سن مناسب آغاز آموزش به بچه ها (زبان، ریاضی، موسیقی و ورزش)

به گزارش اخبار ورزشی، سن مناسب برای شروع آموزش زبان دوم به بچه ها از 3 سالگی است. 2 سالگی سن تحول و پیشرفت نقاشی در بچه ها است. سن مناسب شروع آموزش موسیقی به بچه ها 5 سالگی است و ورزش بچه ها می تواند از 4 سالگی شروع گردد.

سن مناسب آغاز آموزش به بچه ها (زبان، ریاضی، موسیقی و ورزش)

آموزش زبان به بچه ها... چه وقت و چگونه؟

بچه هااز زمان تولد توانایی شنوایی فوق العاده ای دارند که به آن ها اجازه می دهد اصوات مختلفرا از هم تشخیص دهند. در صورتی که از زمان تولد با کودکی به 2 زبان صحبت گردد، او بهطور طبیعی قادر به درک هر دو خواهد بود. بچه های که دو زبان را حین تولد می شنوند معمولادیرتر به حرف می آیند. دلیل آن هم روبرو شدن کودک با دایره وسیعی از لغات است که بایدآنها را درک و بیان کند. گاهی نیز کودک دو زبان را با هم مخلوط می نماید. این حالت کاملاطبیعی است و در 3، 4 سالگی از بین می رود. هرگز برای آموزش بچه ها، به عنوان مثال آموختن یا حرف زدن یک زبان نبایدبه کودک فشار آورد. اگر کودک حس کند والدین از پیشرفت نکردن او نگران هستند، ممکناست دچار اختلالات تکلمی گردد. اگرمجبور شدید به کشور دیگری مهاجرت کنید برای اینکه کودک شما زبان را بیاموزد کافی استیکی از والدین به زبان مادری و دیگری به زبان خارجی صحبت کند تا کودک آرام آرام بازبان بیگانه خو بگیرد. به محض تکمیل زبان اول، معمولا در 3 سالگی و با شروع مهدکودکمی توان آموزش بچه ها برای زبان دوم را شروع کرد و خیلی خوب است که با شروع مدرسه بچه ها از کلاس هایزبان دوم هم استفاده نمایند .

آموزش نقاشی به بچه ها

2سالگیسن تحول و پیشرفت نقاشی در بچه ها است زیرا کودک از لحاظ روانی و جسمی رشد می نماید،ماهیچه های او قوی می گردد و از نظر بینایی چشم اش توانایی دنبال کردن و راهنمایی دست بهسمتی را که می خواهد، دارد. نقاشی کشیدن در بچه ها از این سن با ژست های کوچک و کندشروع می گردد .

بچه هاسعی می نمایند خطوطی را معمولا از چپ به راست رسم نمایند. از آنجا که نقاشی شروعی براینوشتن است، ضروری است کشیدن نقاشی را در بچه ها تشویق کنیم. برای کودک زیر 3 سال لازماست برای نقاشی قوانینی را وضع کنیم. مثلا از او بخواهیم تنها روی کاغذ و در چارچوبآن نقاشی کند. درسنین زیر دبستان منظور از آموزش نقاشی این نیست که دست بچه ها گرفته و به آنها آموزشداده گردد؛ بلکه منظور فراهم کردن فضایی برای رشد خلاقیت بچه ها از جمله نقاشی است.حتی بدون کلاس هم خانواده ها می توانند این فضا را در خانه در اختیار بچه ها قرار دهند.بهتر است زیر 3 سالگی بچه ها از گواش، آبرنگ و مداد شمعی برای نقاشی استفاده نمایند واز چهار، پنج سالگی به بعد خوب است که از مدادرنگی استفاده گردد. کافی است یک کاغذ در اختیاربچه ها قرار دهید تا هر آنچه که ذهن شان است روی کاغذ بیاید. اگر بچه هایی در زمینهنقاشی ضعف دارند و مهارت های دست ورزی آنها ضعیف است، می توان آنها را در کلاس نقاشیثبت نام کرد تا مهارت های دست ورزی آنها قوی گردد. وقتی دست قوی شد، مدادگرفتن در دستقوی و کشیدن نقاشی راحت تر می گردد .

نکتهبسیار مهم در شکوفایی استعداد نقاشی کودک این است که نقاشی را در فضایی انجام دهد که هیچ گونهاسترسی از سوی والدین به او وارد نگردد. اگر مادر هم استرس داشته باشد که کودک دیوارهارا کثیف کند یا روی میز خط بکشد سبب گریز کودک از نقاشی می گردد. اجازه دهید کودک درمکانی خاص که کثیف شدن آن مهم نیست نقاشی کند. در این صورت کودک بدون هیچ استرسی تواناییو خلاقیت خود را در نقاشی بروز می دهد .

آموزش موسیقی به بچه ها

موسیقی در واقع یک زبان است که الفبای خاصخود را دارد. آموزش موسیقی به بچه ها سبب حساس شدن گوش می گردد و شنوایی شان را تقویتمی نماید. ضمناً بر هوش و احساسات آنها هم تاثیر می گذارد و سبب شکوفایی در آینده اینزدیک می گردد. آموزش موسیقی را باید دیرتر شروع کرد. البته سن شروع آموزش موسیقی بهابزاری که قرار است آموزش داده گردد بستگی دارد ولی به طور میانگین گفته می گردد 5 سالگیسن مناسبی است. برای اینکه بفهمید کودکتان به چه نوع ابزاری علاقه مند است، او را بهیک مغازه ابزار موسیقی ببرید و اجازه بدهید تمامی صداها را بشنود یا در خانه برای اوانواع موسیقی را پخش و به عکس العمل او دقت کنید. البته باز هم نمی توان فهمید کودکبه چه ابزاری علاقه دارد و ممکن است طی فرایند آموزش ابزار موسیقی خود را تغییر دهد.جز ابزارهایی که نفس می خواهند مانند فلوت و ساکسیفون، نواختن باقی ابزارها را می تواناز سن پایین به کودک آموزش داد. مثلا ویولون از 6 سالگی، آکاردئون از 7 سالگی، گیتاراز 7 تا 8 سالگی، پیانو از 7 سالگی و شیپور و ساکسیفون را می توان از 9 تا 10 سالگیبه کودک آموزش داد اما بهتر است از 3 تا 5 سالگی اجازه بدهید گوش کودک با موسیقی آشناگردد .

ورزش و بچه ها

یکیاز رشته های ورزشی مناسب برای سن پایین در بچه ها ژیمناستیک است که مهارت ها و هماهنگیهای حرکتی آنها را تقویت می نماید. در بسیاریاز مهدها و باشگاه ها این کلاس ها دایر است و شما می توانید از سن 4 سالگی فرزندتانرا در این کلاس ها ثبت نام کنید.

منبع: سازمان اسلامی بین المللی دفاع از حقوق بچه ها

منبع: setare.com
انتشار: 3 بهمن 1399 بروزرسانی: 3 بهمن 1399 گردآورنده: pmbaxsports.ir شناسه مطلب: 1260

به "سن مناسب آغاز آموزش به بچه ها (زبان، ریاضی، موسیقی و ورزش)" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سن مناسب آغاز آموزش به بچه ها (زبان، ریاضی، موسیقی و ورزش)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید