تصفیه فاضلاب، اصلی ترین چالش زیست محیطی ملارد

به گزارش اخبار ورزشی، رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان ملارد با اشاره به چالش های زیست محیطی شهرستان گفت: مهمترین چالش این شهرستان، تصفیه خانه شهر کرج و شهرک صنعتی اشتهارد است.

تصفیه فاضلاب، اصلی ترین چالش زیست محیطی ملارد

مهناز مدیریان در گفت و گو با خبرنگاران درباره چالش های زیست محیطی شهرستان ملارد خاطر نشان کرد: شهرستان ملارد غربی ترین شهر استان تهران و در همسایگی استان های البرز و مرکزی قرار گرفته است. یکی از مهمترین چالش های شهرستان آلودگی رودخانه شور به دلیل ورود فاضلاب از تصفیه خانه کرج و شهرک صنعتی اشتهارد است. دومین چالش اساسی مرکز دفن اخترآباد است که به عنوان مرکز دفن زباله غرب تهران شناخته می گردد و در این منطقه پسماندهای شهرهای شهریار، قدس و ملارد جمع آوری می گردد.

وی افزود:طی 20 سالی که از فعالیت این مرکز می گذرد، زیرساخت مناسبی برای آن وجود نداشته و زباله در آن تلنبار شده است. این موضوع باعث شده تا این مرکز به عنوان یکی از کانون های آلاینده غرب تهران شناخته گردد.

رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان ملارد با بیان اینکه حل مشکل این مرکز به صورت گام به گام در حال اجرا است، گفت: این مراحل شامل حل مشکل شیرابه، آتش گرفتن زباله های قدیمی و خروج گاز متان می گردد. برای حل این مسائل روش هایی وجود دارد که مدیریت پسماند صفادشت و ملارد ملزم به اجرای آن است.

وی ادامه داد: یکی دیگر از چالش های زیست محیطی استان تصفیه خانه شهری صفادشت و شهرک صنعتی صفادشت است که به عنوان یکی از بزرگترین شهرک های صنعتی غیردولتی تهران شناخته می گردد و تولیدات فلزی، قطعات خودرو، محصولات سلولزی، نساجی، غذایی و ... را در خود جا داده است. 400 واحد صنعتی در این شهرک فعالیت می نمایند که بارگذاری صنعتی این واحدها باید بر اساس توان زیست محیطی شهر به خصوص توان آب شهرستان باشد.

رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان ملارد با بیان اینکه برای ایجاد شهرک صنعتی باید منابع آبی و توان اکولوژیک درنظر گرفته گردد، تاکید نمود: حتی اگر صنعت مربوطه آب بر نباشد از مصرف آب جمعیت ساکن منطقه نباید چشم پوشی گردد. این موضوع با توجه به تنش آبی دشت شهریار و تهران و برداشت بی رویه آب های زیرزمینی بسیار مهم است.

مدیریان اضافه نمود: هر شهرک صنعتی باید با ایجاد تصفیه خانه صنعتی آغاز به کار کند. ما برای جمعیت صد نفری نیز الزام ایجاد تصفیه خانه بهداشتی و صنعتی را درنظر گرفتیم. واحدها تا زمانی که تصفیه خانه را ایجاد ننمایند پروانه نمی گیرند. با اینکه این کار به صورت جداگانه معقول نیست اما به دلیل نبود تصفیه خانه شهرک ناگزیر به انجام آن هستیم.

وی با اشاره به استفاده از پسآب صنعتی در چرخه آب گفت: ما با توجه به استانداردهای زیست.محیطی تصمیم گرفتیم تا پسآب صنعتی را در بازچرخانی آب استفاده کنیم. صفادشت هم احتیاج به شبکه فاضلاب و تصفیه خانه دارد که این دو مهم محقق نشده است.

مدیریان افزود: اوضاع مراکز موقت زباله نیز در حال بهتر شدن است و در شهر صفادشت از قلعه حسین آباد به منطقه دیگری منتقل و ملارد از این نظر بهسازی شده است. مرکز پسماند عفونی در شهر ملارد که پسماند شهرهای قدس، ملارد و شهریار را در خود جای داده نیز تحت نظارت است و با اینکه محل آن کمی نامناسب است اما حداقل پسماند عفونی را به تبدیل به پسماند عادی می نماید.

رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان ملارد در ادامه گفت: پسماندهای عمرانی و نخاله های ساختمانی نیز باعث بروز مسائلی شده اند که دلیل آن مهاجرت به شهرهای حاشیه ای، ویلاسازی، تغییر کاربری و تخریب اراضی است. این موضوع با توجه به وجود دو گود در شهرستان باید مدیریت گردد. سازمان مدیریت پسماند شهرستان، شهرداری ملارد و صفادشت نیز ملزم به پیگیری موضوع پسماندهای عمرانی شده اند.

مدیریان در سرانجام اشاره به مشکل فاضلاب در غرب شهرستان ملارد اظهارکرد: تصفیه خانه شهری در غرب شهرستان وجود ندارد و متاسفانه در سرآسیاب و مارلیک مسائلی داریم که باعث اختلاط آب سطحی می گردد. شهرداری ملارد موظف به کنترل آب های سطحی است و شرکت فاضلاب نیز ملزم شده است تا ساخت شبکه جمع آوری فاضلاب را به اتمام برساند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 6 خرداد 1401 بروزرسانی: 6 خرداد 1401 گردآورنده: pmbaxsports.ir شناسه مطلب: 1919

به "تصفیه فاضلاب، اصلی ترین چالش زیست محیطی ملارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تصفیه فاضلاب، اصلی ترین چالش زیست محیطی ملارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید