دریاچه مارا سایبو : مکانی که بیشترین صاعقه ها در آنجا می زنند

به گزارش اخبار ورزشی، رلمپاگو دل کاتاتومبو نام اسپانیایی برای رعد کاتاتومبو است، پدیده ای که روی دریاچه مارا سایبو در شمال ونزوئلا رخ می دهد و در این مکان صاعقه ها بسیار متناوب تر از هر مکان دیگری روی کره زمین اتفاق می افتند. اگر چه خیلی متفاوت

دریاچه مارا سایبو : مکانی که بیشترین صاعقه ها در آنجا می زنند

مترجم : بهروزی

منبع:راسخون

رلمپاگو دل کاتاتومبو نام اسپانیایی برای رعد کاتاتومبو است، پدیده ای که روی دریاچه مارا سایبو در شمال ونزوئلا رخ می دهد و در این مکان صاعقه ها بسیار متناوب تر از هر مکان دیگری روی کره زمین اتفاق می افتند. اگر چه خیلی متفاوت از صاعقه های دیگری که می زنند نیستند اما مصب رود کاتاتومبو به طور مداوم شاهد آن است به همین علت آن را منحصر به فرد ساخته است.

اهمیت صاعقه در تاریخ ونزوئلا :

زدن صاعقه به دفع حملات دو دشمن یاری نموده است؛ اولین بار در سال 1595، وقتی که کشتی های انگلیسی به رهبری سر فرانسیس دراک ظاهر شدند که حمله ناگهانی آنها مغلوب شد و دومین بار در سال 1823، در طول جنگ استقلال ونزوئلا، وقتی که نیروهای اسپانیایی کوشش می کردند به طور پنهانی به داخل آن نفوذ نمایند.

طوفان های صاعقه کاتاتومبو :

دریاچه ماراسایبو مکانی است در شمال ونزوئلا در آمریکای جنوبی که بیشترین صاعقه ها در آنجا می زنند. آن جایی است که رود کاتاتومبو در دهانه رود به دریاچه می رسد. زدن صاعقه در اینجا در حدود یک ساعت بعد از غروب آفتاب در مکانی مشابه تقریباً هر شب دیده می گردد. آن تقریباً شبیه هر برق زدن دیگری است اما ثبات محض زمان و مکان، باعث شگفتی است.

چرا صاعقه بیشتر در دریاچه مارا سایبو می زند؟

چرخه بسته باد به خاطر توپو گرافی، به اسم فاکتور اصلی زدن صاعقه در دریاچه ماراسایبو دیده شده است. گردش باد روی دریای کاراییب بین کوههای اطراف دریاچه به دام انداخته می گردد. بادها حامل گرما و رطوبت از دشت ها هستند و با هوای سردتر پایین آمده از کوههای آند مخلوط می شوند و به شکل ابرهای صاعقه دار متراکم می شوند.

فانوس دریایی مارا سایبو :

هم چنین پدیده صاعقه مارا سایبو به اسم فانوس دریایی مارا سایبو مشهور است چون از فاصله 250 مایلی نمایان و آشکار است. در حدود 160 روز از سال در دریاچه مارا سایبو، روزها طوفانی هستند. به خاطر شکل گیری از توده ای از ابرهای طوفانی، گفته می گردد که صاعقه کاتاتومبو بزرگ ترین ژنراتور اوزون تروپوسفریک است. علاوه بر این، آن یک راهنمای جهت یابی برای ماهی گیران است چون آسمان را در شب روشن می سازد.

منبع: راسخون
انتشار: 28 مهر 1400 بروزرسانی: 28 مهر 1400 گردآورنده: pmbaxsports.ir شناسه مطلب: 1700

به "دریاچه مارا سایبو : مکانی که بیشترین صاعقه ها در آنجا می زنند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دریاچه مارا سایبو : مکانی که بیشترین صاعقه ها در آنجا می زنند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید