داوود گنجه ای: موسیقی همواره مرا سرحال نگه داشته است

به گزارش اخبار ورزشی، داوود گنجه ای ـ استاد کمانچه ـ که در همین هفته پایانی خرداد ماه شمع 78 سالگی اش را فوت کرد، در توصیف هنر چنین می گوید: هنر را دنیایی از معرفت می بینم. هنر یک باغ بسیار رنگین و قشنگ است که هیچگاه درختان در آن خشک نیستند و هر شکل از آن برای من دنیایی از عظمت است.

داوود گنجه ای: موسیقی همواره مرا سرحال نگه داشته است

خبرنگار خبرنگاران به بهانه تولد این هنرمند با او تماس گرفت تا ضمن تبریک این روز به او، درباره میزان رضایتش از گذراندن هفت دهه زندگی و برنامه هایی که برای آینده در پیش گرفته بپرسد.

او در ابتدای صحبت هایش گفت: از زندگی خود خیلی راضی هستم و هر کاری که خواسته ام انجام دهم، انجام داده ام. خیلی خوشحالم و از ابتدا برای تجارت به دنبال موسیقی نرفته ام. بلکه موسیقی رابطی بین من و عشقی که در وجود خود داشتم، بود. موسیقی همواره مرا سر حال نگه داشته است. هیچ چیزی نبوده که می خواسته ام و پیروز به انجام آن نشده باشم و هر کاری را هم که بخواهم انجام می دهم.

گنجه ای ادامه داد: در زندگی صراط مستقیم را پیش گرفتم و یک زندگی درویش مسلکانه داشتم. می گویند که انسان هر چه حریص تر باشد و بیشتر به دنبال مادیات برود، بیشتر از آن دور خواهد شد؛ برای همین است که اگر انسان در زندگی هدف مشخصی داشته باشد، برای آن زحمت بکشد و زیاده خواه نباشد همواره آرامش خواهد داشت. آدم های پیروز افرادی هستند که آرامش و تعادل داشته باشند و اگر فرد میلیارد باشد لزوما پیروز نیست.

او همچنین درباره بعضی از فعالیت های خود گفت: از ابتدای زندگی ام در دو رشته علوم نظری و موسیقی درس می خواندم. سال ها مسئول دبیرستان و فرهنگی بودم، و نیز از بچگی تا اکنون فعالیت هنری داشته ام. زمانی به مدیریت خیلی علاقه مند بودم. از سال 57 به بعد در مراکز علمی و دانشگاه ها فعال بودم و البته هم هنوز کارهای مدیریتی که بیشتر جنبه معنوی دارد و برای اعتلای هنر موسیقی است، انجام می دهم. حتی یکی از بنیانگذاران موزه موسیقی و خانه موسیقی هستم و همه این فعالیت ها را به دلیل علاقه خود به هنر موسیقی انجام داده ام.

در قرنطینه چه کردید؟ پاسخ داد: قرنطینه برای من با غیر قرنطینه یکی است؛ چون بازنشسته هستم و یک زندگی آرام دارم و بدون دلیل در اجتماع نمی روم. ولی در این مدت مانند دیگران سعی می کردم پروتکل های بهداشتی را رعایت کنم تا اگر هم ناقل باشم، دیگران را بیمار نکنم.

او ادامه داد: در این مدت کارهای تحقیقی خود را که از ابتدای جوانی انجام داده ام، ادامه دادم. البته خانواده ای دارم که همه هنرمند هستیم؛ به همین دلیل در این مدت فرایند هنری و تمریناتی که از قبل داشتیم را ادامه دادیم. هنر در هر شرایطی بخشی اصلی از زندگی من است. من هنر را دنیایی از معرفت می بینم. هنر یک باغ بسیار رنگین و قشنگ که هیچ گاه درختان در آن خشک نیستند و هر شکل از آن برای من دنیایی از عظمت است.

داوود گنجه ای 24 خرداد سال 1321 در تهران به دنیا آمد. او نوازنده ایرانی کمانچه و ویولن است. این هنرمند هم اکنون یکی از اعضای شورای عالی خانه موسیقی ایران است. داوود گنجه ای، ردیف کمانچه را نزد عبدالله دنیا پناه و نواختن ویلن را نزد ولفگانگ والیش، استاد اتریشی، فرا گرفت.

او پس از اتمام تحصیلات متوسطه، به تحصیل در رشته موسیقی در دانشگاه تهران پرداخت و در این دوران از محضر اساتیدی چون نورعلی برومند و داریوش صفوت بهره برد. وی پس از دریافت مدرک لیسانس موسیقی، به مرکز حفظ و اشاعه موسیقی رفت و ضمن تحقیق و پژوهش در این مرکز، از محضر استادان عظیم موسیقی ایران مانند سعید هرمزی، یوسف فروتن و محمود کریمی استفاده کرد. گنجه ای در مقطعی نواختن کمانچه را نزد علی اصغر بهاری ادامه داد و البته شاگردان بسیاری را در عرصه موسیقی کشور تربیت نموده است.

نتهای پیغام

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 26 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: pmbaxsports.ir شناسه مطلب: 942

به "داوود گنجه ای: موسیقی همواره مرا سرحال نگه داشته است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "داوود گنجه ای: موسیقی همواره مرا سرحال نگه داشته است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید