چگونه دانشجویان دارای ناتوانی های جسمی در خارج از کشور تحصیل نمایند

به گزارش اخبار ورزشی، بسیاری از دانشجویان دارای ناتوانی های جسمی اعتقاد دارند که تحصیل در خارج از کشور عملا برای آنها امکان پذیر نیست ، و در مقابل تعدادی از آنها در کوشش هستند که این باورها را از بین ببرند، و از سالیان دور همواره سعی نموده اند که با تشکیل تیم هایی به جامعه و دانش آموزان شبیه به خود این مسئله را القا نمایند که همگان باید بتوانند به آنچه که دوست دارند جامه عمل بپوشانند و ثابت نمایند که معلولیت محدودیت نیست. با خبرنگاران همراه باشید تا در این مقاله به این موضوع بپردازیم که چگونه دانشجویان یا دانش آموزان ناتوان جسمی قادر به تحصیل در خارج از کشور هستند:

چگونه دانشجویان دارای ناتوانی های جسمی در خارج از کشور تحصیل نمایند

اگر علاقمند به دریافت بهترین خدمات انواع ویزای تحصیلی استرالیا هستید با ما همراه شوید، با مجری مستقیم ویزای تحصیلی استرالیا، با دریافت مشاوره رایگان از مجربترین تیم مهاجرتی استرالیا، بهترین مسیر را به سوی دانشگاه های استرالیا انتخاب کنید.

در این مقاله از تجربیات افراد فارغ التحصیلی که با وجود ناتوانی های جسمی به تحصیل در خارج از کشورشان پرداخته اند و در غالب تیمی به نام در خارج از کشور با معلولیت (Abroad with Disabilities ) با یکدیگر در ارتباط هستند نیز استفاده می کنیم و از تاثیرات مثبتی که این تحصیلات در زندگی آنها داشته است برایتان می گوییم.

دانشجویان دارای ناتوانی جسمی چگونه قادر به ادامه تحصیل در خارج ازکشور هستند

زمانی که به موسسه تحصیلات بین المللی (IIE) که در حال مطالعه بر روی دانشجویان دارای معلولیت مشغول به تحصیل در خارج از کشور است، نگاهی می اندازیم به این نقطه می رسیم که در این زمینه پیشرفت های زیادی وجود داشته است. و از دلایل عمده این امر افزایش اطلاعات، حمایت ها و یاری رسانی ها از راه های گوناگون به کسانی است که واقعا به آنها احتیاج دارند. با این اوصاف تعداد دانشجویانی که با ناتوانی های جسمی به تحصیل در خارج از کشور خواهد پرداخت افزایش می یابد. طبق گزارشی که در سال تحصیلی 2006-2007 وجود دارد تنها 116 موسسه از این دانشجویان حمایت می کردند. و اما این تعداد بسیار کم است و ما امیدواریم روز به روز به شمار این موسسات افزوده گردد. در ادامه اطلاعاتی را به شما خواهیم داد که شاید بر طبق آنها بتوانیم تعداد این دانشجویان را اقزایش دهیم. و البته گفتنی است در بسیاری از موارد برای یاری به این امر فقط کافی است میزان درک و آگاهیمان را از این افراد افزایش دهیم . و اما برای دانشجویان ناتوانی که قصد ادامه تحصیل در خارج از کشور را دارند قدم اول تحقیق و پرس و جو است:

1. جزئیاتی که والدین می خواهند بدانند

مسلما زمانی که شخصی دارای ناتوانی های جسمی است والدین یا سرپرستانش نگران شرایط او خواهند بود که چگونه می تواند به تنهایی به یک کشور دیگر سفر کند و درآنجا به تحصیل بپردازد. یکی از دانش آموزان فارغ التحصیل و فعال در گروهی که پیشتر از آن نام بردیم می گوید : اگر شما واقعا قصد ادامه تحصیل داشته باشید سرانجام می توانید والدین خود را متقاعد کنید وبه هدفی که در ذهنتان است برسید. اما وقتی شما به عنوان یک دانشجو با ناتوانی جسمی تصمیم به تحصیل در خارج از کشور را می گیرید باید ابتدا به تحقیق درمورد موسساتی که امکان ادامه تحصیل را برای شما فراهم می نمایند بپردازید، امکاناتی که برای شما در نظر می گیرند و اداراتی که در زمان بروز مشکل می توانید به آنها مراجعه کنید را آنالیز کنید. در واقع باید اطلاعات کافی در این زمینه را جمع آوری کنید تا در مقابل سوالات متعدد و نگرانی های طبیعی والدینتان پاسخی منطقی داشته باشید.

2. جزئیاتی برای مسئولین محل تحصیلتان

حتی زمانی که والدین یا سرپرستان خود را متقاعد کردید که علاقه شدیدی به تجربه یک زندگی جدید در یک دنیای دیگر را دارید و می توانید به تنهایی در خارج از کشور تحصیل کنید بازهم کاراهای مهم دیگری خواهید داشت. مثلا حتما باید با موسسه ای (دانشگاه)که قرار است در آن تحصیل کنید درتماس باشید تا کاملا مطمئن شوید که آنها از شرایط جسمی شما آگاهی کامل دارند و آیا می توانند شما را از بسیاری جهات حمایت نمایند، حتی اگر در ابتدا پاسخ مثبت دهند بازهم آنها را در جریان ناتوانی های خود قرار دهید. یکی از این دانشجویان گروه Abroad with Disabilities می گوید: با اینکه خانواده ام کاملا من را در ادامه تحصیل در شیلی حمایت می کردند اما موسسه ای که قصد ادامه تحصیل درآن را داشتم نمی دانستند چگونه باید به یک دانش آموز نابینا یاری نمایند بنابراین من باید تمام کوشش خود را می کردم که آنها را متقاعد کنم که می توانم از پس تحصیل در آن موسسه برآیم.او در ادامه می گوید: با مسئولین موسسه صحبت کنید و شرایط خود را به طور کامل توصیف کنید، نگرانی هایتان و همچنین نقاط قوتتان را با آنها در میان بگذارید و اجازه دهید آنها در این تصمیم مهم شما را یاری دهند.

3.تحقیقات شخصی

یک نکته مهم که این گروه بر روی آن تاکید دارند این است که خود دانشجویان باید در کناریاری های موسسات و ادارات مخصوص معلولین ، شخصا نیز تحقیقاتی را انجام دهند. زیرا با وجود اینکه این ادارات به شما یاری شایانی را در تحقق یافتن اهدافتان خواهند کرد اما کسی که با توانایی ها و درجه اعتماد به نفستان و اینکه شما در چه شرایطی راحت تر هستید آشنایی کامل دارد خود شما هستید. در ابتدا می توانید به این سایت که مربوط به کشور آمریکا است سری بزنید تا شاید اطلاعات خوبی در زمینه تحصیل در خارج از کشور و طریقه آمادگی در اختیارتان قرار دهد و بتوانید موسساتی مشابه این را خود پیدا کنید. Mobility International USA . اطمینان حاصل کنید که تمامی سوالاتی که برایتان مهم است را یادداشت نموده اید از جمله محل تحصیلی که در آن راحت تر هستید. و همچنین منابعی را در هر شهر یا کشورکه می توانند به دانشجویان ناتوان جسمی یاری نمایند شناسایی کنید و اطلاعات مربوط به خود را در اختیار آنها قرار دهید تا بتوانند در پیدا کردن بهتر گزینه به شما یاری نمایند.

4.یک منبع برای یاری دریافت بیابید

درحال حاضر یک منبع خوب همین گروه Abroad with Disabilities است . یکی ازدانشجویان همین گروه به نام Junita که با وجود ناتوانی جسمی در کاستاریکا تحصیل نموده است، به این نتیجه می رسد که برای دانشجویان معلول منابع زیادی وجود ندارد که آنها بتوانند پاسخ بسیاری از سوالات خود را درآن بیابند به همین دلیل و البته با تشویق های استادش پروفسور Dr.Natalia Gomes تصمیم می گیرد این گروه و در واقع وب سایت را راه اندازی کند که اطلاعاتی را در اختیار دانشجویان ناتوان قرار دهد و پروسه تحصیل آنها را هموارتر سازد. تمرکز در این وب سایت بر روی این قضیه است که هم افراد سوالات خود را مطرح نمایند و هم تجربیات خود را در اختیار دیگران قرار دهند. Junita همچنین می گوید که هدف آنها بیشتر در این گروه بحث و گفتگو و بالابردن آگاهی دانشجویان معلول است.

5.نگرانی هایتان را مدیریت کنید

زمانی که با افراد گروه Abroad with Disabilities صحبت می کنیم بسیاری ازآنها عنوان می نمایند بیشترین نگرانی هایشان در موارد زیر خلاصه می گردد:
  • محلی که آنها قرار است در آنجا سکونت داشته باشند.
  • وسایل نقلیه ای که قرار است برای رفت و آمد و خرید از آن استفاده نمایند.
  • تمامی وظایف روزمره دیگر که احتیاج به رسیدگی دارند.
Junita می گوید: او بسیار خوش شانس بوده است که توانسته با یک خانواده بومی همان کشور زندگی کند و از آنها در بسیاری از موارد یاری بگیرد زیرا آنها پیشتر نیز تجربه زندگی با یک دانشجویی دیگر که دارای معلولیت جسمی بوده را داشته اند و در واقع می دانستند در چه کارهایی باید به آنها یاری نمایند و چه کارهایی را می توانند خودشان مدیریت نمایند . پس احتمالا برای دانشجویان با ناتوانی جسمی این گزینه مناسبی خواهد بود که با یک خانواده بومی همان کشور محل تحصیلشان زندگی نمایند. یکی دیگر از این افراد می گوید: که در ابتدای حضورش در لندن برای سوارش شدن و پیاده شدن به وسایل نقلیه خیلی زمان زیادی طول می کشید اما با تحقیق و تماس های متعدد با مسئولین این امر و بازگو کردن مشکلش تا حدود زیادی توانست بر این مشکل فائق آید و می گوید بسیاری از مردم در این مواقع یاری حال شما خواهند بود.

6.دل را به دریا بزنید

پس از آنکه تصمیم گرفتید که در خارج از کشور تحصیل کنید و همه چیز را برای رسیدن به این هدف و قراردریافت در این جاده پرپیچ و خم محیا کردید به احتمال فراوان بازهم نگران مسافرت و نهایتا زندگی در دنیای جدید خواهید بود. این حالت برای تمام کسانی که می خواهند کشور خود را ترک نمایند و برای تحصیل به کشور دیگری بروند وجود دارد، اما زمانی که شما تحقیقات لازم را انجام داده اید و با مسئولین مشورتنموده اید دیگر نگران نباشید قدم خود را محکم بردارید که مطمئنا این کار ارزش این دوری را خواهد داشت.

سخنی با دانشجویان :درک کردن تحصیل در خارج از کشور و ناتوانی های جسمی

به احتمال زیاد شمایی که این مقاله را می خوانید دارای ناتوانی جسمی نسیتید اما ممکن است کسی در کلاس شما یا حتی در میان دوستانتان باشد که دارای معلولیت است. در بسیاری از موارد افرادی که دارای ناتوانی جسمی نیستند نمی دانند که چگونه باید با افرادی از این قبیل که درخارج از کشور تحصیل می نمایند رفتار نمایند. وقتی که این پرسش را در این گروه مطرح می کنیم تقریبا تمامی آنها پاسخ می دهند که فقط از ما سوال کنید! در واقع آنها اغلب ترجیح می دهند که از آنها در خصوص اینکه در چه کاری می توانید یاریشان کنید و چه کاری را خودشان می توانند انجام دهند سوال بپرسید. هرگز تصور نکنید که آنها افرادی استثنایی یا خاص هستند که به وجود این ناتوانی در خارج از کشور تحصیل می نمایند. آنها فقط و فقط کاری را که دوست دارند انجام می دهند و حتی بیشتر از آن چیزی که تصور می کنید برای این کار اشتیاق دارند. اعضای این گروه Abroad with Disabilities در کوشش هستند که به همگان این آگاهی را بدهند که افراد معلول انسانهایی مستقل هستند و در بسیاری موارد به یاری کسی احتیاجی ندارند. آنها این عهد و پیمان را با خودشان نیز بسته اند و کوشش می نمایند که به تمامی اهدافشان برسند. در هنگامی که این افراد در انجام کارهایشان مصمم هستند و با اعتماد به نفس آنها را انجام می دهند شما می توانید به عنوان یک دوست یا از روی انسانیت در کنار آنها باشید. همواره در نظر داشته باشید که یک انسان معلول یک انسانی ناتوان در انجام کارها نیست در واقع شرایط جسمی آنها توصیف نماینده آنها نخواهد بود. آنها معتقدند هرطوری که با دیگران رفتار می کنید با آنها نیز برخورد کنید اگر مسئله ای باشد که آنها را آزار دهد با شما در میان خواهند گذاشت.

مواردی که (مسئولین)دوره های تحصیل در خارج از کشور و معلمان باید بدانند

متاسفانه هنوز ادامه تحصیل در خارج از کشور با وجود ناتوانی های جسمی یک مفهوم جدید برای بسیاری از دوره ها و دانشگاه ها است. و این مسئله ای است که باید سریعتر رفع گردد. آیا شما هم در یک دانشگاه یا موسسه مشغول به کار هستید و می خواهید بدانید که از چه روش هایی می توانید به این افراد یاری کنید؟ در اینجا نکاتی را به اختصار بیان می کنیم شاید در این راستا یاریی برایتان باشد

1. بیش از حد معقول قول ندهید

یکی از مشکلاتی که این دانشجویان با آن روبرو می شوند این است که در هنگام پیدا کردن یک دوره مناسب در خارج از کشور، بسیاری از این دوره ها بیش از آن چیزی که برای یاری به دانشجویان معلول می توانند انجام دهند به آنها قول می دهند. هرگز این کار را نکنید. محدودیت های دوره هایتان را مطرح کنید. دانش آموزان دارای معلولیت کاملا درک می نمایند که منابع برای تحصیل در خارج از کشور محدود است و آنها به هیچ عنوان به دنبال این نیستند که به آنها وعده هایی را بدهید که عملی نخواهند شد. سعی کنید که جزئیات را برایشان بازگو کنید که بتوانند سختی ها و آسانی های مربوط به دوره را به درستی درک نمایند.

2.تصور نکنید که اهداف آنها را می دانید و هرگز به آنها نگویید نمی توانند

Junita می گوید: گاهی اوقات راهنماها یا معلمان تصور می نمایند که هدف این بچه ها را از تحصیل در خارج از کشور می دانند اما ممکن است آنها کاملا در اشتباه باشند. یکی از این افراد که در اداره های مربوط به تحصیل در خارج از کشور شاغل بوده است می گوید: زمانی در اداره بودم و شخصی به آنجا آمد به دنبال اطلاعاتی در خصوص تحصیل در خارج از کشور بود به دلیل شرایط خاصی که داشت قادر به سفر با هواپیما نبود. اما مسئولین به جای اینکه او را از تحصیل منصرف نمایند به او یاری کردند و رساله هایی را در جهت اطلاع رسانی به او دادند و سعی کردند که بهترین راه را برای یاری به او پیدا نمایند. و در واقع این فرصتی که به آن دختر دادند یاری خیلی بزرگی برای او بود که بتواند اطلاعاتی را که می خواهد جمع آوری کند و شخصا یک تصمیم خوب برای تحصیلش بگیرد. دانشگاه ها باید افراد را با توجه به توانایی هایشان تشویق به تحصیل در خارج از کشور نمایند. برای هر شخصی در زندگی اش هدفی وجود دارد زمانی که آنها را مصمم می بینید، تا آنجایی که می توانید به آنها در رسیدن اهدافشان یاری کنید.

3.تمامی دانشجویان ناتوان جسمی مانند هم نیستند

زمانی که به عنوان یک معلم یا راهنما با این افراد برخورد می کنید تصور نکنید که تمامی آنها شبیه به هم هستند. هر شخصی تجربیات و توانایی های خود را دارد و اصلا منضفانه نیست که با توجه به تانوانی های جسمیشان آنها را دسته بندی کنیم. به عنوان مثال اگر دو دانشجوی نابینا مشغول به تحصیل در خارج از کشور باشند و یکی ازآنها در یک رشته خاص پیروز باشد . این بدان معنا نیست که دانشجوی دیگرهم در همین رشته پیروز خواهد بود، بلکه باید مدنظر داشته باشیم اهداف دانشگاهی و دوره ها و برنامه های هرشخص با دیگری متفاوت است و نه اینکه دانشجوی دیگر پیروز نیست بلکه خروجی ها متفاوت خواهد بود. اگر مدارس یا دانشگاه ها برای هر شخص یک زمان خاصی را برای شناسایی احتیاجهایش قرار دهد ، در میزان پیروزیت های دانشجویان با ناتوانی های جسمی که در حال تحصیل در خارج از کشورهستند پیشرفت چشمگیری حاصل خواهد شد و یاری شایانی به این قشر کم تعداد و تقریبا محروم خواهد بود.

4. تنوع صفحات در وب سایت های دانشگاه یا موسسات

این گروه Abroad with Disabilities پیشنهاد می نماید که تمامی دانشگاه ها دارای صفحاتی متنوعی برای قشرهای متفاوت باشند. به طور مثال برای یاری و دادن اطلاعات به دانشجویان معلول یک صفحه تعیین و جداگانه داشته باشند.

5.متوجه باشید که تحصیل در خارج از کشور ممکن است برای بعضی دانشجویان واقعا بهتر باشد

بعضی از این دانشجویان براین باورند که تحصیل در خارج از کشور از ماندن در کشور خودشان بهتر است! زمانی که شما با وجود ناتوانی جسمی مشغول به تحصیل در یک کشور دیگر می شوید این شانس برایتان وجود خواهد داشت که از امکاناتی که آن کشور جدید در زندگی روزمره این قبیل افراد در اختیارشان قرار می دهد باخبر می شوید و شاید نسبت به کشور خودشان امکانات بهتری نیز باشند. به عنوان مثال در برزیل دوره های برقراری ارتباط برای یادگیری زبان اشاره به صورت محدود برای مردم وجود دارد که باعث می گردد افرادی که ناشنوا و کم شنوا هستند منظور آنها و در واقع صحبت هایشان را بهتر متوجه شوند. در سرانجام امیدواریم که این مقاله یاری کوچکی در بالابردن آگاهی افراد در ارتباط با تحصیل در خارج از کشور با وجود ناتوانی های جسمی داشته باشد و در آینده هیچ انسانی به سبب داشتن معلولیت از اهداف خود دوری نکند. منبع:gooverseasمنبع: کجارو
انتشار: 7 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: pmbaxsports.ir شناسه مطلب: 697

به "چگونه دانشجویان دارای ناتوانی های جسمی در خارج از کشور تحصیل نمایند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه دانشجویان دارای ناتوانی های جسمی در خارج از کشور تحصیل نمایند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید