وبینار پیام امید و سلامتی در ادبیات فارسی در لاهور برگزار گشت

به گزارش اخبار ورزشی، به گزارش خبرنگاران، به نقل از روابط عمومی بنیاد سعدی، در نخستین روز از برگزاری این ویبنار، بشری میرزا، رییس دانشگاه بانوان لاهور، حسین سلیمی، رییس دانشگاه علامه طباطبایی، فلیحه زهرا کاظمی، رییس بخش زبان و ادبیات فارسی دانشگاه بانوان لاهور، رضا مراد صحرایی، معاون آموزشی بنیاد سعدی ایران، محمد ناصر، رییس بخش زبان و ادبیات فارسی دانشکده خاورشناسی دانشگاه پنجاب لاهور، بهادر باقری، از کشور ایران، دهشیری، سفیر جمهوری اسلامی ایران در سنگال، حسینی، از دانشگاه الزهرا، سفری، از دانشگاه بیلگریگ از کشور صربستان و خانم لی سیریون و سیده مریم نقوی، دو دانشجوی آزفای دانشگاه علامه طباطبایی شرکت کردند.

وبینار پیام امید و سلامتی در ادبیات فارسی در لاهور برگزار گشت

شرکت کنندگان وبینار پیام امید و سلامتی در ادبیات فارسی در سخنان خود، تأکید کردند: زبان و ادبیات فارسی گنجینه ای بسیار غنی و بزرگ دارد و شخصیت های بزرگی چون در بخش تصوف، ادبیات، شعر و شاعری، داستان سرایی و … همیشه به شیوه های گوناگون به نسل های آینده و دیگر عموم مردم، پیام امید داده اند.

شرکت کنندگان با بیان اینکه زبان فارسی زبان امید، دوستی، عشق و آینده است، اظهار کردند: ما شاید در کمتر زبانی و ادبیاتی اینقدر پیام های پر امید، عاشقانه، محبت آمیز و گویای پیوند بین انسانها و تکامل بشری است، داشته باشیم و لذا آغاز یک حرکت علمی تازه برای غلبه بر محیط فکری تازه ای که در اثر شیوع ویروس کرونا به وجود آمده است، با زبان فارسی گام و اقدامی بسیار خوب است. وقتی دانشگاه ها به فضای مجازی روی آوردند، این فضای مجازی شرایطی را مهیا کرده است که بتوانیم مرزها و دوری جغرافیایی را پشت سر بگذاریم و از طریق فضای مجازی به یکدیگر نزدیک شده و اندیشه های خود را به یکدیگر برسانیم.

همچنین، در دومین روز این وبینار بین المللی بشری میرزا، رییس دانشگاه بانوان لاهور، فلیحه زهرا کاظمی، رییس بخش زبان و ادبیات فارسی دانشگاه بانوان لاهور، سلیم مظهر، معاون رییس دانشگاه و رییس اسبق بخش زبان و ادبیات فارسی دانشگاه پنجاب لاهور، علی اکبر رضایی فرد، رییس خانه فرهنگ و نماینده بنیاد سعدی در لاهور، محمد جاوید دهقانی، از ایران، اقبال شاهد، رییس دپارتمان زبان و ادبیات فارسی دانشگاه جی سی لاهور، نعمت الله ایران زاده، دانشیار دانشگاه علامه طباطبایی، محمد سفیر، رییس دانشگاه نمل لاهور، آیگون علیزاده، دانشیار دانشگاه آذربایجان و نصیبه موذنی از کشور آلمان شرکت کردند.

رضایی فرد، رییس خانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در لاهور و نماینده بنیاد سعدی در این وبینار، گفت: ادبیات فارسی بر اساس یادگارهای مانده از متفکران، فلاسفه، شعرا، حکیمان و دانشمندان، غنی از پیام ها، متن ها و اشعار امیدآور و زندگی بخش است.

وی افزود: این امیدواری به جهان بینی ایرانیان ارتباط مستقیم داشته و بر اساس تعالیم دینی و آئینی قبل از اسلام، ایرانی ها زندگی را پر از زیبایی ها دیده و سختی ها را گذرا می دانستند. در حقیقت پایداری و امیدبخشی در زندگی ناشی از ایمان قلبی و باورهای ذهنی است و پس از ظهور اسلام، این نگاه در باور مردمان و رشد علوم مختلف اعم از ادبیات، فلسفه، حکمت و پزشکی، تکامل یافت.

رضایی فرد به ابیاتی از شعرای بزرگ کشورمان چون عطار، حافظ، سعدی، خیام، نظامی و مولوی اشاره کرد: در همه آنها، امید و امیدبخشی و نوع دوستی و دوری از غم ها جان کلام شاعر بود.

در پایان این وبینار بین المللی، کلیپی از برگزاری نمایشگاه آثار هنری و خطاطی دانشجویان زبان و ادبیات فارسی دانشگاه بانوان لاهور به نمایش گذاشته شد.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 28 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: pmbaxsports.ir شناسه مطلب: 1008

به "وبینار پیام امید و سلامتی در ادبیات فارسی در لاهور برگزار گشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وبینار پیام امید و سلامتی در ادبیات فارسی در لاهور برگزار گشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید