زمستان گذرانی شمعدانی

به گزارش اخبار ورزشی، می خواهید شمعدانی تان از سرمای زمستان جان سالم به در ببرد؟ راهش را یاد بگیرید.

زمستان گذرانی شمعدانی

شمعدانی یکی از گیاهان محبوب ما ایرانی ها است. زمستان گذرانی این گیاه سخت نیست اما قبل از اینکه آن را برای گذراندن زمستان آماده کنید باید به چند نکته توجه کنید.

اول اینکه هر چه گیاه عمر بیشتری کند و سال های بیشتری در جمع گیاهان شما باشد، شاخسارش چوبی تر شده و گل کمتری فراوری می نماید. البته در این مورد گیاه ظاهر بدی نخواهد داشت و شبیه به یک بنسای کوچک می گردد، اما اگر تعداد گل برای شما خیلی مهم است بهتر است گیاه تان را دور بیاندازید و به جای آن گیاهی تازه تهیه کنید. البته می توانید گیاه را در پاییز هرس کنید تا در سال بعد گل بیشتری بدهد، اما گیاهی تازه باز هم گل هایی بیشتر از گیاهان هرس شده فراوری می نماید.

زمستان گذرانی شمعدانی

1- شمعدانی تان را به صورت گیاهی یکساله پرورش دهید

این راحت ترین کار است! شمعدانی را به عنوان گیاهی یکساله پرورش دهید و با رسیدن فصل سرد آن را دور بیاندازید و در بهار دوباره گیاهی تازه تهیه کنید. اگر دوست دارید گیاه خودتان را نگه دارید، نگاهی به بقیه مطلب بیاندازید.

2- شمعدانی تان را در طول زمستان درون خانه پرورش دهید

اگر بتوانید برای شمعدانی تا نور کافی فراهم کنید، گیاه خانگی عالی خواهد شد. این گیاه دماهای کم را دوست دارد پس حتی اگر دمای خانه تان خیلی بالا نباشد هم به خوبی به زندگی اش ادامه می دهد؛ اما اگر نور کافی نباشد دراز، بدقواره و ضعیف خواهدش شد. برای پرورش شمعدانی در خانه باید نور پنجره غربی یا جنوبی برای گیاه فراهم کنید و یا از لامپ های پرورش گل و گیاه برای تامین نور بهره ببرید. حواس تان باشد گیاه را خیلی نزدیک به پنجره ای که بادهای سرد از میان به خانه می آید، نگه ندارید.

قبل از اینکه اولین موج سرما آغاز بگردد گیاه را به درون خانه بیاورید. بهتر است تمام گیاهانی که قرار است در طول زمستان درون خانه نگهداری شوند را در این زمان به خانه بیاورید و در و پنجره ها را عایق بندی نموده و بخاری را روشن کنید. با این کار به آنها فرصت داده اید قبل از اینکه درجه حرارت هوا بیافتد، خود را با شرایط وفق دهند.

یک قدم مهم دیگر آن است که شمعدانی تان را دقیق نگاه کنید و ببینید آیا آثاری از حمله آفات یا بیماری ها روی آن می بینید؟ گیاهان سالم را به داخل خانه بیاورید و آنها را هرس کنید تا برای سال بعد آماده شوند. می توانید تقریبا یک سوم گیاه را هرس کنید، این به گیاه کمک می نماید زمستان را به راحتی از سر بگذراند. وقتی برای اولین بار گیاه را به درون خانه می آورید، اندازه زیادی آب به آن بدهید. برای آبکمک های بعدی صبر کنید تا خاک در بین دو آبکمک خشک گردد. به نظر می رسد که شمعدانی از کمی استرس خشکی بدش نیاید، این به گیاه کمک می نماید گل بیشتری دهد.

هنگامی که گیاه در خانه است هم آن را از لحاظ بیماری و آفت چک کنید. در پی نشانه حمله آفتاتی مثل شته ها و کنه عنکبوتی و یا بیماری های قارچی باشید. اگر شمعدانی تان راضی و راضی باشد به رشد و گل دهی ادامه می دهد اما این گلدهی کمتر از اندازهی است که در تابستان در بیرون از خانه گل می داد. اگر به نظر می رسد گیاه دارد برای زنده ماندن تقلا می نماید، اجازه دهید به خواب زمستانی برود. برای این کار مرحله چهارم را بخوانید.

3- قلمه های شمعدانی را زمستان گذرانی کنید.

قلمه گیری و پرورش قلمه های شمعدانی آسان است. همانطور که گفتیم شما می توانید به جای آنکه گیاه شمعدانی تان را زمستان گذرانی کنید، از آن قلمه بگیرید و قلمه ها را در سال بعد بکارید.

برای قلمه گیری در پی ساقه هایی سالم و بالغ باشید و بعد از بریدن قلمه ها از گیاه مادر اجازه دهید یک شب بمانند (یک شب آنها را نکارید). اجازه دهید انتهای برید شده قلمه ها کالوس تشکیل دهد (به اصطلاح پینه ببندد)، این کالوس به ریشه دهید بهتر شمعدانی کمک می نماید. سپس قلمه ها را در خاک مخصوص ریشه زنی بکارید. 4 تا 5 هفته بعد از کاشت قلمه ها، زمانی که آنها را با فشار کم دو انگشت به سمت بالا می کشید؛ باید مقاومتی در آنها احساس کنید. این مقاومت به این معنی است که گیاه ریشه داده و آماده منتقل شدن به گلدانی معمولی با خاک گلدان مناسب است.

4- چگونه شمعدانی مان را به خواب زمستانی ببریم

اگر می خواهید شمعدانی بزرگی که دارید را در طول زمستان حفظ کنید، باید از این متد بهره ببرید. مطمئنا باید در زمستان گیاه را به درون خانه ببرید و دوباره در بهار بیرون آورید.

اگر زیر زمین یا انباری خنکی دارید که وسیله گرمایشی در آن وجود ندارد، شمعدانی تان جایی بهتر از این برای گذراندن زمستان نمی خواهد. زیر زمینی که کمی هم مرطوب است، عالی است.

شما باید شمعدانی تان را در جایی با هوای خنک، اما نه خیلی سرد (بالای صفر درجه)، تاریک و جایی که رطوبت خاک گیاه از دست نرود نگه دارید.

دو راه برای زمستان گذرانی شمعدانی در اختیار دارید. شمعدانی درون گلدان یا ریشه لخت.

شمعدانی درون گلدان:

  1. شمعدانی تان را (اگر آن را داخل باغچه کاشته بودید) به گلدان منتقل کنید و اجازه دهید خاکش خشک گردد.
  2. تقریبا نصف گیاه را هس کنید.
  3. روی گیاه را با کیسه کاغذی بپوشانید.
  4. گیاه را در مکانی خنک و خشک نگه دارید.
  5. هر چند هفته یک بار گیاه را چک کنید تا مطمئن شوید برگ ریزی نداشته و خاکش به طور کامل خشک نشده. اگر خاک گیاه خشک شد آن را با اسپری آب، آب کمک کنید و یا ناحیه ریشه ها را کمی خیس کنید. اجازه دهید سطح خاک گیاه خشک گردد و سپس دوباره کیسه کاغذی را روی گیاه بکشید.

5- چطور شمعدانی مان را به صورت ریشه لخت زمستان گذرانی کنیم و به خواب زمستانی ببریم

  1. قبل از اینکه اولین موج سرما آغاز گردد (اگر شمعدانی تان را در باغچه کاشته اید) آن را از خاک خارج کنید.
  2. حدود نصف گیاه را هرس کنید.
  3. تا جایی که می توانید خاک چسبیده به ریشه های گیاه را بتکانید.
  4. یا گیاه را در جایی خنک و تاریک آویزان کنید و یا آن را در کیسه ای کاغذی نگه دارید، آن را خیلی محکم و به هم فشرده نکنید. هوا باید بتواند درون کیسه گردش کند. اگر می خواهید شمعدانی تان را آویزان کنید باز هم باید به گردش هوا توجه کنید.
  5. چند هفته یک بار چک کنید تا مطمئن شوید گیاه برگ ریزی ندارد و کاملا خشک نشده. اگر گیاه خشک شده آن را با اسپری آب، آبکمک کنید و یا ناحیه ریشه را کمی خیس کنید. اجازه دهید سطح گیاه کمی خشک گردد و سپس دوباره آن را درن کیسه کاغذی قرار دهید.

6- احیا کردن دوباره گیاهانی که به خواب زمستانی رفته اند. در بهار چه اتفاقی می افتد

ممکن است چند هفته طول بکشد تا شمعدانی تان دوباره در بهار به هوش آید. تقریبا 6 هفته قبل از آخرین موج سرما، شمعدانی تان را به مکانی با نور غیر مستقیم منتقل کنید. اگر آنها را به صورت ریشه لخت نگهداری نموده اید، آنها را در گلدان بکارید. بعلاوه می توانید ابتدا ریشه ها را برای چند ساعت در آب بگذارید و سپس گیاه را بکارید.

گیاهانی که در گلدان زمستان گذرانی نموده اند را به خوبی آب دهید و اندازه رقیق شده ای از کودی مناسب به خاک شان بدهید (تقریبا غلظتی نصف اندازه گفته شده روی بسته کود). سپس به گیاه اجازه دهید خودش آرام آرام از خواب زمستانی اش بیدار گردد. زمانی که رنگ برگ های گیاه سبزتر شد و شاخ و برگ تازه زد می فهمید که گیاه از خواب زمستانی بیدار شده. تا زمانی که هوا خوب نشده و آخرین موج سرما نگذشته گیاه را بیرون از خانه نبرید. پیروز باشید!

منبع: فوت و فن / thespruce.com
انتشار: 20 مرداد 1401 بروزرسانی: 20 مرداد 1401 گردآورنده: pmbaxsports.ir شناسه مطلب: 1991

به "زمستان گذرانی شمعدانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زمستان گذرانی شمعدانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید