تأیید آکادمی اسکار یک دستاورد بزرگ در حوزه دیپلماسی فرهنگی است

به گزارش اخبار ورزشی، تهران (پانا) - سیدصادق موسوی دبیر سی و هشتمین جشنواره بین المللی فیلم کوتاه تهران در گفت وگو با خبرگزاری فرانسه بیان نمود که تأیید اسکار از جشنواره بین المللی فیلم کوتاه تهران، یک دستاورد بزرگ در حوزه دیپلماسی فرهنگی است.

تأیید آکادمی اسکار یک دستاورد بزرگ در حوزه دیپلماسی فرهنگی است

سیدصادق موسوی دبیر سی و هشتمین دوره جشنواره بین المللی فیلم کوتاه تهران در گفت وگو با خبرگزاری فرانسه AFP گفت: برای نخستین بار است که جشنواره بین المللی فیلم کوتاه تهران این افتخار را دارد که بعد از تأیید آکادمی اسکار به عنوان تنها جشنواره اسکار کوالیفاید در ایران برگزار شود. سی و هشت سال از عمر این جشنواره می گذرد و در آسیا هفتمین کشوری هستیم که به عنوان جشنواره اسکار کوالیفاید معرفی شدیم و در میان کشورهای مسلمان هم بعد از مصر و ترکیه، سومین کشوری هستیم که مورد تأیید آکادمی اسکار قرار گرفتیم و بابت این اتفاق مهم، خوشحالیم و به آن افتخار می کنیم.

دبیر جشنواره سی و هشتمین جشنواره بین المللی فیلم کوتاه تهران در مورد اهمیت و جایگاه اسکار کوالیفاید گفت: اهمیت این اتفاق، این است که ما فیلم برنده جایزه بزرگ بخش مسابقه سینمای بین الملل را به آکادمی اسکار معرفی می کنیم. جشنواره بین المللی فیلم کوتاه تهران در دو بخش مسابقه ملی و بین الملل برگزار می شود ولی تنها فیلم هایی که در بخش رقابتی بین الملل حضور پیدا می کنند این فرصت برای آنها فراهم می شود که به اسکار معرفی شوند. امسال 59 فیلم از کارگردانان 31 کشور جهان به همراه 5 فیلم از کارگردانان ایرانی در این بخش به رقابت می پردازند. امسال از 128 کشور جهان 6402 فیلم به جشنواره ما ارسال شده بود.

وی در جواب سوال خبرنگار ارشد خبرگزاری فرانسه که پرسید چگونه جشنواره بین المللی فیلم کوتاه تهران به تأیید آکادمی اسکار در آمد؟ گفت: در حقیقت ما توانستیم همه مستندهای 37 دوره برگزاری این جشنواره، کاتالوگ ها، حضور کارگردانان سرشناس، اساتید و جوایزی که به برندگان بخش های مختلف جشنواره اهدا کرده بودیم را جمع آوری کنیم و آن را به آکادمی اسکار ارائه دادیم، ولی به دلیل اینکه تنها جشنواره رایگان در میان 130 جشنواره معتبر فیلم کوتاه در جهان هستیم؛ در مرحله نخست، مورد تأیید آکادمی قرار نگرفتیم چون در اصل، اسکار جشنواره های رایگان را مورد ارزیابی قرار نمی دهد ولی بعد از اینکه برای آنها توضیح دادیم که به دلیل تحریم ها، مسائل انتقال پول برای ما وجود دارد و بعد از طی فرایند طولانی و بررسی دقیق آنها، مورد تأیید آکادمی اسکار قرار گرفتیم.

سیدصادق موسوی در انتها سخنانش تأکید کرد: در واقع، جشنواره بین المللی فیلم کوتاه تهران تنها جشنواره رایگان مورد تأیید آکادمی اسکار است و از نظر من، این یک دستاورد بزرگ در حوزه دیپلماسی فرهنگی است؛ ما فکر می کنیم که فرهنگ و هنر فراتر از همه امور قرار می گیرد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 29 آبان 1400 بروزرسانی: 29 آبان 1400 گردآورنده: pmbaxsports.ir شناسه مطلب: 1736

به "تأیید آکادمی اسکار یک دستاورد بزرگ در حوزه دیپلماسی فرهنگی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تأیید آکادمی اسکار یک دستاورد بزرگ در حوزه دیپلماسی فرهنگی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید