راز های شعبده باز های مرموز!

به گزارش اخبار ورزشی، روزنامه خراسان: نمایش های شعبده بازی همواره برای مردم مرموزانه و البته سرگرم نماینده بوده، اما حالا آشکار شده که در پس این نمایش های حیرت انگیز، قدرت خارق العاده ای وجود ندارد. راز این تردستی های عجیب و غریب، حقه هایی است که بیش از هر چیزی به مهارت، سرعت عمل و همچنین هوش بالای شعبده باز بستگی دارد. در جهانی شعبده بازان، معمولا هر شعبده باز ترفند و تکنیک های مخصوص به خودش را دارد که کلید آن را پنهان نگه می دارد. البته در سال های اخیر برخی از شعبده باز ها یا افرادی مانند صدام العزی، والنتینو، گروه facto fusion و ... که از ترفند های همکارانشان آگاهی پیدا نموده اند، به مردم یاری می نمایند تا کلید این معما ها را بیابند. در ادامه قرار است با استفاده از ترفند های افشا شده توسط افرادی که ذکر شد، شما را با راز های تعدادی از شعبده بازان عصر کنونی آشنا کنیم که از فینالیست های مسابقات استعدادیابی مختلف در جهان بوده اند.

راز های شعبده باز های مرموز!

بیرون کشیدن اجسام از داخل آی پد!

سایمون پیرو یک شعبده باز محبوب آلمانی است که به شعبده باز ios و آی پد شهرت دارد. او تاکنون در برنامه های مختلفی مانند الن شو شعبده بازی نموده و در تلنت شوی اخیر اروپا هم به فینال رسیده است.

این شعبده باز چه کرد؟

سایمون تصویر یک توپ تنیس یا اتوماتیک را در آی پد نشان می دهد، سپس همان شیء را بیرون می کشد و به دست مجری می سپارد! یا تصویری از گالری آی پد را باز می نماید و بعد آن را به صورت چاپ شده روی کاغذ از آی پد بیرون می کشد و درون قاب عکس می گذارد. همچنین در حالی که ویدئویی از یک گوینده خبر پخش می گردد، با فوت کردن شعبده باز به کناره آی پد، مو های او به حرکت در می آیند! یا فیلمی از دوستش را که در حال صحبت کردن است به حاضران نشان می دهد، در حین صحبت او لیوانی شیر روی آی پد خم می نماید که در فیلم روی سر و صورت دوستش می ریزد!

شگردش چه بود؟

تکنیک های شعبده های سایمون، عجیب و غریب نیستند و این شعبده باز بیش از هر چیزی از ترفند های فریب بصری و خطای چشم استفاده می نماید. او تعدادی تصویر و ویدئو را از پیش در آی پد خود ذخیره نموده است که مطابق با همان، اشیا را در پشت آی پد یا در مشت خود نگه می دارد. به عنوان مثال با دست کشیدن روی تصویری که بر صفحه نمایش آی پد است، آن را حذف می نماید و همزمان با دست دیگرش نسخه چاپ شده تصویر را از پشت آی پد بیرون می آورد. در مورد توپ و اتوماتیک، اما از ویدئو هایی استفاده می نماید که در لحظات ابتدایی آن، نمایی از این اشیا پخش و بعد محو می گردد. همزمان با محو شدن، شعبده باز که همان شیء را در مشت خود پنهان نموده است، دستش را به صفحه نمایش آی پد نزدیک و از همان نقطه، شیء را آشکار می نماید. به حرکت درآمدن مو های مجری در فیلم نیز، از پیش در حافظه آی پد وجود دارد و بدون فوت کردن شعبده باز نیز به نمایش درمی آید. شعبده باز تنها با رعایت دقیق زمان بندی در همان لحظه به کناره آی پد فوت می نماید و حرکت مو های مجری در فیلم، تماشاگران را به وجد می آورد.

ترفند لیوان کمی پیچیده تر است. البته باز هم ریختن شیر به سر و صورت دوست شعبده باز در ویدئو وجود دارد، اما برای تطابق از لیوانی استفاده می گردد که مخصوص شعبده بازی است. این لیوان دو جداره دارد و قبل از لبه لیوان، منفذی بین جداره ها وجود دارد که شیر را از داخل به جداره بیرونی راهنمایی می نماید. با خم کردن لیوان به نظر می آید شیر از آن به درون آی پد سرازیر شده است در حالی که قطره ای از آن بیرون نمی ریزد. هر دو جداره این لیوان شیشه ای بوده و این ترفند به چشم حاضران آشکار نمی گردد.

فرو کردن اتوماتیک در بینی و بیرون آوردنش از دهان!

اسموتینی گتو هودینی قبلا عضو نیروی دریایی آمریکا بوده و حالا به شعبده بازی اشتغال دارد. این شعبده باز از فینالیست های فصل 9 مسابقات گات تلنت آمریکاست که با ترفند ناپدید و ظاهر کردن نمک در دستش، داوران را به تحسین واداشت.

این شعبده باز چه کرد؟

او در مرحله اول نمایش به سمت میز داوران می رود تا در مقابل آن ها اجرا کند. نمکدانی را برمی دارد، دست چپ اش را مشت می نماید و داخل آن نمک می ریزد. روی دستش فوت می نماید و سپس مشتش را می گشاید؛ از نمک خبری نیست. حالا دست راست اش را درون دست چپ خم می نماید و نمک غیب شده بیرون می ریزد! برای اطمینان داور ها و تماشاگران چندبار این عمل را تکرار می نماید. هر بار به سرعت نمک از دست چپ ناپدید و از دست راست ظاهر می گردد. بعد قوطی نوشابه یکی از داوران را بر می دارد و همان ترفند را با قطراتی از نوشابه تکرار می نماید. در مرحله بعد، او اتوماتیکی از روی میز داوران برمی دارد. این اتوماتیک را به آرامی داخل بینی اش فرو می نماید و سپس از دهان بیرون می آورد!

شگردش چه بود؟

با دقت در ویدئو می توان فهمید شعبده باز یک انگشتانه در انگشت دست دارد. البته حرکات سریع دستش آن را از دید داوران پنهان نگه می دارد. او ابتدا انگشتانه را درون مشت دست چپ پنهان می نماید و بعد نمک را داخل آن می ریزد. در حالی که به نظر می آید نمک درون مشت اوست، انگشت شست دست راست اش را درون انگشتانه می نماید و بعد مشتش را باز می نماید و دست خالی را به حاضران نشان می دهد. سپس با کنترل انگشتانه در دست راست آن را به میان انگشتان منتقل و دستش را رو به پایین خم می نماید تا نمک از انگشتانه بیرون بریزد. درباره نوشابه نیز همین اتفاق می افتد.

اما در مرحله دوم؛ اتوماتیکی که او استفاده می نماید، هیچ قابلیت خاصی ندارد بلکه کاملا معمولی است. اما هیچ گاه واقعا داخل بینی یا دهان نمی گردد. اسموتینی در حالی که انگشتانش را دور اتوماتیک حلقه نموده، نوک اتوماتیک را به لبه بینی فشار می دهد و با سرعت، انگشتانش را بالا می آورد. به این صورت اتوماتیک درون دست و پشت ساعدش مخفی می گردد. اما همچنان نوک اتوماتیک را بین انگشتانش نگه می دارد و دستش را درون دهان می برد و به همان ترتیب اتوماتیک مجددا آشکار می گردد. سرفه کردن در حین انجام این ترفند موجب جلب اعتماد داوران و حیرت آن ها می گردد.

بازی با جنی که در کلبه نبود، اما واکنش نشان می داد!

ریحانا گراهانی شعبده بازی اهل اندونزی است که برنده مسابقات گات تلنت آسیا شد. ترفند هایی که این شعبده باز به کار می بندد، شاید بعد از خواندن شگردهایش قابل حدس به نظر بیاید، اما استفاده از موسیقی و نورپردازی ترسناک موجب می گردد تا وحشت و غافلگیری، فرصت تمرکز را از مخاطب بگیرد.

این شعبده باز چه کرد؟

او هنگام اجرا با مو های بلندی که روی صورتش ریخته، عروسکی در بغل و صدایی ناخوشایند لحظاتی پر از ترس و ابهام را به بینندگان القا می نماید. به سراغ اجرایی می رویم که موجب شد تا بعضی تصور نمایند او با اجنه در ارتباط است. در این اجرا روی صحنه یک کلبه چوبی کوچک قرار گرفته است. او می گوید دوست خیالی اش درون جعبه قرار گرفته است، اما پس از گگرددن در های کلبه، درون آن خالی به نظر می آید. ریحانا دفتر نقاشی بزرگی را به داوران نشان می دهد؛ تمام ورقه های آن سفید است. سپس روی جلد آن عبارت آیا می خواهی بازی کنی؟ را می نویسد و داخل کلبه می گذارد. بعد از لحظاتی صدای زنگ به گوش می رسد، شعبده باز دفتر نقاشی را بیرون می آورد. تمام اوراق پر از نقاشی های عجیب است! دوست خیالی روی یکی از ورقه ها نوشته: با مل بی. مل بی نام عروسکی است که شعبده باز با خود همراه دارد. او عروسک را داخل کلبه می گذارد و در کلبه را می بندد. سپس روی صحنه نمایش قدم می زند و دوستش را به بازی دعوت می نماید. ناگهان دود زیادی صحنه نمایش را فرامی گیرد، دختری با ظاهری عجیب از کلبه بیرون می آید و کلبه از هم می پاشد! هیچ کس نمی فهمد چه شده و حضار از ترس، برای ثانیه هایی فقط جیغ می زنند!

شگردش چه بود؟

این دختر که لحظات پایانی از کلبه خارج شد، دستیار شعبده باز است که از ابتدای نمایش درون کلبه پنهان شده بود، اما چرا با باز کردن درها، درون کلبه خالی به نظر می آمد؟ این کلبه چوبی از روبه رو به سمت تماشاگران قرار گرفته است و فضای درون آن سیاه رنگ و تاریک است. پس پیدا نیست که فضای خالی دقیقا چه میزان از کل فضای درون کلبه است. این کلبه دو جداره دارد، جداره دوم فضای خالی نمایش داده شده را از فضای مخفی جدا می نماید. دستیار شعبده باز بین این دو جداره مخفی شده است، البته جداره دوم متحرک است. این موضوع موجب می گردد تا دستیار بتواند دفتر نقاشی شده را با دفتر سفید تعویض کند یا زنگی را به صدا دربیاورد. این دفتر نقاشی شده و زنگ نیز از پیش درون کلبه قرار دارند.

شعبده بازی که خودش را درون یک قفس به آتش کشید!

مارسل پرنس یکی از فینالیست های مسابقات گات تلنت اروپا در سال 2018 بود. این شعبده باز در برترین اجرایش با استفاده از یک تخت خواب در روی صحنه، چند ترفند اجرا کرد که تشویق ممتد و چند دقیقه ای تماشاگران را در پی داشت.

این شعبده باز چه کرد؟

مارسل ابتدا با لباس خواب به صحنه می آید و روی تخت می خوابد. چند لحظه بعد از آن که پتویی را روی سرش می کشد ناگهان فرد دیگری از زیر پتو ظاهر می گردد، اما از خود شعبده باز هیچ خبری نیست! طوری که به نظر می آید شعبده باز غیب شده یا تغییر شکل یافته است. سپس این فرد ظاهر شده که یکی از دستیاران شعبده باز است و چند دستیار دیگر، سازه U شکل بزرگی را که در پشت تخت قرار داشت مقابل آن و روبه روی تماشاگران می آورند. در جلوی این سازه، فشفشه های آتش زا و نورانی تعبیه شده است. با روشن کردن آن ها و ایجاد نور و دود در فضا، شعبده باز اصلی که غیب شده بود با لباس های جدید از بین سازه U شکل ظاهر می گردد! دستیاران، شعبده باز را درون قفس فلزی می اندازند و پس از پوشاندن اطراف آن به روی همان تخت خواب منتقل می نمایند. سپس با نیزه و شمشیر به قفس حمله می نمایند و در آخر آن را آتش می زنند. قفس مشتعل که شعبده باز درون آن رفته بود، توسط جرثقیلی بالا کشیده می گردد. در حالی که نفس تماشاگران در سینه حبس شده است، دستیاران پتویی را روی تخت خواب پهن می نمایند و ناگهان شعبده باز از زیر پتو نمایان می گردد؛ او سالم است و همان لباس خواب اول اجرا را به تن دارد!

شگردش چه بود؟

این ماجرا شگردی بی نهایت تکراری دارد که انگار قدیمی شدنی نیست و هنوز برای مردم، باورکردنی نشده است! تخت خوابی که روی صحنه استفاده می گردد، دو لایه دارد و بین لایه ها فضایی خالی برای مخفی شدن شعبده باز تعبیه شده است. به عبارتی مشابه یک کمد دیواری که به طور افقی روی زمین است و در های آن به دو طرف باز می گردد. در مرحله اول با دقت به جثه شعبده باز و حجمی که از زیر پتو مشهود است، می توان راز ماجرا را حدس زد.

در واقع فردی از همان ابتدای نمایش زیر پتو پنهان شده بود و پس از رفتن شعبده باز به محفظه درون تخت، خود را ظاهر می نماید. شعبده باز لباس خوابش را درون محفظه تخت می گذارد و تا زمان آوردن سازه U شکل درون محفظه است. او با پر شدن دود و نور در فضا بیرون می آید. پس از رفتن به داخل قفس فلزی، زمانی که قفس روی تخت گذاشته شد، دوباره به داخل محفظه تخت می رود و، چون دیواره های قفس پوشانده شده است، حاضران متوجه این نکته نمی شوند. دستیاران قفس خالی را آتش می زنند و سپس شعبده باز بار دیگر لباس خواب می پوشد و در زیر پتو از محفظه تخت بیرون می آید. او به این صورت رای مثبت داوران و تشویق حاضران را از آن خود می نماید.

مروری بر اجرای نهایی سعید فتحی روشن در برنامه فینال عصر جدید و افشای تمامی راز های آن

ذهن خوانی یا ذهن بازی؟

فتحی روشن که این روز ها به عنوان یک شعبده باز و منتالیست در کشور مطرح شده است، در آخرین اجرای خود در فینال عصر جدید توانست با ذهن خوانی و پیشگویی هایش، حیرت داوران، تماشاگران و بینندگان را برانگیزد. اما راز این کارهایش چه بود؟

انتخاب عکس غذا از بین برگه ها

این یک ترفند قدیمی شعبده بازی است که شعبده باز چند کارت مختلف را نشان می دهد، در حالی که کارت های زیرین همه یک شکل هستند و هنگام چیدن کارت ها روی میز، کارت های متنوع را زیر دسته مخفی می نماید و فقط کارت هایی با یک شکل رو قرار می گیرند که بیننده هرکدام را انتخاب کند، همان کارت مد نظر شعبده باز است!

باز کردن قفل صندوقچه

در این شعبده هم از ترفند قفل جادویی استفاده شد. قفلی که مخصوص شعبده بازی است و فقط 2 رقم اول آن تاثیرگذار است (که در این تردستی همان اعداد 1 و 3 اول سال تولد است) و 2 رقم بعدی هرچه باشد، مهم نیست و قفل باز می گردد!

انتخاب صفحه کتاب

این هم ترفند قدیمی دیگری است که کتاب دو صفحه با یک شماره صفحه یکسان دارد و صفحه اولی که بیننده انتخاب می نماید، قبلا با شیء برجسته ای (مانند چوب کبریت) تعیین شده و در ورق زدن کتاب همان صفحه می آید (به نوعی به بیننده همان صفحه القا می گردد) و صفحه دوم واقعی است که بریده شده است و در مرحله بعدی باعث تعجب بیننده می گردد!

پیدا کردن دفترچه خاطرات با تعیینات شخص

گل سر سبد اجرای فتحی روشن این بخش است که البته آسان ترین بخش آن هم بود چراکه دستیارش تعییناتی را که داوران اعلام نموده بودند، درون دفترچه ای نوشته و آن را در نردبان جاسازی نموده بود. هنگامی که شعبده باز جعبه را روی پله آخر نردبان گذاشت، دست درون آن می نماید، ضلع پایینی جعبه که برای این کار طراحی شده را باز می نماید و دفترچه دستیارش را از درون پله آخر نردبان برمی دارد که تمام تعیینات درون آن درست است، به جز سوتی دستیار در تخمین سال تولد فرد مد نظر!

آگهی فوت

ساخت این آگهی هم با یک پرینتر کنترل از راه دور جیبی و پرینت روی برگه ای که اطرافش بریده شده، کاری ندارد! به همین سادگی، ولی با سرعت و مهارت و تمرین زیاد و البته دستیار ورزیده و مجری جودهنده (احسان علیخانی!)

منبع: برترین ها
انتشار: 15 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: pmbaxsports.ir شناسه مطلب: 236

به "راز های شعبده باز های مرموز!" امتیاز دهید

1 کاربر به "راز های شعبده باز های مرموز!" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راز های شعبده باز های مرموز!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید