نحوه تزریق دوز سوم واکسن

به گزارش اخبار ورزشی، خبرنگاران : جزئیات نحوه مراجعه برای تزریق دوز سوم واکسن کرونا را در ادامه بخوانید.

نحوه تزریق دوز سوم واکسن

واکسن کرونا برترین راه پیشگیری و مراقبت دربرابر ویروس کرونا است. انوان واکسن کرونا در شرکت ها و کشورهای مختلف فراوری شده است. همه افراد باید واکسن کرونا را تزریق نمایند. دوز سوم واکسن کرونا را باید جدی گرفت و تزریق کرد. در ادامه نحوه تزریق دوز سوم واکسن کرونا را آورده ایم.

به گزارش خبرنگاران، دکتر محسن زهرایی، رئیس اداره بیماری های قابل پیشگیری با واکسن وزارت بهداشت گفت: تزریق واکسن کرونا بر مبنای سند ملی واکسیناسیون کووید19 مصوب ستاد ملی مدیریت کرونا با کاخبرنگارانن خط مقدم بهداشت و درمان کشور شروع شده و سپس سایر کادر درمان تدریجا به فرایند کشوری اضافه شدند.

زهرایی گفت: برنامه واکسیناسیون کرونا از 21 بهمن 1399 با کادر درمان شروع شد و در نیمه اسفندماه برنامه واکسیناسیون برای جانبازان بالای 50 درصد، جانبازان شیمیایی، سالمندان ساکن در آسایشگاه ها و معلولین ذهنی و جسمی که در آسایشگاه های بهزیستی بودند شروع شد. مابقی کادر بهداشت و درمان شاغل در بخش خصوصی نیز از نیمه فروردین 1400 به فرایند واکسیناسیون وارد شدند.

وی اضافه کرد: همزمان با شروع این برنامه برای این گروه واکسن های بیشتری هم در اختیارمان نهاده شد و گروه های بیشتری وارد برنامه واکسیناسیون شدند. از نیمه دوم اردیبهشت ماه برای تزریق واکسن به گروه سنی بالای 80 سال هم اقدام و خوشبختانه در تابستان حتی واکسیناسیون زیر 18 سال را هم شروع کردیم. به همین ترتیب پیش بینی می گردد افراد عادی نیز تحت پوشش تزریق دوز یادآور واکسن قرار گیرند.

او ادامه داد: بر اساس مطالعاتی که در جهان منتشر شده، به نظر می رسد ایمنی ناشی از واکسن 6 تا 8 ماه پایدار است؛ اما بعد از این مدت افت نسبی سطح ایمنی را داریم. ممکن است افراد در معرض خطر ابتلا به کرونا قرار گیرند. برای اینکه مردم بتوانند حداکثر سطح ایمنی را داشته باشند باید همزمان با ادامه برنامه واکسیناسیون نوبت اول و دوم، تزریق دوز یادآور را هم دنبال کنیم.

وی درباره زمان شروع واکسیناسیون دوز سوم، اضافه کرد: مکاتبات با دانشگاه های علوم پزشکی انجام شده و واکسن در اختیار آنها نهاده شده است. عملا از 24 مهرماه تزریق دوز سوم در همه استان ها برای کادر درمان خط مقدم شروع شده است.

نحوه مراجعه برای تزریق دوز سوم

رییس اداره بیماری های قابل پیشگیری با واکسن وزارت بهداشت درخصوص نحوه مراجعه برای دریافت دوز سوم واکسن، اعلام کرد: افرادی که شش ماه از دریافت نوبت دوم واکسنشان گذشته باشد، می توانند به مراکز بهداشتی و درمانی مراجعه نمایند و سپس این امکان در سامانه ما فراهم است تا دوز سوم را ثبت نمایند.

او گفت: این برنامه برای سهولت هرچه بیشتر کار است و احتیاجی به ثبت نام در سامانه ای نیست. ممکن است بعضی از کادر درمان زمان تزریق نوبت اول و دوم واکسن شان در بیمارستان و یا شهر دیگری بوده باشند. اکنون لازم نیست حتما به همان محل مراجعه نمایند و می توانند در محل خدمت تازه خود واکسن دریافت نمایند.

وی با تاکید بر اینکه حتما باید 6 ماه از دریافت نوبت دوم واکسن گذشته باشد تا واکسن یادآور تزریق گردد، گفت: با توجه به اینکه شروع تزریق واکسن با گروه خط مقدم کادر درمان بود اکنون هم همین افراد به موعد تزریق دوز یادآور رسیدند و مابقی کادر درمان هنوز نوبت دریافت دوز سومشان نرسیده است.

کدام واکسن ها برای دوز سوم تزریق می شوند؟

زهرایی در خصوص نوع واکسنی که قرار است به عنوان دوز یادآور تزریق گردد، تاکید نمود: این موضوع وابسته به پلتفرم واکسنی است که در نوبت اول و دوم تزریق شده است. افرادی که در سری اول از واکسن های ویروس غیرفعال مانند سینوفارم استفاده کردند، در نوبت سوم می توانند از واکسن آسترازنکا و یا پاستوکووک پلاس استفاده نمایند. آنهایی هم که در نوبت اول و دوم واکسن از پلتفرم آدنوویروسی مانند آسترازنکا یا اسپوتنیک وی تزریق نموده بودند، می توانند در دوز سوم از آسترازنکا یا پاستوکووک پلاس استفاده نمایند. امکان انتخاب نوع واکسن تزریقی بسته به واکسنی که در نوبت یک و دو دریافت کردند وجود دارد.

برکتی ها فعلا برای تزریق دوز یادآور مراجعه ننمایند

او ادامه داد: واکسن های بهارات و کووایران برکت هم از دسته واکسن های ویروسی غیرفعال هستند و مشابه سینوفارم هستند. افرادی که این واکسن ها را تزریق کردند می توانند از واکسن های مشابه خود و یا از واکسن آسترازنکا یا پاستوکووک پلاس استفاده نمایند. البته نکته مهم این است که تزریق واکسن برکت تقریبا از نیمه خردادماه شروع شد در نتیجه هنوز 6 ماه از تزریق دوز دوم افراد نگذشته است و فعلا این افراد نمی توانند برای تزریق واکسن مراجعه نمایند و به تدریج به آنها هم خواهیم رسید.

پاستوکووک فعلا فقط برای 12 تا 18 ساله ها

وی درباره واکسن پاستوکووک نیز اعلام کرد: این واکسن دو نوع است. یکی پاستوکووک و یکی پاستوکووک پلاس که از جهت ترکیب و فرمولاسیون با یکدیگر متفاوت هستند و در حال حاضر بر اساس برنامه تنظیم شده واکسن پاستوکووک برای گروه سنی 12 تا 18 سال استفاده می گردد.

این مسئول اضافه کرد: لبته این واکسن برای سایر گروه های سنی دیگر هم مطمئن و اثربخش است، اما باید منتظر افزایش فراوری داخلی آن باشیم تا همه گروه های سنی بتوانند از آن استفاده نمایند. واکسن پاستوکووک پلاس هم که می تواند به عنوان دوز یادآور برای سایر واکسن ها استفاده گردد و احتمالا در همین هفته در اختیار ما قرار می گیرد تا در هفته آینده وارد برنامه توزیع گردد.

رییس اداره بیماری های قابل پیشگیری با واکسن وزارت بهداشت، اضافه کرد: البته بر مبنای اضافه شدن سایر واکسن های داخلی به برنامه واکسیناسیون و توسعه مطالعات بین المللی، دستورالعمل های ما هم به روزرسانی می گردد. تامین واکسن مورد احتیاج برای تزریق دوز یادآور در امسال و سال 1401 پیش بینی شده است.

تزریق دوز سوم واکسن به جانبازان، معلولان و سالمندان

زهرایی درباره تزریق دوز سوم واکسن به جانبازان، معلولان و سالمندان ساکن در آسایشگاه ها هم گفت: در این زمینه با نهادهای مسئول هماهنگ خواهیم کرد تا تیم هایی برای تزریق واکسن به این مراکز اعزام شوند.

او اضافه کرد: با توجه به تجربه ای که از تزریق واکسن نوبت اول و دوم داریم قطعا کارمان برای تزریق دوز یادآور ساده تر است.

تکلیف واکسیناسیون جمعیت زیر 12 سال

وی درباره برنامه های وزارت بهداشت برای تزریق واکسن به افراد زیر 12 سال، اظهار کرد: درحال حاضر برنامه ای نداریم و در صورت تصویب اطلاع رسانی خواهیم کرد.

منبع: رکنا
انتشار: 12 اسفند 1400 بروزرسانی: 12 اسفند 1400 گردآورنده: pmbaxsports.ir شناسه مطلب: 1848

به "نحوه تزریق دوز سوم واکسن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نحوه تزریق دوز سوم واکسن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید