توسعه فاز 11 پارس جنوبی توسط پتروپارس قطعی شد ، اصلاح قیمت بنزین ابلاغ نشده است

به گزارش اخبار ورزشی، وزیر نفت از خروج کامل CNPC از قرارداد توسعه فاز 11پارس جنوبی خبر داد و گفت: فاز 11به طور کامل توسط شرکت پتروپارس توسعه خواهد یافت.

توسعه فاز 11 پارس جنوبی توسط پتروپارس قطعی شد ، اصلاح قیمت بنزین ابلاغ نشده است

ایسنا نوشت: بیژن زنگنه در حاشیه بازید از کارخانجات مپنا با بیان اینکه توسعه فاز 11پارس جنوبی مشخص تکلیف شد، افزود: پتروپارس این قرارداد را به تنهایی ادامه می دهد و تا آخر سال جاری اولین جکت را نصب خواهیم کرد و بعد به سمت حفاری خواهیم رفت.

وی ادامه داد: در ابتدا با 500 میلیون فوت مکعب آغاز خواهیم کرد و بعد ادامه می دهیم.

وزیر نفت با اشاره به فشارافزایی فاز 11، اظهار کرد: این موضوع بستگی به مذاکراتی که با مپنا و سایر شرکتها داریم، دارد.

زنگنه در مورد علت امضای قرارداد با شرکتهای خارجی برای توسعه فاز 11، توضیح داد: قصد داشتیم برای این فاز منابع خارجی جذب کنیم و سیستم فشارافزایی هم اجرا شود. شرکت پتروپارس قرار بود این سیستم را در کنار شرکتهای خارجی یاد بگیرد.

وی ادامه داد: ما معتقد نیستیم در همه کارها از ابتدا می توانیم دکتری داشته باشیم. البته داریم می گیریم ولی روش درستی نیست. فعلا باید ببینیم برای فشارافزایی چه کاری می توانیم انجام دهیم.

  • اصلاح قیمت بنزین ابلاغ نشده

وزیر نفت در ادامه در مورد اصلاح قیمت بنزین گفت: در مورد اصلاح قیمت بنزین هنوز تصمیم نهایی ابلاغ نشده است.

  • از حضور مپنا در صنعت نفت استقبال می کنیم

زنگنه در ادامه با اشاره به بازدید از تاسیسات کارخانه ای مپنا، اظهار کرد: همان طور که انتظار داشتم این شرکت پیشرفت های بزرگی داشته و کارهای بزرگی می کند. در این شرایط همه کارگاه های مپنا فعال بود و با ظرفیت خوبی کار می کردند.

وی با تاکید بر این که مپنا یکی از نمادهای شاخص فناوری ملی ما است، ادامه داد: اگر بخواهیم یکی از دستاوردهای فنی ملی خود را معرفی کنیم قطعا نمی توان از مپنا صرفه نظر کرد.

وزیر نفت با اشاره به تاسیس مپنا گفت: در اواخر دهه 60 که مپنا تشکیل شد، بحث شرکت های دانش بنیان مطرح نبود، اما این شرکت با اتکا به سرمایه و نیروی انسانی داخلی و ظرفیت های تجربی تاسیس شد و توانست برای نیروگاه سازی ایران کار بزرگی انجام دهد.

زنگنه با اشاره به حضور مپنا در صنعت نفت گفت: ما از حضور مپنا در صنعت نفت استقبال می کنیم. امروز صحبت های خوبی با مدیر مپنا مطرح شد. آنها انتظاراتی از نفت داشتند که مطرح کردند ما هم انتظارات خود را مطرح کردیم. برخی از این انتظارات با یکدیگر انطباق داشت و در حوزه برخی انتظارات نیز قرار شد بیشتر کار کنیم.

وی ادامه داد: انتظار من از مپنا این است که در بخش های های تک خدمات نفتی وارد شود که امروز در انحصار دو شرکت بین المللی است و ما در این زمینه ها ضعف داریم و هر زمانی که تحریم می شویم مشکل پیدا می کنیم.

وزیر نفت با بیان این که مپنا در ماشین های دوار که قلب صنعت نفت است، پیشرفت های خوبی داشته است، ادامه داد: مپنا در O&M و بهره برداری و تعمیرات ماشین های دوار هم می تواند به ما کمک کند.

زنگنه اظهار کرد: ما زمانی که نفت بفروشیم می توانیم توسعه را آغاز و تقویت کنیم. ما یک سازمان برون گرا هستیم که باید درون زا هم باشد و درون زایی آن هم این است که بیشترین کار را به شرکت های داخلی بدهد. به نظر من حداقل دو سوم کاری که در نفت انجام می شود را به واحدهای داخلی می توان ارجاع داد.

  • ما در منطقه با هیچ کس دشمنی نداریم

وی در ادامه در مورد رابطه خود با وزیر انرژی عربستان سعودی، گفت: با وزیر انرژی عربستان سعودی به صورت عبوری سلام و علیک کردیم. از من پرسیدند حاضری با ایشان ملاقات داشته باشید و من گفتم مسئله ای با ایشان ندارم، بیش از 22 سال است که دوست هستیم و این دوستی در همه فرازونشیب هایی که در روابط ایران و عربستان سعودی بوده، پایدار مانده است.

وزیر نفت ادامه داد: علاوه بر این ایران نبود که با عربستان سعودی اختلاف ایجاد کرد، ایران می خواهد در منطقه با همه دوست باشد و هیچ کس را در منطقه دشمن خود تلقی نمی کنیم. آنها هم نباید ما را دشمن بدانند. دشمن همه ما بیرون ما است.

  • اگر اتهام زدن مالیات داشت درآمد آن از نفت بیشتر بود

زنگنه با اشاره به تاسیس شرکت هایی همچون مپنا، سراب، پتروپارس، پتروایران و غیره گفت: ایده های تاسیس این شرکت ها توسط افرادی داده شد که امروز به آنها اتهام می زنند. بازار اتهام رایج است و اگر اتهام زدن و دروغ گفتن مالیات داشت، درآمد آن بیشتر از درآمد نفت بود.

  • مذاکرات با همه وزرا در حاشیه GCS

وی در ادامه با اشاره به مذاکراتی که در حاشیه GCS صورت گرفت، ادامه داد: تقریبا با همه وزرا صحبت کردم. روابط دوجانبه بود و موضوع بازار جهانی نفت مطرح بود. همچنین با روس ها مذاکرات خوبی داشتیم.

  • همکاری مپنا با شرکت نفت و گاز پارس

وزیر نفت در ادامه با اشاره به مباحثی که امروز با مپنا مطرح شد، اظهار کرد: یکی از بحث های امروز همکاری مپنا با شرکت نفت و گاز پارس بود. مپنا به خصوص در بخش کمپرسور و توربین ها می تواند با نفت و گاز پارس همکاری کند.

زنگنه ادامه داد: در پارس جنوبی فقط نباید فاز 11 را دید بلکه برای 27 فاز به این تکنولوژی نیاز داریم. هدف ما این بود که اگر فاز 11 توسط توتال اجرا شد، شرکت های داخلی تکنولوژی را از این شرکت یاد بگیرند.

  • تهاتر نفت با بدهی بخش خصوصی قابلیت اجرایی ندارد

وی در ادامه با اشاره به قانون تهاتر نفت با بدهی بخش خصوصی در بودجه گفت: چیزی که در این مورد در بودجه نوشته شده قابلیت اجرایی ندارد. در قانون آمده پس از این که درآمدهای نفت تامین شد و در اختیار دولت قرار گرفت، دولت می تواند بدهی ها را تهاتر کند و 5000 میلیارد تومان در نظر بگیرد.

زنگنه با تاکید بر این که درآمدهای نفتی هنوز تحقق پیدا نکرده است، ادامه داد: اگر قرار باشد این قانون اجرایی شود، باید سازمان برنامه و بودجه ترتیبات آن را بدهد به وزارت نفت هم مشتری معرفی شود و وزارت نفت پول را بگیرد و به خزانه بدهد سپس خزانه پول را در اختیار طرف مقابل قرار دهد.

  • آخرین وضعیت فاز چهارم ستاره خلیج فارس و پالایشگاه سیراف

وی در ادامه با تاکید بر این که فاز چهارم ستاره خلیج فارس تقریبا اجرا شده است، گفت: کاری که می توان با 100 میلیون دلار انجام داد چه اصراری است که برای آن یک میلیارد دلار خرج کنیم.

زنگنه ادامه داد: فاز چهارم ستاره خلیج فارس با رفع تنگناها اجرا شده است و تولید آن در چند ماه آینده به 480 هزار بشکه می رسد.

وزیر نفت با اشاره به پروژه سیراف، اظهار کرد: طبق پروژه قرار بود تولید آن 480 هزار بشکه باشد که 120 هزار بشکه تحویل ستاره خلیج فارس شود. 360 هزار بشکه دیگر وجود دارد که در حال پیگیری هستیم و منابع مالی را هم بانک مرکزی دنبال می کند. سرمایه گذار وجود دارد اما بخشی از آن باید از طریق بانک ها تامین شود. بانک ها هم اظهار علاقه کرده اند.

  • ادامه مذاکره با هندی ها برای توسعه فرزاد B

وی در ادامه با اشاره به توسعه میدان گازی فرزاد B، اظهار کرد: کارهای این میدان را انجام می دهیم و همزمان هم با هندی ها صحبت می کنیم که اگر می خواهند برای توسعه بیایند و بعدا گله نکنند.

  • شایعه آلودگی بنزین صحت ندارد

وزیر نفت با تاکید بر این که شایعه آلودگی بنزین روی صادرات آن تاثیر نمی گذارد، گفت: صادرات بنزین در حال حاضر با کیفیت خوبی انجام می شود.

زنگنه ادامه داد: هر چند وقت یکبار عده ای حرف هایی می زنند و انگار نمی خواهند مردم آرامش داشته باشند.

وی با بیان این که در حال حاضر کیفیت بنزین در همه شهرهای کشور یکسان نیست، گفت: کیفیت در شهرهای بزرگ فرق دارد زیرا به اندازه کافی بنزین یورو نداریم و باید بنزین یورو در شهرهایی که تراکم زیاد و مصرف بالاست، عرضه شود.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 22 آبان 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: pmbaxsports.ir شناسه مطلب: 369

به "توسعه فاز 11 پارس جنوبی توسط پتروپارس قطعی شد ، اصلاح قیمت بنزین ابلاغ نشده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توسعه فاز 11 پارس جنوبی توسط پتروپارس قطعی شد ، اصلاح قیمت بنزین ابلاغ نشده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید