفند) است.

دمای میانگین در فجیره در زمان های مختلف سال تا حد زیادی متغیر است. با توجه به رطوبت، هوا در نیمه ای از سال گرم و در نیمه دیگر دلپذیر است. احتمال بارش باران و یا برف در تمام سال بسیار کم است. فجیره در میان دیگر مقاصد گردشگری دنیای، از نظر آب و هوا، نمره 53 از 100 را دارا است.

اگر در پی سفر در گرم ترین ماه های سال هستید، در ماه ژوئن، جولای و می به این شهر بروید. گرم ترین زمان سال در اواخر ماه ژوئن (اوایل تیر) با دمای میانگین 40 درجه سانتی گراد و حداقل دمای 32.2 درجه سانتی گراد در شب ها است.

برترین زمان سفر به فجیره بر اساس دمایی که حس می کنید

حس ما از آب و هوا تنها به دمای محیط بستگی ندارد. دمای بالا در اندازه رطوبت زیاد بیشتر بر ما تاثیر می گذارد و دماهای پایین زمانی که بادهای قوی می وزند، سرمای بیشتری را به ما القا می نمایند. در حقیقت می توان گفت که دمایی که ما حس می کنیم به شدت به دو متغیر رطوبت و بادهای سرد بستگی دارد.

برترین زمان سفر به فجیره بر اساس بارش باران یا برف

اگر در پی سفر در آب و هوای خشک هستید، در ماه های با احتمال بارش کم موثر (بارش موثر به بارش بیش از 25.4 میلیمتر در ماه گفته می گردد) یعنی آگوست، آوریل و ژانویه به فجیره بروید. کمترین احتمال بارش باران در اواسط ماه آگوست (اواخر مرداد) است.

چه زمانی می توانید با بارش برف در فجیره روبه رو شوید؟

گزارشات هواشناسی نشان می دهند که احتمال بارش برف در ماه ژانویه بخصوص در اواسط ماه (اواخر دی) بسیار بالا است. برترین زمان اسکی در فجیره، میانه های ماه مارس (اواخر اسفند) است.

برترین زمان سفر به فجیره بر اساس رطوبت و وزش باد

فجیره دارای ماه های مرطوب زیادی است. کم رطوبت ترین ماه سال با رطوبت نسبی 44.8 درصد، ماه آوریل و مرطوب ترین ماه سال با رطوبت نسبی 73 درصد، دسامبر است.

وزش باد در فجیره، معمولا بسیار آرام است. پربادترین ماه های سال، مارس و سپس می و آوریل هستند. باد ماه مارس با سرعت 8.7 کیلومتر بر ساعت، یک نسیم سبک به شمار می آید. ماکزیمم سرعت ثبت شده باد در فجیره، 15.4 کیلومتر بر ساعت است که یک باد آرام به شمار می آید.

برترین زمان سفر به فجیره بر اساس جمعیت گردشگران

شلوغ ترین ماه های گردشگری فجیره، جولای و سپس ژوئن و فوریه هستند. قیمت هتل ها و بلیط های هواپیما در این ماه ها در حداکثر اندازه خود قرار دارند؛ البته اگر از چند ماه قبل مکان اقامتی و پرواز مورد نظر خود را رزرو کنید، می توانید کمی هزینه های خود را کاهش دهید.

خلوت ترین ماه گردشگری فجیره، اکتبر است؛ زمانی که با مقرون به صرفه ترین قیمت هتل ها روبه رو می شوید.

برترین زمان سفر به فجیره بر اساس فصول

فصل بهار: ماه های مارس تا می (10 اسفند تا 10 خرداد)

ترکیب رطوبت و دما در فصل بهار، منجر به آب و هوایی معتدل می گردد. دمای میانگین در این فصل در محدوده 10.6 تا 24.7 درجه سانتی گراد است و هرچه که به تابستان نزدیک تر می شویم، هوا گرم تر می گردد. بارش باران با میانه 5 تا 7 روز بارش موثر در ماه در بهار، معمول است.

فصل بهار دومین زمان شلوغ گردشگری فجیره است؛ و همین موضوع این فصل را زمانی ایده آل برای گشت و گذار با حضور کم گردشگران دیگر می نماید.

فصل تابستان: ماه های ژوئن تا آگوست (11 خرداد تا 9 شهریور)

ماه های میانی سال در فصل تابستان، میزبان آب و هوایی معتدل و به صورت مطلوبی گرم هستند. این ماه ها با 4 تا 7 روز بارش موثر در ماه، اندازه بارش میانهی را تجربه می نمایند.

ماه های ژوئن تا آگوست، فصل داغ گردشگری از نظر حضور گردشگران در فجیره هستند، بنابراین ممکن است با افزایش قیمت در هزینه هتل ها و پروازها روبه رو شوید.

فصل پاییز: ماه های سپتامبر تا نوامبر (10 شهریور تا 9 آذر)

دمای میانگین در فصل پاییز در محدوده 7.3 تا 24 درجه سانتی گراد است که با توجه به اندازه رطوبت و وزش باد، به شما احساس سرما القا خواهد نمود. حدودا در هر ماه به صورت میانگین 6 تا 7 روز بارش موثر برف و یا باران وجود دارد. با توجه به آب و هوا، پاییز فصل خلوت گرشگری فجیره است، بنابراین قیمت هتل ها و بلیط های هواپیما کاهش می یابد.

فصل زمستان: ماه های دسامبر تا فوریه (10 آذر تا 9 اسفند)

هوا در فصل زمستان با دمای میانگین 4.3 تا 11.1 درجه سانتی گراد در فجیره بسیار سرد است. به صورت میانگین 5 تا 6 روز بارش موثر برف و باران در این زمان از سال وجود دارد.

فصل زمستان، نیز از فصول خلوت گردشگری فجیره است.

برترین زمان سفر به فجیره بر اساس فستیوال ها و رویدادها

اگر در پی رویدادهایی هستید که سفرتان را در فجیره هیجان انگیزتر کند، باید به شما بگوییم که چه هوادار تئاتر باشید و چه علاقه مند به ورزش، این شهر شما را راضی خواهد نمود. در ادامه بعضی از محبوب ترین رویدادهای فرهنگی و فوق العاده فجیره را به شما معرفی خواهیم کرد.

روز میراث دنیای (World Heritage Day)

روز میراث دنیای یونسکو در تاریخ 18 آوریل (29 فروردین) در سراسر دنیا جشن گرفته می گردد. فجیره نیز در این میان استثنا نیست. مجتمع گردشگری و عتیقه های فجیره با هدف آشنایی بیشتر مردم با میراث تاریخی غنی امارات متحده عربی، هر سال، روز میراث دنیای را در قلعه فجیره برگزار می نماید.

از فعالیت های مربوط به این روز می توان به رژه های همراه با پایکوبی، غرفه های غذا، اجرای موسیقی و برنامه های فرهنگی اشاره نمود. این جشن میراث محلی به منظور احیا و فعال کردن این میراث در فرصت های مختلف، برگزار می گردد. چه فرصت بهتر دیگری برای رفتن به فجیره می خواهید؟

مسابقات قهرمانی مختوم (Maktoum Championship)

مسابقات قهرمانی مختوم، یک رویداد سالیانه در ماه رمضان است؛ رویدادی که قهرمانان رشته های مختلف ورزشی از سراسر امارات در فجیره را گردهم می آورد.

این مسابقات شامل رشته های ورزش هایی مانند فوتبال، شطرنج، شنا، تکواندو و بازی های تعاملی می گردد و هدف از برگزاری آن، تشویق برای پیشرفت جامعه و کشف استعدادهای نو قهرمانی است. اگر از هواداران ورزش هستید و در این زمان در فجیره بودید، این رویدادی است که به هیچ وجه نباید آن را از دست بدهید.

مسابقات قهرمانی شمشیر

در حین مسابقات ال سیف، چشمان شما با نمایش های جذابی در فجیره روبه رو خواهد شد. شما در اینجا می توانید با هنر باستانی پایکوبی شمشیر آشنا شوید و دوئل های این نمایش خارق العاده را دیدن کنید. هدف از برگزاری این مسابقات، معرفی سنت های عمیق و قدیمی این پایکوبی به نسل جوان و گردشگران است.

فستیوال بین المللی مونودرام فجیره (Fujairah International Monodrama Festival)

هر دو سال یکبار، یک گردهمایی باشکوه و جشن هنرهای تئاتری در فصل زمستان در فجیره برگزار می گردد. هدف از برقراری فستیوال بین المللی مونودرام فجیره، حمایت از هنرمندان جوان و بااستعداد و بعلاوه یک نتیجه طبیعی پس از رشد در هنرهای تئاتری در امارات و فجیره است.

موسسان این فستیوال حس می کردند جای مونو درام، ژانر تئاتر تک نفره در دنیای عرب بسیار خالی است و به این ترتیب این رویداد در فجیره به وجود آمد. اگر در این زمان از سال در فجیره بودید، حتما به دیدنی این ژانر چالش برانگیز ولی خارق العاده بنشینید.

فجیره؛ آب و هوا و اقلیم

در ادامه، جداولی از میانگین بارش و دما در ماه های مختلف سال به شما ارائه خواهیم کرد تا برترین زمان سفر را به صورت دقیق، انتخاب کنید و چمدانی متناسب با زمان انتخابی خود ببندید.

ماه دما (سانتی گراد) اندازه بارش (سانتی متر)
ژانویه20.66.9
فوریه21.92.8
مارس24.81.8
آوریل29.20.5
می33.90.5
ژوئن34.70.5
جولای33.90
آگوست32.80
سپتامبر32.30.5
اکتبر30.41
نوامبر26.11.3
دسامبر22.50.8

چه زمانی به فجیره برویم

ماهحداقل دمای میانگینحداکثر دمای میانگینتعداد روزهای بارانی
ژانویه16.724.34
فوریه1825.82
مارس20.629.24
آوریل2533.73
می29.438.81
ژوئن31.338.90
جولای31.437.20
آگوست30.635.80
سپتامبر29.3360
اکتبر26.734.31
نوامبر22.429.93
دسامبر18.626.43
منبع: کجارو / fujairahtourism.ae / blog.radissonblu.com / championtraveler.com
انتشار: 4 فروردین 1401 بروزرسانی: 4 فروردین 1401 گردآورنده: pmbaxsports.ir شناسه مطلب: 1871

به "برترین زمان سفر به فجیره؛ شهر چشمه های آب جاری در امارات متحده عربی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برترین زمان سفر به فجیره؛ شهر چشمه های آب جاری در امارات متحده عربی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید