کتاب گزیده ای از کتیبه های بخارا رونمایی شد

به گزارش اخبار ورزشی، کتاب گزیده ای از کتیبه های بخارا در مراسم اختتامیۀ نخستین کنفرانس بین المللی حکومت ایلخانان و تاثیر آن بر راه ابریشم در دانشگاه زنجان رونمایی شد.

کتاب گزیده ای از کتیبه های بخارا رونمایی شد

به گزارش اخبار ورزشی به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، داریوش ذوالفقاری، رئیس پژوهشکدۀ زبان شناسی، کتیبه ها و متون پژوهشگاه میراث فرهنگی یکی از نویسندگان این کتاب امروز شنبه با اعلام این خبر گفت: کتاب گزیده ای از کتیبه های بخارا به 2 زبان فارسی و انگلیسی و مقدمه روسی در 336 صفحه تمام رنگی، قطع رحلی با کاغذ گلاسه در انتشارات ادارۀ نشر وزارت امور خارجه منتشر شده است.

به گفته او، این کتاب حاصل طرح پژوهشی مستندنگاری کتیبه های ایرانی اسلامی در آسیای مرکزی است که توسط رضا صفری، آراستۀ ملاکین و من به انتها رسیده ، حامی اقتصادی این طرح نیز ایکاس (مرکز مطالعات آسیای میانه) بوده و بیش از 2 سال به طول انجامیده است.

ذوالفقاری گفت: این مجموعه، شامل 100 کتیبه از 14 بنای تاریخی بخارا است که از نظر هنری، متنی و مرمتی آنالیز شده اند و در مطالعات میدانی و کتابخانه­ای با شیوه­ای تلفیقی در حد امکان به توصیف، تبیین و اکتشاف آنها پرداخته شده است.

او در ادامه گفت: با این شیوه دریافتیم کتیبه­های شهر بخارا چندان پرشمارند که مستندنگاری و پژوهش همۀ آنها در قالب یک طرح محدود نمی­گنجد؛ همچنین دشواری­های دیگر مستند­نگاری کتیبه­ها از قبیل نبود دسترسی لازم به منابع مکتوب، دشواری تصویربرداری کتیبه­هائی که در ارتفاع قرار دارند، تعدد بناها و کتیبه­ها و محدود بودن زمان و منابع اقتصادی همه و همه باعث شد نه محدودۀ تاریخی خاصی در نظر گرفته و نه بناهای خاصی انتخاب گردد، بلکه به طور تصادفی، چهارده بنا از بناهای تاریخی شهر بخارا انتخاب شد که حاوی بیش از یکصد کتیبه هستند.

این عضو گروه پژوهشی گفت: مواردی که در مستندنگاری کتیبه­ها مورد توجه بوده و بیان شده است عبارتند اززبان، خط، نوع، جنس، تکنیک اجرا، ابعاد، متن، منبع متن، ترجمۀ متن به فارسی و انگلیسی اگر به زبان عربی بوده، تعداد سطور، علائم ویژه، وضعیت مرمتی و آسیب­شناسی و سایر اطلاعات هم در پاورقی ذکر شده است.

ذوالفقاری اظهار امیدواری کرد: گروه پژوهشی کتیبه های آسیای میانه بتواند با حمایت اقتصادی مراکز پژوهشی ایران و ایکاس (مرکز مطالعات آسیای میانه) کار مستندنگاری و پژوهش در کتیبه های آسیای میانه را به انتها برساند.

رونمایی از کتاب گزیده ای از کتیبه های بخارا با حضور شخصیتهای علمی از ایران و دنیا نظیر پروفسور مسعود گلزاری، پروفسور لی از کرۀ جنوبی، دیمتری ویاکین رئیس ایکاس(مرکز مطالعات آسیای میانه) و مرتضی دامن پاک جامی معاون پژوهشی وزارت امورخارجه انجام شد.

منبع: میراث آریا
انتشار: 30 شهریور 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: pmbaxsports.ir شناسه مطلب: 196

به "کتاب گزیده ای از کتیبه های بخارا رونمایی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کتاب گزیده ای از کتیبه های بخارا رونمایی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید