توضیحات رئیس کمیته پزشکی فدراسیون فوتبال درباره مدرک پزشک استقلال

به گزارش اخبار ورزشی، رئیس کمیته پزشکی فدراسیون فوتبال توضیحاتی در خصوص موضوع دوپینگ و موارد مطرح شده درباره پزشک تیم ملی فوتبال امید عنوان نمود.

توضیحات رئیس کمیته پزشکی فدراسیون فوتبال درباره مدرک پزشک استقلال

به گزارش خبرنگاران و به نقل از سایت رسمی فدراسیون، دکتر توحید سیف برقی در خصوص موضوع دوپینگ ورزشکاران فوتبال و انجام نمونه گیری ها در فوتبال گفت: کلیه امور مرتبط با بحث دوپینگ شامل نمونه گیری از تیم ها، مدیریت نتایج تا سال 2015 -2014 زیر نظر فدراسیون فوتبال بود اما بعد از آن بر اساس صلاحدید مدیران ارشد فدراسیون، تا به امروز این مسئولیت بر عهده ستاد مبارزه با دوپینگ (نادو) قرار گرفته است و از آن سال، فدراسیون فوتبال در هیچ بخشی از فرایند کنترل دوپینگ شامل انتخاب تیم، انتخاب بازیکن، نمونه گیری و مدیریت نتایج، بر اساس قانون آژانس جهانی مبارزه با دوپینگ و نیز قوانین مبارزه با دوپینگ فیفا 2021 دخالتی ندارد.

رئیس کمیته پزشکی در ادامه گفت: نهایتا مسوولیت انتخاب تیم ها، بازیکنان، مدیریت نتایج، مجازات ها و تمامی بحث های حقوقی بر عهده نادوست و دوباره تاکید می کنم فدراسیون فوتبال هیچ مسوولیتی در این خصوص ندارد.

وی گفت: تنها زمانی که تست یک بازیکن فوتبال مثبت اعلام می شود نماینده پزشکی فدراسیون فوتبال به جلسات دعوت می شود که معمولا خود من بنده در نشست های نادو حضور پیدا می کنم. فدراسیون فوتبال بر اساس قانون و موضوع تضاد منافع حق دخالت در امور مرتبط با دوپینگ را ندارد.

سیف برقی در خصوص فعالیت پزشک تیم فوتبال امید هم گفت: اینکه مطرح شده چرا یک دندانپزشک به عنوان پزشک در نیمکت تیم ملی فوتبال امید حضور داشته، باید بگویم ایشان دارای دو مدرک همزمان پزشکی و دندانپزشکی با تخصص جراحی فک و صورت هستند. ایشان از سال 1994 در دانشگاه هامبورگ، دوره های پزشکی را پشت سر گذاشته و به عنوان پزشک عمومی از سال 2001 فعالیت خود را در آلمان آغاز کرده و چون علاقه به رشته تخصصی در جراحی فک و صورت داشته با گرایش به این رشته در دوره های تخصصی و فوق تخصصی تحصیلات عالیه را طی کرده است. به غیر از ایران و چند کشور محدود، یکی از قانون های کشورهای اروپایی، آلمان، کانادا و استرالیا این است که پزشکان عمومی جهت تحصیل در جراحی فک و صورت باید در رشته دندانپزشکی نیز تحصیل می کردندکه ایشان نیز از این قاعده مستثنی نبوده و با توجه به علاقه شخصی، سال 2005 مدرک دکتری دندانپزشکی گرفته و برای ورود به تخصص براساس قوانین اروپا و آلمان دارای مدرک دبل (دو مدرک) شده است.

وی در پایان گفت: پزشک اسبق تیم امید هنگام حضور در کنار تیم فوتبال امید، کلیه مدارک تحصیلی خود را به زبان آلمانی در اختیار کمیته پزشکی قرار داد و این مدارک بعد از ترجمه رسمی به انگلیسی و نیز رویت اصل مدارک به زبان آلمانی، مورد استعلام از نظام پزشکی جمهوری اسلامی ایران قرار گرفت که بعد از تائید توسط نظام پزشکی و رویت مجدد اصل پروانه کار پزشکی، مجوز حضور در تیم ملی امید را کسب کردند. ضمناً علاوه بر حضور در نیمکت تیم فوتبال امید، ایشان در سال های اخیر، در رشته بازسازی و در بیمارستان های کشور در درمان جراحی های مرتبط با سرطان و مسائل مادرزادی بچه ها فعالیت داشته اند.

طبق اعلام رئیس مرکز پزشکی سازمان لیگ فوتبال ایران (ایفمارک) ، در استعلام اجرا شده از مدارک نظام پزشکی، دکتر آقامحمدآبادی به عنوان دندان پزشک معرفی شده و مدارک پزشکی خود را دیرتر از زمان قانونی ارائه کرده بود.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 20 خرداد 1400 بروزرسانی: 20 خرداد 1400 گردآورنده: pmbaxsports.ir شناسه مطلب: 1515

به "توضیحات رئیس کمیته پزشکی فدراسیون فوتبال درباره مدرک پزشک استقلال" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توضیحات رئیس کمیته پزشکی فدراسیون فوتبال درباره مدرک پزشک استقلال"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید