نکات مهم برای انتقال سهام عدالت متوفیان به وراث

به گزارش اخبار ورزشی، خبرنگاران : حدود سه میلیون از مشمولان سهام عدالت، از زمان ثبت نام این سهام تا کنون فوت شده اند که تعداد وراث این افراد به حدود 10 میلیون نفر می رسد. با این حال هنوز انتقال سهام بسیاری از متوفیان به وراثشان صورت نگرفته و به نظر می رسد تا فراهم نشدن زیرساخت های آنلاین، این اتفاق رخ ندهد.

نکات مهم برای انتقال سهام عدالت متوفیان به وراث

به گزارش به نقل از ایسنا، پیش از این اعلام شده بود که وراث مشمولان سهام عدالت پس از انجام امور مربوط به انحصار وراثت، وراث باید به سامانه شرکت سپرده گذاری مرکزی مراجعه و خدمات انتقال سهام را انتخاب کنند.

در این قسمت مدارک لازم برای انتقال سهام که شامل گواهی نامه واریز مالیاتی، گواهی انحصار وراثت، گواهی فوت، اصل شناسنامه و کارت ملی متوفی و ورثه می شود، ذکر شده است.

پس از تهیه مدارک مذکور، یکی از ورثه به عنوان کننده به یکی از دفاتر پیشخوان دولت مراجعه کرده و مدارک مذکور را تحویل می دهد و این دفاتر، فرمی که توسط کننده تکمیل شده است را برای شرکت سپرده گذاری مرکزی ارسال می کنند.

شرکت سپرده گذاری مرکزی پس از بررسی مدارک مذکور، طی پیامکی نتیجه را به کننده وراث اعلام می کند. در واقع اگر مدارک نقصی نداشته باشد، مراتب انتقال انجام می شود، در غیر این صورت به کننده اطلاع داده و کننده باید نقص مدرک را برطرف کند.

این مباحث درحالی مطرح شده است که حسین فهیمی، مدیرعامل شرکت سپرده گذاری مرکزی اخیرا در مصاحبه ای اعلام کرده که شرایط به گونه ای است که نمی توانیم پذیرای مراجعه فیزیکی وراث سهام عدالت باشیم؛ بنابراین بستری در حال ایجاد است که تمام مراحل واگذاری سهام عدالت آنلاین و برخط باشد.

وی با بیان اینکه باید توجه داشته باشیم در حال حاضر جمعیت وراث سهام عدالت به 10 میلیون نفر رسیده است، اضافه کرد: در این شرایط سخت شیوع بیماری کرونا، این جمعیت 10 میلیون نفری نمی توانند برای انتقال سهام عدالت اموات خود حضور فیزیکی داشته باشند.

مدیرعامل شرکت سپرده گذاری مرکزی اظهار کرده که در حال حاضر می توانیم بگوییم این افراد و متقاضیان برای انتقال سهام به دفاتر پیشخوان مراجعه کنند، اما نمی خواهیم جمعیت 10 میلیون نفری در شرایط سخت نسبت به این حق قانونی خود اقدام کنند. بنابراین بهتر است صبر کنند تا زیرساخت های انتقال آنلاین سهام با لینک تمام نهادهای مربوطه آماده شود.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 12 خرداد 1400 بروزرسانی: 12 خرداد 1400 گردآورنده: pmbaxsports.ir شناسه مطلب: 1510

به "نکات مهم برای انتقال سهام عدالت متوفیان به وراث" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نکات مهم برای انتقال سهام عدالت متوفیان به وراث"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید