تنگه رغز؛ عروس دره های فارس

به گزارش اخبار ورزشی، در فاصله 30 کیلومتری از شمال شرقی داراب، شهری در استان فارس و در میان رشته کوه های همواره سربلند زاگرس، تنگه ای شگفت به نام رغز در منطقه فسارود قرار گرفته است. رغز به معنای راه بکر و لغزنده که در میان بومیان منطقه به رودخیز معروفیت دارد، در مجاورت روستاهای گردشگری شمس آباد وحسن آباد واقع شده و از شمال به جنوب به طول تقریبی 4 کیلومتر کشیده شده است.

تنگه رغز؛ عروس دره های فارس

دره آبشارهای خروشان

تنگه رغز از نعمت آب، سیراب است. نام رودخیز را به این علت بر آن نهاده اند که این تنگه بیش از 60 آبشار و 100 حوضچه طبیعی را در دل خود جای داده است. با این حال، سختی راه و احتیاج به تجهیزات کوهنوردی برای رسیدن به همه آبشارها و حوضچه ها باعث شده تنها تعداد کمی از این سرچشمه ها و آبشارها که البته پرآب و مرتفع هم هستند، مورد توجه گردشگران قرار بگیرد و نام و رسمی برای آنها برگزینند. آبشار درخشش با 65 متر ارتفاع، آبشار وداع به طول 46 متر و آبشار کبوتر با 25 متر بلندی، از بلندترین های رغز هستند. نگین، بوم رنگ، دماغه، حکمت، فتح و مسعود هم از دیگر آبشارهای معروف این تنگه اند.

مقصد عاشقان هیجان

تنگه رغز برای طبیعت دوستان عاشق هیجان می تواند یک مقصد رویایی باشد. شیرجه زدن در حوضچه ها و آب تنی در آب های زلال رغز تجربه ای است که تا همواره در خاطره ها ثبت می گردد. در کنار این لحظات شگفت، تماشای منظره ها بکر و زیبا و گوش سپردن به صدای طبیعت، آرامشی تکرار نشدنی همراه دارد. این تنگه، ادغامی از همه لذت های ناب طبیعی است که گردشگران می توانند تجربه نمایند. جدا از همه این زیبایی ها، حوضچه عشق که یکی از زیباترین و مشهورترین حوضچه های تنگه رغز است، خود حکایتی مجذوب کننده برای مسافران دارد. این حوضچه با شکل قلب مانند خود، بازدیدنمایندگان بسیاری را برای ثبت عکس و فیلم یادگاری به سوی خود می کشاند.

در این زمینه بخوانید:

کویر کاراکال؛ قدم در زیستگاه سریع ترین گربه سان دنیا

آسبادهای نشتیفان؛ یکی از بزرگ ترین سازه های خشت و چوب ایران

سفر به رغز

تنگه به علت دوری از نور خورشید، نسبت به طبیعت اطراف، هوایی نسبتا سرد دارد. وجود آبشارها و حوضچه های پر آب در سراسر جهت تنگه رغز، بر این سرمای هوا می افزاید. پس اگر قصد سفر به این منطقه را دارید، فصل های گرم سال را انتخاب کنید تا بتوانید از گرمای تابستانی هم در امان بمانید. تنگه رغز در منطقه فسارود قرار گرفته است و برای رسیدن به آن باید از شیراز به سمت فسا حرکت کنید، به جاده داراب بروید و سپس جهت حسن آباد را تا رسیدن به تنگه ادامه دهید. اگر می خواهید یک گردش مفصل در تنگه داشته باشید، بهتر است با یکی از تورهای گردشگری همراه شوید تا بتوانید از هدایت ها و تجربیات آنها بهره ببرید. علاوه بر اینکه عبور از بعضی جهتها احتیاج به تجهیزات کهنوردی دارد و تورها می توانند این امکانات را در اختیار شما قرار دهند.

منبع: ایرنا زندگی
انتشار: 23 مهر 1400 بروزرسانی: 23 مهر 1400 گردآورنده: pmbaxsports.ir شناسه مطلب: 1693

به "تنگه رغز؛ عروس دره های فارس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تنگه رغز؛ عروس دره های فارس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید