اسلامی: سالانه یک میلیون بیمار از خدمات سازمان انرژی اتمی در حوزه سلامت و پزشکی بهره مند می شوند

به گزارش اخبار ورزشی، رئیس سازمان انرژی اتمی در بازدید از نمایشگاه پژوهش و فناوری و رونمایی از 3 رادیوداروی درمانی گفت: سالانه یک میلیون بیمار از خدمات سازمان انرژی اتمی در بخش پزشکی و سلامت، بهره مند می شوند.

اسلامی: سالانه یک میلیون بیمار از خدمات سازمان انرژی اتمی در حوزه سلامت و پزشکی بهره مند می شوند

به گزارش گروه سیاست خارجی خبرنگاران، محمد اسلامی معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی در هفته پژوهش در بازدید از نمایشگاه پژوهش و فناوری و در مراسم رونمایی از سه رادیوداروی درمانی که به مجموع رادیوداروهای بومی شده پیوسته، اظهار داشـت: سالانه یک میلیون بیمار از خدماتی که سازمان انرژی اتمی در بخش پزشکی و جامعه سلامت کشور ارائه می نماید، بهره مند می شوند.

وی اضافه کرد: سازمان انرژی اتمی به علت رسالت و مسئولیت قانونی اش باید با سیاست های پابرجایی که دارد در راستای کمک کردن به پژوهش کشور در همه زمینه ها کمک رسان باشد.

اسلامی اظهار داشت: این سازمان با استفاده از ظرفیتی که در اختیار دارد و تعاملی که با جامعه بین الملل، محیط علمی و پژوهشی و مراکز پژوهشی داخل کشور دارد سعی می نماید با ایجاد فرصت های متفاوت در هر رشته ای و جلب مشارکت ها؛ زمینه های صنعتی سازی و تجاری سازی نتایج پژوهشی را فراهم کند.

وی با اشاره به مسئله محور بودن نقطه شروع پژوهش ها در کشور ادامه داد: در این زمینه گلوگاه ها و نیازهای کشور در اولویت نهاده شده است. حوزه سلامت به علت تحریم های ظالمانه ای که دامن کشور را فراگرفته در اولویت است.

اسلامی در بخش دیگری از پاسخ به پرسش های مطرح شده و با پرداختن به بخش صنعت و رویکرد سازمان انرژی اتمی ایران گفت: در حوزه صنعتی به علت تحریم ها یکسری صنایع دچار مشکل اساسی شده اند. سازمان در بخش اول سرویس دهی و پشتیبانی های تعمیراتی و در بخش و گام دوم توانسته با خلق فناوری و دستیابی به آنها جایگزینی برایشان پیدا نموده و نیازمان به خارج از کشور را مرتفع سازد.

رئیس سازمان انرژی اتمی طرح ریزی نو توسعه کاربرد پرتوها را در اقلیم ایران مورد ارزیابی قرار داده و در این ارتباط اضافه کرد: در حوزه کشاورزی آب، خاک و به ویژه بذرها و توسعه کاربرد پرتوها، استانداردسازی و دیررس کردن میوه جات و سبزیجات و کنترل آفت ها مورد توجه نهاده شده و با طرح یک برنامه جامع و استفاده از آمایش سرزمین، جهت مدیریت بهتر محصولات؛ اقلیم ایران را به 12 منطقه تقسیم بندی کردیم.

وی در حوزه کمبود برق در کشورمان نیز پاسخ هایی را ارائه کرد و در این ارتباط گفت: یک ظرفیت 10 هزار مگاوات را در چند سایت پیش بینی نموده ایم که بتوانیم با مشارکت هایی که جلب می کنیم و استفاده از ظرفیت های صنعتی و علمی کشور نیروگاه های هسته ایمان را توسعه دهیم و حداقل به سوی 10 هزار مگاوات ظرفیت حرکت کنیم. این برنامه بسیار بزرگ است و یک سرمایه گذاری 40 میلیارد دلاری است.

لازم به ذکر است اسلامی در نمایشگاه فناوری های هسته ای علاوه بر رونمایی از سه رادیو داروی درمانی شامل سرطان های پروستات، سر و گردن، روده بزرگ و یک رادیوداروی تشخیصی از بخش های دیگر دستاوردهای پژوهشی سازمان نیز بازدید کرد.

بذر های هیبریدی خیار که برای اولین بار در کشور فراوری شده، دستاورد های مختلف در زمینه، سامانه معین نشتی سوخت در محفظه سیپینگ، فراوری و عرضه نمونه ارتقاء یافته شتابدهنده الکترواستاتیک، فراوری ایزوتوپ پایدار کربن به روش لیزری هم مورد بازدید بازدیدکنندگان نهاده شد.

این نمایشگاه با مشارکت پژوهشکده های کاربرد پرتوها، فیزیک و شتابگرها، فتونیک و فناوری های کوانتومی، پلاسما و گداخت هسته ای، کشاورزی هسته ای و مرکز مهندسی مواد با دستاوردهایی در حوزه های مختلف علمی و پژوهشی برگزار گردید.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 30 دی 1400 بروزرسانی: 30 دی 1400 گردآورنده: pmbaxsports.ir شناسه مطلب: 1802

به "اسلامی: سالانه یک میلیون بیمار از خدمات سازمان انرژی اتمی در حوزه سلامت و پزشکی بهره مند می شوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اسلامی: سالانه یک میلیون بیمار از خدمات سازمان انرژی اتمی در حوزه سلامت و پزشکی بهره مند می شوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید