تاثیراقتصاد چینی بر رشد ایران در سال 2021

به گزارش اخبار ورزشی، دو روز پیش، صندوق بین المللی پول (IMF) در آخرین گزارش خود شرایط مالی کشور های منطقه خاورمیانه و آسیای مرکزی را مورد آنالیز قرار داد و بیان کرد بخش بزرگی از کشور های منطقه خاورمیانه و از جمله ایران، سال آینده شرایط مالی بهتری را تجربه خواهند کرد.

تاثیراقتصاد چینی بر رشد ایران در سال 2021

اعتماد در ادامه نوشت: این در حالی است که طبق پیش بینی صندوق بین المللی پول، ایران سال جاری مانند بیشتر کشور های دنیا رشد منفی خواهد داشت؛ چراکه به گفته این نهاد، شیوع کرونا و کاهش قیمت نفت رشد اقتصادی و توانایی اقتصادی کشور های آسیای مرکزی و خاورمیانه را تحت تاثیر قرار داده است.

در این گزارش رشد اقتصادی سال قبل ایران منفی 6.5 درصد و تا خاتمه سال نیز منفی 5 درصد گزارش شده است، این نهاد با اشاره به تشدید تحریم های امریکا بر ضد ایران و شیوع گسترده کرونا رشد اقتصادی ایران برای سال جاری را نیز (2020) منفی ارزیابی کرد.

آن گونه که پیش بینی شده از سال آینده احتمالا شرایط اقتصادی ایران بهتر از قبل خواهد شد و رشد اقتصادی به 3.2 درصد خواهد رسید ضمن آنکه صندوق بین المللی پول اعلام نموده، تورم سال جاری ایران 31 درصد خواهد بود که این رقم سال آینده به 29.3 درصد کاهش پیدا خواهد نمود.

قدرت الله اماموردی، اقتصاددان و عضو هیات علمی دانشگاه علوم و تحقیقات در این خصوص معتقد است؛ ارزیابی مثبت صندوق بین المللی پول در خصوص میزان تورم و رشد اقتصادی ایران در سال 2021 به چند عامل مهم وابسته است، او در این خصوص می گوید: دورنمای مثبت رشد اقتصادی به بحث انتخابات امریکا و تغییر و تحولات در این کشور و همچنین تغییر دولت در ایران و به نحوه مدیریت کسب و کار های مجازی برمی گردد.

اماموردی در ادامه به احتمال کاهش تحریم ها اشاره می نماید و می گوید: تحلیل غالب این است که در صورت انتخاب جو بایدن به عنوان رییس جمهور امریکا فشار اقتصادی بر ایران کمتر خواهد شد و پیش بینی می گردد در صورتی که ترامپ هم رای بیاورد، تحولاتی برای تعامل بین دو کشور دیده گردد که منجر به تغییرات در تحریم ایران خواهد شد و هر دوی این موارد می تواند آثار مثبتی در فروش نفت ایران داشته باشد.

او ادامه می دهد: همچنین گسترش کسب و کار های اینترنتی نیز در رشد اقتصادی موثر خواهند بود. با پاندمی کرونا در کشور به نوعی فعالیت ها به سمت فعالیت های مجازی کشیده شد و بخش های مختلف اقتصادی خود را با شرایط موجود و بیماری کرونا به مرور تطبیق دادند و پیش بینی می گردد در این حوزه نه تنها ایران بلکه اقتصاد دنیا شاهد پیشرفت هایی باشد.

افزایش همکاری های اقتصادی ایران و چین

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم و تحقیقات معتقد است؛ همکاری ایران و چین در رشد اقتصادی ایران بی تاثیر نیست و می گوید: چین به لحاظ اقتصادی بسیار قوی شده و این ارتباط می تواند فشار اقتصادی ایران را کم و پیشرفت هایی را برای کشور به همراه داشته باشد.

از او در خصوص تاثیر قرارداد 25 ساله بین ایران و چین می پرسم او در این مورد می گوید: این فعالیت ها بی ارتباط با این قرارداد نخواهد بود و رایزنی هایی هم در این خصوص انجام شده و قرار بر این است تا سرمایه گذاری های عظیمی در حوزه های مختلف زیرساختی اتفاق بیفتد، اما هنوز اطلاعات دقیقی در این زمینه منتشر نشده است.

اماموردی ادامه می دهد: گفته شده این اطلاعات محرمانه است، اما آنچه تا به امروز معین شده این است که در بخش بنادر و در جزیره های کیش و قشم و در صنایع مربوط به نفت و پتروشیمی سرمایه گذاری هایی انجام خواهد شد و میزان سرمایه گذاری ها هم کم نیست و رقم های 400 تا 500 میلیارد دلار مطرح شده و مسلما این حجم از سرمایه گذاری ها در اقتصاد کشور بی تاثیر نخواهد بود منتها اینکه چه امتیاز هایی قرار است بابت این سرمایه گذاری ها داده گردد هنوز معین نیست.

ایران و انتخابات امریکا

اقتصاد ایران در حال حاضر با وجود تحلیل های خوش بینانه ای که از سرنوشت انتخابات امریکا و پیروزی بایدن در این انتخابات می گردد؛ با مسائل ریز و درشتی نیز روبرو است که در نهایت دستیابی به رشد اقتصادی را در سال آینده با مسائلی روبرو می نماید. بعضی کارشناسان معتقدند با پیروزی مجدد ترامپ در انتخاباتی که نزدیک به دو هفته دیگر برگزار می گردد؛ این ذهنیت که شاید توافقی دوباره بین ایران و امریکا در زمینه های گوناگون منعقد گردد، بسیار زیاد است، زیرا که به نظر نمی رسد شرایط بتواند این گونه ادامه پیدا کند، بنابراین باید منتظر اتفاقات داغی باشیم که ممکن است در پاییز و زمستان رخ دهد.

ضمن آنکه قیمت نفت مهم ترین عامل برای احیای اقتصاد صادرنمایندگان نفت به خصوص ایران است، اگرچه قیمت های نفت از سقوط تاریخی که در مارس (فروردین) داشتند، بهبود پیدا نموده اند، اما شاخص نفت برنت همچنان حدود 40 درصد پایین تر از سطح قیمت پیش از شیوع ویروس کرونا مانده و صندوق بین المللی پول در این زمینه پیش بینی نموده است قیمت نفت در سال میلادی آینده رشد چندانی پیدا نکند و در محدوده 40 تا 50 دلار در هر بشکه باقی بماند.

بر اساس آمار ها در حال حاضر میزان مبتلایان به کرونا در دنیا از مرز 40 میلیون نفر گذشته است و تشدید موج دوم شیوع در اروپا و امریکای شاقتصادی موجب ایجاد محدودیت های بیشتر در کشور های غربی شده است و با این اتفاق گروه کشور های عضو اوپک پلاس، تولیدنمایندگان عمده نفت متعهد شدند که همزمان با بالا دریافت نگرانی ها در خصوص افزایش مبتلایان به کرونا، از بازار نفت حمایت نمایند.

اقتصاد ایران در سال های 2019 و 2018 نیز با رشد منفی روبرو و به ترتیب 6.5 و 5.4 درصد کوچک تر شده بود. نرخ بیکاری در ایران برای سال جاری 17.4 درصد پیش بینی شده بود. به دنبال خروج یک جانبه امریکا از توافق هسته ای در سال گذشته و اعمال مجدد تحریم ها، بخش های زیادی از اقتصاد ایران هدف تحریم های امریکا قرار گرفته اند. این نهاد نرخ تورم در ایران را تا خاتمه سال جاری 35 درصد پیش بینی نموده که 0.7 درصد از برآورد قبلی این نهاد کمتر است.

صندوق بین المللی پول همچنین اعلام نموده است که با از سر گیری فرایند نزولی نرخ تورم، در سال 2021 شاهد تورم 25 درصدی در ایران خواهیم بود. ایران در سال های 2019 و 2018 به ترتیب تورم های 26 و 25 درصدی را تجربه نموده بود.

منبع: فرارو
انتشار: 30 آبان 1399 بروزرسانی: 30 آبان 1399 گردآورنده: pmbaxsports.ir شناسه مطلب: 1138

به "تاثیراقتصاد چینی بر رشد ایران در سال 2021" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاثیراقتصاد چینی بر رشد ایران در سال 2021"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید