خبرنگاران نرم افزارها در پایتخت کتاب ایران به کمک کتاب خوان ها می آیند

به گزارش اخبار ورزشی، شیراز- خبرنگاران- فعالیت های فرهنگی در پایتخت کتاب ایران با شیوع کرونا محدود نشد؛ بلکه کتاب دوستان راه هایی تازه برای دوستی با یار مهربان ابداع کردند که یکی از آن ها راه اندازی برنامه ای موبایلی است که دستیابی به کتاب و فرایند خرید آن را تسهیل می بخشد.

خبرنگاران نرم افزارها در پایتخت کتاب ایران به کمک کتاب خوان ها می آیند

اجرای طرح بهارانه کتاب 99 نشان داد شیرازی ها تا چه میزان به کتاب روی خوش نشان می دهند. در این طرح ده روزه که از 20 تا 30 اردیبهشت ماه اجرا شد فارس با 25هزار و 289 جلد فروش، در میان استان های برتر براساس تعداد خرید کتاب نهاده شد و با رقم فروشی قریب به 8 میلیارد و 500 میلیون ریال حائز رتبه چهارم در کشور شد.

این موضوع ثابت کرد که گرچه شیوع کرونا زندگی مردم را از منظرهای گوناگون تحت تاثیر قرار داده است، اقبال به کتاب و کتابخوانی همچنان در میان فرهنگ وران وجود دارد و مردم از خرید کتاب به صورت مجازی استقبال می نمایند.

در این میان، مهدی امیدبخش معاون فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس در مصاحبه ای با خبرنگاران از تهیه نرم افزاری سخن گفت که امکان خرید کتاب و یافتن آن را در کتابفروشی های شهر شیراز آسان می نماید و نوید رونمایی از آن را در آینده نزدیک داد.

نرم افزار قاصدک که طراحی آن توسط دانشجوی دکترای علم اطلاعات و دانش شناسی دانشگاه تهران در شیراز انجام شده است، از اردیبهشت ماه امسال وارد فاز اجرایی شد و مورد استفاده نهاده شد.

محمدرضا نیازمند در گفت وگو با خبرنگار خبرنگاران درباره این نرم افزار عنوان نمود: این نرم افزار از مزیت های بسیاری بهره مند است، مهمترین آن، نشان دادن نزدیک ترین کتابفروشی، کتابخانه و محل عرضه کتاب به افرد است؛ بر این مبنا که با جست وجوی کتاب چاپی، نزدیکترین کتابفروشی یا کتابخانه که آن کتاب در آن وجود دارد به کاربر معرفی می گردد و دیگر نیازی نیست که فرد برای یافتن نسخه چاپی کتابی زمان زیادی را صرف کند.

او اضافه نمود: همچنین امکان مقایسه قیمت ها و نیز مشاهده تخفیف کتابفروشی ها نیز فراهم است و کتاب از طریق پیک به کاربر ارسال می گردد.

این دانشجوی علم اطلاعات و دانش شناسی ابراز کرد: هم اکنون 12 کتابفروشی در شیراز با این نرم افزار کار می نمایند و یا استفاده از پنل کاربری که در اختیار آنان قرار می گیرد، تنها در عرض چند دقیقه می توانند اطلاعات موجودی کتاب هایشان را بارگذاری نمایند.

نیازمند عنوان نمود: در ادامه، این نرم افزار با توسعه زیرساختی، طرح هایی را برای حمایت از نویسندگان و مترجمان ارائه خواهد نمود که براساس آن، نویسنده یا مترجم می تواند خود، کتابش را عرضه کند.

او با بیان اینکه این نرم افزار نسخه مشابه ملی ندارد، گفت: تمرکز قاصدک بر عرضه آسان کتاب چاپی است و در فازهای بعد، ویژگی های دیگری به آن اضافه نموده می گردد که به طرحی فراملی بدل می گردد؛ هم اکنون نیز در شیراز فعال است و تا یک ماه دیگر در تهران نیز فعال خواهد شد.

به گفته این فعال حوزه کتاب، هم اکنون 13 نفر در قالب کارگروه فراوری محتوا و معرفی کتاب برای این نرم افزار کار می نمایند؛ همچنین امکان برگزاری نمایشگاه کتاب مجازی هم فراهم است که با وجود شیوع کرونا و تعطیلی احتمالی نمایشگاه های کتاب در شیراز، می تواند جایگزین خوبی برای نمایشگاه های حضوری باشد.

نیازمند عنوان نمود: این نرم افزار هم در نسخه اندروید و هم نسخه IOS در دسترس است.

منبع: ایرنا
انتشار: 28 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: pmbaxsports.ir شناسه مطلب: 945

به "خبرنگاران نرم افزارها در پایتخت کتاب ایران به کمک کتاب خوان ها می آیند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران نرم افزارها در پایتخت کتاب ایران به کمک کتاب خوان ها می آیند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید