خبرنگاران وزارت دادگستری: اقدام کانادا علیه ایران مغایر با اصول حقوق بین الملل است

به گزارش اخبار ورزشی، تهران- خبرنگاران- وزارت دادگستری در بیانیه ای گفت: اقدام اخیر دولت کانادا به بهانه حمایت از قربانیان ادعایی تروریسم در سراسر دنیا و فروش بخشی از اموال مصادره شده ایران در این کشور از هر نظر مغایر با اصول حقوق بین الملل می باشد.

خبرنگاران وزارت دادگستری: اقدام کانادا علیه ایران مغایر با اصول حقوق بین الملل است

جهت دریافت مشاوره سفر با تور کانادا با دور زمین همراه باشید، سفر دل اگیز به شهرهای تورنتو و ونکوور را با ما تجربه کنید.

به گزارش عصر دوشنبه روابط عمومی وزارت دادگستری، این وزارت خانه در پی فروش بخشی از اموال ایران در کانادا به بهانه حمایت از قربانیان تروریسم بیانیه صادر کرد.

در بیانیه وزارت دادگستری آمده: با گذشت بیش از سه قرن از زاده شدن ایده دولت مدرن و پذیرفتن این اصل در حقوق بین الملل که دولت ها دارای صلاحیت های انحصاری داخلی و حاکمیت برابرند و تمام دول دنیا از حق حاکمیت برخوردارند، اقدام دولت کانادا در محاکمه دولت ایران در محاکم خود به بهانه نقض حقوق بشر و حمایت از تروریسم و مصادره و فروش اموال ایران در این کشور، از هر نظر به مثابه به سخره دریافت اصول مسلم حقوق بین الملل و حق حاکمیت دولت ها می باشد.

اقدام اخیر دولت کانادا به بهانه حمایت از قربانیان ادعایی تروریسم در سراسر دنیا و فروش بخشی از اموال مصادره شده ایران در این کشور از هر نظر مغایر با اصول حقوق بین الملل می باشد. اقدام کانادا که مستند به قانون عدالت برای قربانیان تروریسم مصوب سال 2012 این کشور بوده به شهروندان این کشور اجازه می دهد خواهان مصادره و فروش اموال ایران جهت پرداخت غرامت به قربانیان به اصطلاح تروریسم شوند.

وزارت دادگستری در این بیانیه اضافه کرد: اقدام کانادا در مصادره و فروش اموال ایران برخلاف اصول مسلم حقوق بین الملل و اصل حاکمیت دولت هاست. مبنای این اقدام در نقض اصل مصونیت اقامه دعوی علیه دولت ها مبارزه با تروریسم و حقوق بشر است، به این صورت که ادعا می گردد که حاکمیت و استقلال کشورها در برابر حقوق بشر قابل استناد نیست و دولت ها می توانند با استناد به حقوق بشر استقلال و حاکمیت یک کشور را نادیده بگیرند و با همین دید است که قانون عدالت برای قربانیان تروریسم در کانادا مصوب شده است.

در این بیانیه آمده است: کانادا که همیشه تلاش کرده در مجامع بین المللی، جمهوری اسلامی ایران را به بهانه نقض حقوق بشر تحت فشار قرار دهد در شرایطی اقدام به فروش اموال ایران کرده که خود دستی خون آلود در نقض حقوق بومیان این سرزمین دارد و باید جوابگوی جنایات خود باشد. با مقایسه این رفتارهای متناقض در خصوص حقوق بشر توسط نهادهای بین المللی و کشورهای غربی همچون کانادا که حتی مسلمات حقوق بین الملل و حقوق بشر نیز در رفتارهای آنان محلی از اعراب ندارد و با توجه به اینکه حتی این کشورها ایده حقوق بشر را در عرصه تئوری و داخل نظام های حقوقی خودشان نیز بی معنا و مهمل می دانند باید به این امر اذعان کرد که از هر طریق چه در عرصه نظر و چه در عرصه عمل به مفهومی به نام حقوق بشر نگاه کنیم دلایل محکمی برای اثبات این ادعا وجود دارد که مفهومی به نام حقوق بشر و مبارزه با تروریسم چیزی جز ابزاری جدید برای پیشبرد سیاست های کشور های سلطه گر نیست.

معاونت حقوق بشر و امور بین الملل وزارت دادگستری ضمن محکومیت این اقدام ضد حقوق بشری و خلاف حقوق بین الملل دولت کانادا، درخواست استرداد فوری اموال ایران و عذرخواهی رسمی دولت کانادا را دارد.

منبع: ایرنا
انتشار: 1 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: pmbaxsports.ir شناسه مطلب: 729

به "خبرنگاران وزارت دادگستری: اقدام کانادا علیه ایران مغایر با اصول حقوق بین الملل است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران وزارت دادگستری: اقدام کانادا علیه ایران مغایر با اصول حقوق بین الملل است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید