دره نی گاه دورود ، جایی برای حرفه ای ها

به گزارش اخبار ورزشی، نزدیک ترین جایی که می توانید مواد خوراکی از آن تهیه کنید دریاچه گهر است. همچنین می توانید با سیستم انرژی خورشیدی که آن جا هست موبایل، پاور بانک و... خود را شارژ کنید.

دره نی گاه دورود ، جایی برای حرفه ای ها

امروز در صفحه گردشگری مان می خواهیم شما دره نوردان، صخره نوردان و کوهنوردان حرفه ای را به تجربه آب و هوای تازه، مناظر چشم نواز و یک صعود لذت بخش دعوت کنیم. قصد داریم شما را به سفری در اعماق پستی بلندی های زاگرس ببریم. همانجا که دره نی گاه درود است، جایی که رودخانه سیمره بی امان در آن می خروشد و بیشتر راستا پیمایش تان شما را همراهی می نماید؛ که بکر مانده و بی صبرانه انتظار حضور شما را می کشد. با اخبار ورزشی همراه شوید تا سفرمان را آغاز کنیم.

دره نی گاه اشترانکوه

باید بگویم که این دره تماشایی در 6 کیلومتری غرب دریاچه گهر قرار گرفته و تا روستای تپه تی ادامه دارد، بخشی از منطقه حفاظت شده اشترانکوه محسوب می گردد. دره نی گاه که گاهی آن را دره نگار هم می خوانند حدود 500 متر عرض و 12 کیلومتر طول دارد. راستا اتصال دریاچه گهر به غرب یعنی روستاهای تپه تی، چم چیت و … است که راستا آن را فقط می توان پیاده یا با چهارپا طی کرد. در چین خوردگی های زاگرس قرار گرفته است و آب رودخانه جاری در آن که عده ای آن را سفیدآب می نامند، از دریاچه گهر سرچشمه می گیرد. این دره بسیار بکر است و اغلب کوهنوردان و طبیعت گردان حرفه ای که قصد سفر به منطقه درود و اشترانکوه یا صعود به قله را دارند از آن بازدید می نمایند. چه خوب که یکی از این مسافران شما باشید.

نکات ضروری سفر به دره نی گاه

  • به خاطر داشته باشید این جا خبری از آنتن موبایل و اینترنت نیست بنابراین از همان ابتدا این مطلب را به نزدیکانتان گوشزد کنید.
  • باید آب بدنتان کم نگردد پس از خوراکی های سبک بهره ببرید.
  • پیش از خسته شدن، استراحت کنید. اگر بیش از حد خسته شوید به غذا و مواد خوراکی بیشتری احتیاج پیدا می کنید.
  • راستی خیلی خودتان را خیس نکنید تا کمتر انرژی برای حرکت خرج کنید.
  • به فکر خوراکی و وعده غذایی برای 2 روز باشید.

نکته خیلی مهم!

  • پیش از ورود به دره با پرس و جو از پاسگاه های محیط زیست روستاهای تپه تی از شرایط دره مطلع شوید.
  • اگر هم در حال طی راستا از سمت دیگر هستید می توانید اطلاعاتتان را در درود تکمیل کنید.

دره پیمایی در نی گاه

گفته بودم برای 2 روز آماده باشید چون پیمایش این دره حدود 2 روز زمان می برد پس به آمادگی جسمانی بالا و تجهیزات مناسب احتیاج دارید. برای ورود به راستا دره می توانید از 2 راستا متفاوت راهی شوید؛ یکی از سمت روستای تپه تی و دیگری از سمت دریاچه گهر که هر دو به دره ختم می شوند. البته پیدا کردن راستا پیمایش دره سخت نیست چرا که دیواره های آن، راه را به راحتی به شما نشان خواهند داده و حتی در بعضی قسمت ها پاکوب های موجود شما را هدایت خواهند کرد.

اگر از سمت دریاچه گهر راستا پیمایش را آغاز کنید، ابتدا عرض دره زیاد است و هر چه پیش بروید عرض آن کمتر می گردد. به همین سبب دره را به دو بخش نی گاه بزرگ و نی گاه کوچک تقسیم می نمایند.

رودخانه دره

همانطور که اشاره کردیم رودخانه تا آخر راستا شما را همراهی می نماید وَ گاهی در طول راه مجبور می شوید جهت حرکت تان را عوض کنید و به آن سوی رودخانه بروید. همچنین اینکه در بخشی از دره پیمایی، دیواره های دره آنقدر تنگ می شوند که راه عبور شما از آن جا فقط گذر از رودخانه است. حتماً می دانید که اگر رودخانه پر آب و خروشان باشد برای این کار باید از تجهیزاتی مثل طناب، کارگاه و … بهره ببرید.

یکی از بخش های جالب و جذاب رودخانه مکانی است که آن را آکواریوم دره نی گاه می نامند. از آن لحاظ آکواریوم می گویند که آبی بسیار زلال دارد. به طوری که شما به راحتی می توانید ماهی ها و موجودات داخل آب را ببینید.

آبشار های دره

گاهی ممکن است در میانه های راستا که جریان آب بیشتر می گردد؛ در دیواره های دره آبشار های کوچک و بزرگی را مشاهد کنید که از لابه لای سنگ ها به سوی دره جاری شده اند و به رودخانه می پیوندند. این مناظر جان می دهند که صدها عکس از آنها ثبت کنید.

کمپ زدن در دره نی گاه

بخش مورد علاقه طبیعت گردان، برپا کردن کمپ در طبیعت است. خوب چه بهتر که دره نی گاه باشد و ایستگاه های زیبایش. در طول راستاتان هیچ گونه آبادی یا روستایی وجود ندارد. بنابراین قبل از دره نوردی باید تجهیزات تان را تکمیل کنید و از همه مهم تر اینکه شما هیچ راه فراری ندارید. پس حالا که تا میانه های راه رسیده اید وقت آن است که چادرتان را بر پا کنید تا انرژی لازم برای پیمودن باقی راه را به دست بیاورید.

امکانات دره نی گاه

نزدیک ترین جایی که می توانید مواد خوراکی محدودی از آن تهیه کنید دریاچه گهر است. همچنین می توانید با سیستم انرژی خورشیدی که آن جا هست موبایل، پاور بانک و… خود را شارژ کنید. از درود هم وسایل شب مانی خود را تهیه کنید و سپس راهی سفر شوید.

چطور برویم؟

آدرس: استان لرستان، شهرستان درود، شهر درود، روستای تپه تی

راه اول: ابتدا باید خود را به درود برسانید سپس به سمت جنوب حرکت کنید و پس از گذر از روستاهای سراب بیشه، اندیکان و آب بید به روستای چم چیت برسید.

بعد از روستای چم چیت راه مناسبی برای رانندگی وجود ندارد و شاید مجبور شوید پیاده بروید یا از محلی ها یاری بگیرید. در شرق چم چیت ابتدا روستای عمارت و سپس روستای تپه تی واقع شده است که راستا دره از همان حوالی آغاز می گردد.

راه دوم: این راه از سمت دریاچه گهر آغاز می گردد. لازم نیست به درود بروید شما باید خود را به وسیله جاده دریاچه گهر، به دریاچه برسانید و پس از پیمودن راستا ساحلی دریاچه وارد جاده راستا دکل مخابراتی شوید این راستا شما را ابتدای راستا دره می رساند.

  • باز هم نکته: برای پیدا کردن راستا دقیق حتماً از روستایی ها یاری بگیرید. بد هم نیست. خیال خودتان راحت تر است.
منبع: پیام دلتا
انتشار: 3 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: pmbaxsports.ir شناسه مطلب: 687

به "دره نی گاه دورود ، جایی برای حرفه ای ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دره نی گاه دورود ، جایی برای حرفه ای ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید