مارک 82 ؛ بمب عروسی و عزا برای کشتار مردم بی دفاع یمن، نقش مخفیانه یک کشور اروپایی در نسل کشی عربستان و امارات

به گزارش اخبار ورزشی، بعد از گذشت چند سال جنگ، واحدهای اطلاعاتی ارتش عربستان و امارات کارنامه افتضاحی دارند که حتی توان تشخیص یک مراسم عروسی از یک جمع نظامی یا یک اتوبوس حامل دانش آموز را از خودروی حمل متخصصان موشکی ندارد.

مارک 82 ؛ بمب عروسی و عزا برای کشتار مردم بی دفاع یمن، نقش مخفیانه یک کشور اروپایی در نسل کشی عربستان و امارات

با تور ارزان دبی در زیباترین سواحل خلیج فارس استراحت کنید و شهری پر زرق و برق، بین‌المللی و پیشرفته را سیاحت کنید.

به گزارش خبرنگاران به نقل از سرویس دفاع و امنیت مشرق، با گذشت چند سال از آغاز جنگ در یمن به رهبری حکومت سعودی، باز هم شاهد جنایات جدیدی از طرف متجاوزان در این جنگ نابرابر و بی رحمانه هستیم.

در بیشتر موارد اهداف غیرنظامی هدف بمباران عربستان قرار می گیرد، چرا که پیش از این هم حمله به مدارس، مساجد، مجالس عزا و عروسی و بیمارستان ها از جمله اتفاقات تلخ ثبت شده در تجاوز سعودی ها و امارات به یمن بوده است. نکته مهم اما، تحقیقات خبرنگاران محلی و یافتن بقایای بمب استفاده شده در این حملات است که باز هم انگشت را به سمت شریک قاتلان این بچه ها یعنی آمریکا و بمب های بد نام مارک 82 می چرخاند.

بمب مارک 82؛ از عزاداری تا عروسی

یکی از اولین جنایت های پر سر و صدای سعودی ها در یمن مربوط به مهر ماه سال 1395 بود که در جریان آن یک به مراسم ختمی در صنعا حمله شد و بیش از 1000 کشته و زخمی برجای گذاشت. بر اساس اخبار و تصاویر منتشر شده از آن مراسم، بین دو یا سه بمب راهنمایی شونده به محل تجمع مردم بی گناه و غیرمسلح یمنی پرتاب شد که باعث کشتاری وحشتناک شد.

بقایای مربوط به کیت راهنمایی نصب شده بر روی بمب مارک 82 - مربوط به کشتار مهر ماه 95

در بهار سال 97 هم حمله هوایی به یک مراسم عروسی در استان حجة در شمال غرب یمن، باز منجر به کشتار 33 نفر از جمله عروس این مراسم شد. باقی قربانیان هم عمدتا زنان و بچه ها حاضر در این مراسم عروسی بودند که در این اتفاق تلخ هم باز هم آثاری از بمب مارک 82 در این کشتار جمعی یافت شد.

بقایای مربوط به کیت راهنمایی نصب شده بر روی بمب مارک 82 - مربوط به کشتار مراسم عروسی در استان حجة

بمب مارک 82 در اصل یک بمب سقوط آزاد هوا پرتاب ساخت آمریکا است که در حدود 227 کیلوگرم وزن دارد. این بمب عضوی از خانواده بمب های چند منظوره مارک 80 ساخت آمریکا به شمار میرود که در چند دهه اخیر در حجم زیادی به وسیله نیروهای مسلح آمریکا و بعلاوه متحدان این کشور در جنگ های مختلف استفاده شده است.

بمب مارک 82 سقوط آزاد

بر اساس تصاویر منتشر شده از این حوادث، با بمب های مارک 82 و گونه راهنمایی شونده آنها در این جنایت ها طرف هستیم. این بمب ها هم به صورت لیزری و هم به صورت ماهواره ای راهنمایی می شوند و کیت های راهنمایی لیزری و ماهواره ای روی این بمب ها بسته شده که با توجه به نوع سفارش مشتری ساخته و آماده می شوند.

بقایای مربوط به کیت راهنمایی نصب شده بر روی بمب مارک 82 - مربوط به کشتار دانش آموزان یمنی

بمب های راهنمایی ماهواره ای ساخت آمریکا که از آن به اسم مهمات تهاجم مستقیم مشترک - Joint Direct Attack Munition (JDAM) یاد می گردد در حقیقت شامل بمب های غیرراهنمایی شونده مثل مارک 82 هستند که یک کیت راهنمایی ماهواره ای به آنها افزوده شده و با راهنمایی ترکیبی اینرسیایی و جی پی اس آمریکا، دقت بسیار بالایی پیدا می نمایند.

بمب GBU-12

بمب GBU-38

بمب های راهنمایی شونده بر اساس بمب مارک 82، در مدل راهنمایی لیزری، مدل GBU-12 Paveway II نامیده می شوند و در صورت استفاده از مدل راهنمایی ماهواره ای هم احتمالا سعودی ها از بمب های سری GBU-38 برای کشتار دسته جمعی مردم یمن استفاده نموده اند.

کدام کشور اروپایی از این بازار کشتار سود می برد؟

یک نکته جالب و البته شاید مفقود مانده از دید بسیاری از کارشناسان، نقش بعضی کشورهای اروپایی نه چندان مورد توجه، در مسلح کردن متجاوزان به یمن است. از جمله این کشورها ایتالیا و شرکت RWM Italia در این کشور است که قطعات بمب های سری مارک 80 آمریکایی را برای شرکت Burkan Munitions Systems در ابوظبی امارات تامین نموده و این شرکت اماراتی این بمب ها را اسمبل نموده و نیروی هوایی امارات در حجم بالایی از این بمب ها در بمباران مردم یمن استفاده می نماید.

بقایای مربوط به بمب سری مارک ساخت ایتالیا که در یک حمله در سعده یمن به سال 2015 استفاده شده

آیا سعودی ها از هدف خود اطلاع دارند؟

مسئله مهم و قابل توجه درباره این حملات و نوع مهمات مورد استفاده، این است که طرف حمله نماینده اقدام به یک حمله کور ننموده بلکه دقیقا می دانسته است به کجا و چه نقطه ای حمله می نماید. دو فرض را می توان درباره این حملات در نظر گرفت. اول این که سعودی ها از حضور غیر نظامیان در این محل ها خبر نداشتند یا این که از این مسئله خبردار بوده اند.

اگر فرض اول را بخواهیم بپذیریم، اولا باید گفت بعد از سه سال جنگ، واحدهای اطلاعاتی ارتش عربستان و امارات کارنامه ای بسیار وحشتناک دارند که حتی توان تشخیص یک مراسم عروسی از یک جمع نیروی نظامی، یا یک اتوبوس حامل دانش آموز در یک منطقه شلوغ را از یک اتوبوس پر از نیروی موشکی (!) ندارد. البته پذیرفتن ادعای اول از طرف دیگر هم دچار مشکل است زیرا گزارش های فراوانی در سالهای اخیر مبنی بر یاری های گسترده اطلاعاتی غرب و خصوصا آمریکا تا حتی اعزام نیروهای ویژه آمریکا یعنی کلاه سبزها به این منطقه برای یاری به سعودی ها برای هدف گیری بهتر مواضع یمنی ها وجود دارد. با این شرایط اصولا پذیرش فرض اول به نوعی غیر ممکن می گردد.

اما شاید حالت دوم این باشد که حملات عمدی ائتلاف متجاوزان به رهبری عربستان سعودی به این نقاط برای آن است تا با کشتار غیرنظامیان، فشار را بر مبارزان یمنی برای نشستن بر سر میز مذاکره زیاد کند؛ این فروض یا هرچه که غیر از این باشد، چیزی از حقارت ارتش پر ادعای عربستان و امارات و اقدام وحشیانه آنها در کشتار مردم بی گناه بویژه بچه ها کم نخواهد کرد و صادر نمایندگان سلاح به این قاتلان هم علی رغم پشتوانه سیاسی و رسانه ای، نزد افکار عمومی مفتضح خواهند شد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 30 مرداد 1400 بروزرسانی: 30 مرداد 1400 گردآورنده: pmbaxsports.ir شناسه مطلب: 1633

به "مارک 82 ؛ بمب عروسی و عزا برای کشتار مردم بی دفاع یمن، نقش مخفیانه یک کشور اروپایی در نسل کشی عربستان و امارات" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مارک 82 ؛ بمب عروسی و عزا برای کشتار مردم بی دفاع یمن، نقش مخفیانه یک کشور اروپایی در نسل کشی عربستان و امارات"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید