زیر و رو کشی عربستان، خوش خیالی ایران

به گزارش اخبار ورزشی، روزنامه شرق نوشت: رقابت های لیگ قهرمانان آسیا به تازگی قرعه کشی و معین شد که تیم های ایرانی حاضر در این تورنمنت قرار است به مصاف رقبای تا دندان مسلح عربستانی بروند. پرسپولیس با النصر، سپاهان با الاتحاد و نساجی هم با الهلال هم گروه شده تا حداقل در این مرحله از بازی ها شش تقابل بین تیم های ایرانی و عربستانی برگزار گردد. با توجه به حضور ستاره های مطرح فوتبال جهان در ترکیب سه تیم مذکور عربستانی، از زمانی که قرعه کشی انجام شده، رؤیاپردازی طرفداران ایرانی برای دیدن و استقبال از این ستاره ها در ایران به اوج رسیده است.

زیر و رو کشی عربستان، خوش خیالی ایران

باوجود این زمان زیادی لازم نبود تا این رؤیا به برزخ برود. ماجرا از این قرار است که کنفدراسیون فوتبال آسیا هنوز حاضر نیست میزبانی از تیم های عربستانی را به ایرانی ها بدهد و همچنان در پی برگزارکردن این رقابت در کشور ثالث است. این خبر اگرچه تا دو، سه روز قبل فقط یک حدس تلقی می شد، ولی حالا با انتشار محل میزبانی تیم های ایرانی در لیگ قهرمانان آسیا، معین شد که AFC همچنان بر همان قانون قبلی اصرار دارد. در اطلاعیه ای که درباره میزبانی این تورنمنت از سوی کنفدراسیون فوتبال آسیا منتشر شده، استادیوم آزادی و نقش دنیا به عنوان میزبان در ایران معرفی شده اند، ولی در این بین یک استثنا وجود دارد: جلوی محل برگزاری بازی تیم های ایرانی با رقبای عربستانی همچنان خالی است و محل این بازی ها معین نشده است!

علت این خالی بودن، اتفاقی است که سال 1394 رخ داد و عده ای تندرو در تهران از سفارت دیوار عربستان بالا رفته و ارتباط دیپلماتیک دو کشور را متأثر کردند. در پی همان اتفاق، از سال 2016، کنفدراسیون فوتبال آسیا در پی درخواست فدراسیون فوتبال عربستان، عدم حضور نمایندگان عربستانی در ایران را قانونی کرد و دستور داد که بازی های طرفین در کشور ثالث برگزار گردد.

چنین شد که معمولا امارات به عنوان میزبان تیم های ایرانی و عربستانی معرفی شده و در سال های اخیر، اگر بازی ای در مرحله حذفی بین طرفین اجرا شده، در کشوری دیگر بوده است. سال جاری هم رسانه های اماراتی خبر از این داده اند که قرار است استادیوم آل مکتوم میزبان جدال تیم های ایرانی و عربستانی باشد، ولی این خبر هنوز به طور رسمی از سوی AFC تأیید نشده است.

فارغ از ابهام موجود در این پرونده، اگر AFC این بار هم تصمیم گرفته باشد بازی طرفین را به کشور ثالث بسپارد، داغ شکست در عرصه دیپلماسی ورزشی برای طرف ایرانی به مراتب سنگین تر از دفعات پیش است. برای روشن شدن این مبحث، کافی است به چند مورد اشاره گردد؛ اول اینکه برخلاف عدم حضور عربستانی ها در ایران، تیم های ایرانی به عربستان سفر نموده و برابر رقبای این کشور به میدان رفته اند. خواسته یا ناخواسته ایران زورش به عربستان در این بخش نرسیده و دست بالا را عربستانی ها داشته اند که ایرانی ها را با چراغ سبز AFC به عربستان کشانده، ولی خودشان از حضور در ایران سر باز زده اند.

مورد دوم و مهم تر ملاحظات سیاسی دو کشور است که در ماه های اخیر دستخوش تغییر و تحول شده و مسئولان وزارت امور خارجه در کنار دیگر چهره های دولت ابراهیم رئیسی، ازسرگیری ارتباط با عربستان را یکی از دستاورد های مهم دولت عنوان نموده اند. حتی وزرای خارجه دو کشور نیز اخیرا ملاقاتی با هم داشته و درباره مسائل مختلف از جمله مراودات ورزشی هم سخن گفته اند. در همین مرداد سال جاری که دیپلمات های دو کشور با هم ملاقات کردند، کسی تصورش را هم نمی کرد قریب به سه هفته بعد، عربستانی ها دوباره برای ایران در عرصه ورزش شاخ و شانه بکشند.

آن ها وعده همکاری داده اند و ایرانی های هم با آسودگی خاطر از اینکه مشکل رفع شده، از کنار آن عبور نموده اند، ولی حالا که وقت عمل رسیده، عربستان دوباره ادعای خودش مبنی بر نداشتن امنیت در ایران را تکرار نموده و AFC به تأسی از آنها، محل میزبانی تیم های ایرانی از عربستان را معین ننموده تا احتمالا دوباره این ملاقات ها به کشور دیگری برده گردد.

پرده برداری از این شکست احتمالی، حالا دوباره مسئولان وزارت امور خارجه را بر آن داشته تا مشغول رایزنی نو شوند. روز گذشته ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه، به اتفاقات اتفاق افتاده در این زمینه واکنش نشان داد و گفت: همکاری های ورزشی ایران و عربستان موضوع بسیار مهمی است. ما در منطقه مشترک و در رویداد های مشترک ورزشی حضور داریم و بازی های تیم های هر دو کشور نیز همیشه پرهیجان و پرتماشاگر بوده است. در چارچوب روند نوی که در مناسبات دو کشور اتفاق افتاده، انتظار این است که رویداد های ورزشی دو کشور نیز همگام با همین روند خوب سیاسی، مالی و فرهنگی باشد. در مصاحبه های دو وزیر خارجه در ریاض درخصوص سرعت بخشیدن به فعالیت ها و تبادلات ورزشی هم بحث های خوبی شده و دو وزیر متفق القول بودند که در این زمینه بتوانند یاری نمایند که مناسبات ورزشی رونق بیشتری بگیرد. برگزاری مسابقات میان دو کشور در زمین ثالث فکر می کنم تصمیم کنفدراسیون فوتبال آسیا بوده و زمانی اتفاق افتاده که ما شاهد انقطاع در روابط سیاسی دو کشور بودیم، اما با شرایطی که در آن نهاده شدیم، طبیعتا انتظار این است که بازی ها در زمین های ملی دو کشور برگزار گردد. در مصاحبه های ریاض این موضوع از سوی وزیر خارجه کشورمان مطرح و مورد استقبال همتای عربستانی هم نهاده شد. خوش بین هستیم که مبتنی بر این نگاه مشترک شاهد انجام بازی های تیم های باشگاهی و ملی در زمین خودی باشیم. وزارت خارجه باز هم این موضوع را به جد دنبال خواهد نمود. بر اساس آخرین اخباری هم که دارم بین مسئولان ورزشی دو کشور نیز ارتباطات خوبی برقرار شده است.

اگرچه از این جنس صحبت ها برای اولین بار نیست که در فضای سیاسی-ورزشی ایران مطرح می گردد، ولی با توجه به ایجاد کانال های نو دیپلماتیک، این نوع رفتار عربستانی ها، اگر تغییر نکند، به غیر از شکست چیزی برای مسئولان سیاسی ایران به همراه ندارد. البته که نتیجه گیری در این باره شاید هنوز اندکی زود باشد؛ چون آن طور که سرپرست دپارتمان امور بین الملل فدراسیون فوتبال روز گذشته خبر داده، 10 روزی فرصت برای رایزنی مهلت وجود دارد. علی تارقلی زاده می گوید: از سال 2016 بازی های نمایندگان ایران و عربستان در زمین بی طرف برگزار می شد. این موضوع در کمیته مسابقات AFC باید تصمیم گیری گردد و در نامه دریافتی که ما در این زمینه داشتیم، مقرر شد کنفدراسیون فوتبال آسیا محل برگزاری ملاقات های نمایندگان ایران و عربستان را تا روز سه شنبه پنجم سپتامبر (14 شهریور) اعلام کند.

منبع: فرارو
انتشار: 7 شهریور 1402 بروزرسانی: 7 شهریور 1402 گردآورنده: pmbaxsports.ir شناسه مطلب: 2159

به "زیر و رو کشی عربستان، خوش خیالی ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زیر و رو کشی عربستان، خوش خیالی ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید