آموزش نقاشی روی شیشه (ویترای)

به گزارش اخبار ورزشی، نقاشی روی شیشه یا ویترای، هنر تزیین شیشه با رنگ است که با کمک رنگ، خمیر ویترای و قلم مو، ظروف شیشه ای معمولی را به ظروف زیبا تبدیل می کنند.

آموزش نقاشی روی شیشه (ویترای)

نقاشی روی شیشه یا ویترای یکی از هنرهای دستی متداول است که با کمک آن آثار زیبایی خلق می کنند. شفافیت شیشه باعث جلوه گری بیشتر رنگ ها شده و تنوع شکلی ظروف شیشه ای به هنرمندان برای خلق آثاز هنری متنوع و متفاوت کمک می کند. حتی با ایجاد طرح ها و خطوط ساده رنگی روی شیشه می توان یک ظرف ساده را به اثری زیبا و چشمگیر تبدیل کرد. در ادامه با ماهیت و تاریخچه این هنر و همچنین آموزش گام به گام آن با شما هستیم.

نقاشی روی شیشه چیست و چه قدمتی دارد؟

به هنر تزیین ظروف شیشه ای با رنگ و طرح، ویترای یا نقاشی روی شیشه گفته می گردد. این هنر از هنرهای بسیار قدیمی اروپاست و اولین نمونه آن در منطقه آپولیا در جنوب ایتالیای امروزی کشف شده است که به دوران هلنی در اواخر قرن سوم میلادی بازمی گردد. در کاوش های بعدی تعدادی مدالیون با نقاشی پشت شیشه در دخمه های اجساد در ایتالیا پیدا شده که متعلق به قرن سوم و چهارم بعد از میلاد است.

به احتمال زیاد نقاشی روی شیشه از کشور آلمان وارد ایران شده است. آمده است که این شیوه نقاشی از طریق بندر ونیز به سراسر دنیا صادرشده و از این طریق به بنادر جنوبی ایران رسیده و مورد توجه مردم قرار گرفته است. این شیوه نقاشی بر پشت یا روی شیشه تخت اجرا می گردد و در زمان صفویه این نوع شیشه در اصفهان و در شیراز تهیه می شده است. لیکن به دلیل فقدان نمونه های نقاشی پشت شیشه دوره صفوی تاکید بر تولید این نوع نقاشی در آن دوران میسر نیست.

این هنر در دوران زندیه به شهرهای جنوبی ایران رسیده و با کمک آن و استفاده از مکتب گل و مرغ خانه های اعیانی را تزیین می کردند و آنها را درگچ سقف ها و دیوارها همراه با قطعات آینه به کار می بردند. از نقاشان به نام پشت شیشه در آن دوره آقا صادق شیرازی شاگرد علی اشرف نقاش معروف قرن 12 هجری بوده است. با شروع دوره فتحعلیشاه شیوه نقاشی صورت یا شبیه کشی بین نقاشان درباری و شبیه کش رواج می یابد و در این دوره نقاشی روی شیشه به هنری مستقل تبدیل می گردد. به طور کلی در دوران قاجار این هنر بین مردم محبوبیت یافته و نقاشان زیادی به این هنر پرداختند.

نقاشی روی شیشه را از نظر مضمون و محتوا به دو دسته میتوان تقسیم کرد:

 1. نقاشی های مذهبی که شامل خط، خط نقاشی و شمایل نگاری
 2. نقاشی های تزیینی مرکب از گل و مرغ، تصویر نگاری و دورنما

نقاشی روی شیشه در گذر ایام از انحصار نقش گل و مرغ بیرون می آید و هنرمندان به خلق آثاری همانند چشم نور از پل رودخانه و نمای بیرونی بناهایی چون کلیساهای فرنگ پرداختند که عمده این آثار در اصفهان خلق شده است. با گذشت زمان، روش ها و ابزار مورد نیاز هنر ویترای دچار تحول و پیشرفت بسکمک شده است و هر روزه هنرمندان طرح ها و نقش های جدیدی را در این هنر به کار می گیرند.

آموزش نقاشی روی شیشه

آراستن بطری ها، لیوان ها و ظروف شیشه ای و همچنین آینه های کوچک و بزرگ با نقاشی های ساده کاری آسان است که با یادگیری چند تکنیک ساده می توانید ظرف چند ساعت در منزل انجام دهید. برای نقاشی روی شیشه نیاز به وسایل متعدد و خاص نیست بلکه با مقداری رنگ مخصوص ویترای و وسایل متداولی مانند قلم مو و اسفنج می توانید ظروف شیشه ای بسیار معمولی و حتی کم ارزش مثل بطری ها را به ظروف زینتی زیبا تبدیل کنید.

مواد و وسایل لازم:

 1. شیشه صاف یا ظرف شیشه ای (در ابتدا می توانید ظروف کم قیمتی را جست وجو کنید که از شکل خاص و ویژه ای برخوردارند)
 2. خمیر ویترای (لاینر) (به رنگ های طلایی، مشکی و نقره ای در بازار وجود است که هر کدام را که دوست دارید تهیه کنید)
 3. رنگ ویترای (رنگ های ویترای بر دو پایه تینر و آب در بازار هستند که نوع تینر برای شستن ظرف مناسب تر هست)
 4. قلم مو که حتما باید نوک گرد باشد (بیشتر به قلم موی شماره 4 و 8 و صفر نیاز دارید)
 5. طرح دلخواه (از طرح های زیر می توانید کمک بگیرید)

روش کار نقاشی روی شیشه

 1. طرح را زیر شیشه با چسب نواری ثابت کنید.
 2. با ماژیک طرح را روی شیشه و طبق شکل الگو رسم کنید.
 3. با خمیر ویترای روی خط هایی که با ماژیک کشیده اید، خمیر ویترای بگذارید. (نوک خمیر ویترای باریک است و مراقب باشید تیوب را زیاد فشار ندهید چون خمیر بیشتری خارج می گردد و خطی که می کشید کلفت تر می گردد).
 4. وقتی روی تمام خطوط را با خمیر پوشاندید، چند ساعت می گذاریم تا کامل خشک گردد.
 5. حالا با رنگ های ویترای داخل تصاویر را طبق شکل رنگ آمیزی کنید. (می توانید در ظرف یا پالت، رنگ ها را با هم ترکیب کنید و رنگ جدیدی بسازید.روش درست این است که رنگ را با قلمو روی ظرف گذاشته و آرام هدایتش کنید)
 6. حالا ظرف را در جایی که گرد و غبار نباشد قرار داده تا کامل خشک گردد.

چند نکته

 • سطح مورد نظر را قبل از کار باید با آب و صابون ویا الکل تمیز کرد.
 • مراقب باشید دستتان روی خمیر نخورد چون حالت مایع دارد و کارتان کثیف می گردد.
 • اگر اشتباهی پیش آمد و خمیر روی شیشه پخش شد و کار کثیف شد، الگو را جدا کنید و ظرف شیشه ای را با آب بشویید و خشک کنید و دوباره شروع کنید.
 • یک شی نوک تیز داشته باشید که حباب های روی رنگ را ترکانده تا بعد از خشک شدن کار دیده نشوند.
 • می توانید به جای شیشه معمولی از آیینه استفاده کنید.
 • بعد از خشک شدن کامل کار با قلم مو روی قسمت های رنگ شده رو مدیوم وارنیش بزنید تا کارتان شفاف و تثبیت گردد.

گردآوری: مجله اینترنتی خبرنگاران

منبع: setare.com
انتشار: 15 آبان 1399 بروزرسانی: 15 آبان 1399 گردآورنده: pmbaxsports.ir شناسه مطلب: 1105

به "آموزش نقاشی روی شیشه (ویترای)" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آموزش نقاشی روی شیشه (ویترای)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید