محیط کار سرد بر عملکرد زنان تأثیر منفی می گذارد

به گزارش اخبار ورزشی، نتایج یک مطالعه جدید حاکی از آن است که دمای اتاق روی بهره وری فرد اثر دارد و نقطه مطبوع شناختی در بین زنان و مردان ممکن است مقداری متفاوت باشد.

محیط کار سرد بر عملکرد زنان تأثیر منفی می گذارد

به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی اخبار ورزشی به نقل از مجله PLOS ONE، نتایج یک مطالعه جدید حاکی از آن است که دمای اتاق روی بهره وری فرد اثر دارد و نقطه مطبوع شناختی در بین زنان و مردان ممکن است مقداری متفاوت باشد.

نظرسنجی ها نشان می دهند که به طور کلی زنان ترجیح می دهند دمای اتاق گرم تر باشد؛ نخستین مطالعه در زمینه آنالیز تاثیر این موضوع روی عملکرد شناختی زنان منتشر شده و نشان می دهد که در محیط های کار سردتر، زنان ممکن است دچار مسائل بیشتری شوند.

این نتایج براساس اجرای آزمون های شناختی روی 543 دانشجو به دست آمد؛ به هر کدام از این دانشجویان سوالات مختلفی در زمینه منطق، ریاضی و ادبیات داده شده بود و آنها در دماهای مختلف به این سوالات پاسخ می دادند.

برای شبیه سازی محیط کار، در ازای هر پاسخ صحیح، به فرد شرکت کننده پاداش نقدی داده می شد. درحالی که نمرات منطق تقریبا پایدار بودند، به طور کلی دانشجویان دختر در دمای گرم تر عملکرد بهتری در آزمون های ریاضی و آزمون های شفاهی داشتند.

موضوع جالب این آزمون اندازه تفاوت ها بود؛ برای نمونه یک درجه تفاوت در دمای اتاق موجب 2 درصد بهبود در عملکرد دانشجویان دختر در آزمون ریاضی می شد. از سوی دیگر، نویسندگان روند معکوسی را در شرکت کنندگان مرد مشاهده کردند. آنها شرح می دهند: به نظر می رسد که بهبود در عملکرد شناختی زنان عمدتا ناشی از افزایش در تعداد پاسخ های ارسال شده باشد. بر این اساس، ظاهرا علت افزایش عملکرد در زنان تاحدودی افزایش در میزان کوشش و علت کاهش در عملکرد شناختی مردان کاهش در کوشش قابل مشاهده درجهت حل مسائل باشد.

این نخستین مطالعه در نوع خود است و نتایج یادشده باید در پژوهش های دیگر با اندازه نمونه بزرگ تر و در موقعیت حقیقی تکرار شوند.

پژوهشگران نتیجه گرفتند که موضوع نزاع برای تنظیم درجه حرات تنها مربوط به راحتی نیست بلکه با عملکرد شناختی و بهره وری نیز ارتباط دارد.

انتهای پیغام/

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 5 مرداد 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: pmbaxsports.ir شناسه مطلب: 123

به "محیط کار سرد بر عملکرد زنان تأثیر منفی می گذارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "محیط کار سرد بر عملکرد زنان تأثیر منفی می گذارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید