خبرنگاران رونق ورزش های زمستانی همدان در گرو بهار تصمیم گیری

به گزارش اخبار ورزشی، همدان- خبرنگاران- سال هاست ورزش های زمستانی همدان در خواب تصمیم گیری های مسئولان مغفول مانده و استفاده مطلوبی از ظرفیت های طبیعت بکر همدان در این فصل نشده است.

خبرنگاران رونق ورزش های زمستانی همدان در گرو بهار تصمیم گیری

به گزارش خبرنگاران؛ شهر همدان همه ساله همزمان با فرارسیدن فصل زمستان و بارش های برفی، بهترین ظرفیت را برای ورزش های زمستانی به ویژه یخ نوردی، اسکی، کوهنوردی و حتی سنگنوردی مهیا می نماید.

این شهر با بهره گیری از شرایط محیطی و آب و هوای مناسب همیشه به عنوان یکی از قطب های ورزش زمستانی در کشور مطرح بوده و قهرمانان بسیاری را نیز در رشته های ورزشی یخ نوردی، سنگنوردی، کوهنوردی و اسکی پرورش داده اما در سالهای اخیر با ضعف در تصمیم گیری و بی توجهی متولیان امر روبرو شده است.

دامنه و ارتفاعات الوند اگرچه در این سال ها به لحاظ برخورداری از ظرفیت موجود در برگزاری ورزش ها و بازی های زمستانی مغفول مانده است اما مردم به صورت خودجوش به تیوپ سواری و برف بازی متمایل شده اند.

دامنه و ارتفاعات الوند اگرچه در این سال ها به لحاظ برخورداری از ظرفیت موجود در برگزاری ورزش ها و بازی های زمستانی مغفول مانده است اما مردم به صورت خودجوش به تیوپ سواری و برف بازی متمایل شده اند.

هر چند همین بازی های زمستانی ایمن سازی و متناسب با استاندارد روز نبوده و در بعضی مواقع نیز حوادثی را به دنبال داشته است.

با این حال همچنان مردم میل به تیوپ سواری دارند و زمستان کرونایی هم باعث نشده تا حضورشان در دامنه های الوند کمرنگ گردد.

در این سال ها تصمیم گیری درستی در زمینه سازماندهی ورزش های زمستانی همدان نشده و به صورت پراکنده شاهد بعضی فعالیت ها هستیم.

دهکده فراموش شده

ویژگی های منحصر به فرد همدان در فعالیت ورزشی فصل زمستان باعث شد تا رضا زارعی رییس فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی کشور از این شهر به عنوان دهکده کوچک ورزش های زمستانی نام ببرد.

زیرساخت های همدان این پتانسیل را ایجاد نموده تا میزبانی رویدادهای مهم بین المللی و نیز اردوهای ملی در فصل زمستان و در رشته هایی نظیر اسکی و کوهنوردی و حتی سنگنوردی مهیا باشد اما در سال های اخیر کمتر به این مقوله پرداخته شده است.

زیرساخت های همدان این پتانسیل را ایجاد نموده تا میزبانی رویدادهای مهم بین المللی و نیز اردوهای ملی در فصل زمستان و در رشته هایی نظیر اسکی و کوهنوردی و حتی سنگنوردی مهیا باشد اما در سال های اخیر کمتر به این مقوله پرداخته شد.

این شرایط تمجید رییس فدراسیون کوهنوردی را به دنبال داشت چرا که استان همدان در رشته هایی نظیر یخ نوردی، اسکی و کوهنوردی نیز دارای ظرفیت های بالقوه است.

با این حال این دهکده به فراموشی سپرده شده و تصمیم گیری های جزیره ای در سال های اخیر نیز ثمربخش نبوده است.

اوایل دهه 90 همیشه شاهد برگزاری جشنواره ورزش های زمستانی در این شهر بودیم به طوریکه بیش از یک هزار ورزشکار از اقصی نقاط کشور برای حضور در این جشنواره و در رشته های کوهنوردی، اسکی، یخ نوردی و سنگنوردی به شهر همدان سفر می کردند.

زور کرونا به اسکی و کوهنوردی نرسید

با وجود اینکه سال جاری شیوع ویروس کرونا موجب تعطیلی مطلق ورزش شد، اما بودند کوهنوردانی که با عبور از نام این ویروس، قدم به ارتفاعات الوند گذاشته و قله را فتح کردند.

حتی اسکی بازان نیز در این ایام فعالیت مستمر در رشته های مختلف اسکی دارند و زور کرونا تا به امروز به این 2 رشته ورزشی نرسیده است.

هر چند سال جاری فصل بارش کم بوده و آنطور که باید ورزش اسکی بازتاب گسترده نداشت اما همچنان عشق به این رشته باعث شد تا اسکی بازان از خط قرمز کرونا عبور نموده و در سردسیرترین منطقه همدان به فعالیت جمعی بپردازند.

هر چند پروتکل های بهداشتی در اولویت اسکی بازان بوده و هست و آن ها با این شرایط فعالیت اسکی دارند.

کوهنوردی نیز همیشه جزو رشته های با قدمت و تاریخی همدان محسوب می گردد و به شکل روزانه شاهد تردد انبوه کوهنوردان به خصوص روزهای پایانی هفته به ارتفاعات الوند هستیم.

آبشار گنجنامه، دیواره بکر یخی

آبشار گنجنامه این روزها با کاهش شدید دما و برودت هوا یخ بسته و چهره ای زیبا و چشم نواز به خود گرفته است.

پیشتر این آبشار مکانی برای میزبانی های کشوری بود و در این سال های اخیر نیز به صورت پراکنده شاهد تمرین بعضی یخ نوردان با تجربه کشور بوده ایم.

با این حال همیشه از آبشار گنج نامه به عنوان یکی از بهترین مکان ها برای تمرین و مسابقات یخ نوردی یاد می گردد.

آبشار گنج نامه با 12 متر ارتفاع در جهت صعود به ارتفاعات کوه الوند و در پنج کیلومتری غرب همدان کنار کتیبه های گنج نامه واقع شده است.

آبشار گنج نامه با 12 متر ارتفاع در جهت صعود به ارتفاعات کوه الوند و در پنج کیلومتری غرب همدان کنار کتیبه های گنج نامه واقع شده است.

این آبشار دارای آب دائمی است و در زمستان ها نیز در جریان است اما کاهش شدید دما باعث شده تا این روزها در یخ زدگی مطلق بسر ببرد.

آبشار گنجنامه همه ساله پذیرای بازدیدکنندگان بسیار است و سال جاری حتی با وجود شیوع کرونا بسیاری از مردم حتی در فصل یخ زده و زمستانی نیز به دیدن آن رفته اند.

یخ نوردان نیز به هنگام بالا رفتن از دیواره های یخی آبشار گنج نامه راهی دره عباس آباد می شوند.

ظرفیت بالقوه همدان در گردشگری ورزشی

مدیرکل ورزش و جوانان همدان معتقد است؛ این استان ظرفیت بالقوه در توسعه صنعت گردشگری ورزشی دارد و توجه به این محور یکی از روینمودهای مهم دستگاه ورزش در دوره مدیریتی جدید است.

حمید سیفی اضافه نمود: وجود مجموعه توریستی تله کابین گنجنامه، سایت توریستی عباس آباد، آبشار و کتیبه گنجنامه، پیست اسکی تاریک دره، برف نوردی در دامنه های الوند به ویژه دره های عباس آباد، حیدره و امام زاده کوه، منطقه سد اکباتان، غار علیصدر، دریاچه مصنوعی کوثر، دشت حفاظت شده اسدآباد، رودخانه های خرمرود، سرابی، کرزان رود، قلقل رود، غار سردکوه، غار فریازان، پارک مردم و پارک ارم در همدان در زمینه گردشگری ورزشی ظرفیتی غنی است.

وی بیان نمود: امروزه همدان از قابلیت های مناسبی در ورزش های کوهستانی برخوردار است اما این ویژگی ها احتیاجمند تعریف رویدادهای فصلی و رقابتی با مشارکت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی است.

سیفی اعلام کرد: ویژگی های طبیعی و اقلیمی این شهر از جمله داشتن آب و هوای پاک و سالم، کوهستانی بودن، وجود ارتفاعات مناسب برای سنگ نوردی و کوه نوردی، وجود پیست بین المللی اسکی برای ورزش های زمستانی و امکان استفاده از آن در تابستان برای اسکی چمن، برخورداری از مجموعه سنگ نوردی فرهاد، وجود غارهای متعدد و نزدیکی مناطق کوهستانی به شهر و دسترسی به آن ها جزو زمینه های ایجاد شده در توسعه و رونق صنعت گردشگری ورزشی است.

وی یادآور شد: گردشگری ورزشی در کشور به ویژه در استان همدان هنوز در گام های نخست خود واقع شده است و احتیاج به برنامه ریزی، توجه و تقویت است.

منبع: ایرنا
انتشار: 6 اسفند 1399 بروزرسانی: 6 اسفند 1399 گردآورنده: pmbaxsports.ir شناسه مطلب: 1325

به "خبرنگاران رونق ورزش های زمستانی همدان در گرو بهار تصمیم گیری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران رونق ورزش های زمستانی همدان در گرو بهار تصمیم گیری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید