تورم ونزوئلایی برای اقتصاد ایران!

به گزارش اخبار ورزشی، درحالی که حسن روحانی، رئیس جمهور می گوید تورم را کنترل کردیم و ونزوئلا نشدیم، آخرین گزارش مرکز آمار ایران درباره تورم اقلام وارداتی حاکی از تورم 558 درصدی است. این درحالیست که قیمت دلار در سال گذشته بیش از 60 درصد افزایش داشت.

تورم ونزوئلایی برای اقتصاد ایران!

به گزارش تجارت نیوز، 26 اسفند پارسال، حسن روحانی، رئیس جمهور با بیان اینکه پیش بینی بسیاری از صاحب نظران از جمله اقتصاددانان در سال 97 این بود که تورم ما در پایان سال سه رقمی خواهد شد، گفت: درباره این مصاحبه کردند و در روزنامه ها نوشتند و گفتند تورم ایران سه رقمی و ونزوئلایی می شود. اگر کار و تلاش نمی شد، ممکن بود با چنین شرایطی روبرو شویم، اما کاری که دولت در سال 97 و وقتی وارد سال 98 شدیم، انجام داد، این بود که تقریبا از اواخر بهار تورم را کنترل و شروع به کاهش آن کرد.

روحانی گفته بود: تورم قدم به قدم و نقطه به نقطه شروع به آرامش و کاهش کرد. منتهی آخر سال 98 با موضوع دیگری به نام کرونا روبرو شدیم، اگر کرونا نبود باز هم این فرایند ادامه پیدا می کرد و ما شرایط بهتری داشتیم.

درحالی که حسن روحانی، رئیس جمهور می گوید تورم را کنترل کردیم و ونزوئلا نشدیم، آخرین گزارش مرکز آمار ایران درباره تورم اقلام وارداتی حاکی از تورم 558 درصدی است.

طبق گزارش مرکز آمار ایران، تورم نقطه ای کالا و خدمات وارداتی در زمستان 99 بالغ بر 558 درصد به ثبت رسیده است. به بیان ساده تر قیمت اقلامی که از خارج از کشور وارد شده است در یک سال 6.5 برابر شده است.

طبق این گزارش که در خبرگزاری های مختلف منتشر شده، بیشترین تورم فصلی اقلام وارداتی در زمستان 99 برای کالا های اپتیک و عکاسی با تورمی معادل با 99 درصد رقم خورده است. بر این اساس تنها در فصل زمستان نسبت به پاییز قیمت اقلام وارداتی مربوط به عکاسی دو برابر شده است.

در جایگاه دوم افزایش قیمت فصلی هم اقلام وارداتی مربوط به فلزات و مصنوعات آن ها با تورمی معادل با 78.2 درصد قرار گرفته است. اقلام خوراکی هم مانند محصولات نباتی در زمره پایین ترین تورم های فصلی قرار گرفته است. به نام مثال اقلام وارداتی محصولات نباتی تورم فصلی 6.8 درصدی را در زمستان 99 تجربه کرده است.

اقتصادنیوز هم نوشته است: بر اساس آمار های منتشر شده از مرکز آمار و گمرک کشور، تورم به ثبت رسیده برای کالا های وارداتی در سال 99، بی سابقه بوده است. تورم نقطه به نقطه اقلام وارداتی در پاییز 99 بالغ بر 588 درصد به ثبت رسیده بود و با کاهش 30 درصدی در زمستان به 558 درصد رسید.

تورم میانگین و فصلی هم به ترتیب 534 و 45 درصد رقم خورده است. در تمامی شاخص های تورمی، افزایشی قیمتی که برای اقلام وارداتی در سال 99 برآورده شده است در چندین سال گذشته بی سابقه است.

منبع: فرارو
انتشار: 21 مرداد 1400 بروزرسانی: 21 مرداد 1400 گردآورنده: pmbaxsports.ir شناسه مطلب: 1625

به "تورم ونزوئلایی برای اقتصاد ایران!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تورم ونزوئلایی برای اقتصاد ایران!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید