بالشت هوشمندی که کیفیت خواب انسان را ردیابی می نماید

به گزارش اخبار ورزشی، ساعت های هوشمند و ردیاب های تناسب اندام ابزار هایی هستند که می توان از آن ها برای ردیابی کیفیت خواب استفاده کرد. به تازگی محققان چینی محصول بهتری برای ردیابی معیار های خواب ابداع نموده اند؛ بالشت هوشمندی که نیازی به باتری یا دسترسی به پریز ندارد.

بالشت هوشمندی که کیفیت خواب انسان را ردیابی می نماید

به گزارش خبرنگاران، در زمان خواب انسان ها معمولا به طور کامل ارتباط خود را با دنیای بیرون قطع می نمایند و به دستگاه های الکرونیکی خود توجهی نمی نمایند. پوشیدنی های ردیاب خواب فقط در صورتی که کاربران آن ها را پوشیده باشند، قادر به کار کردن هستند.

Google Nest Hub را می توان به عنوان یک راه چاره جایگزین برای این کار در نظر گرفت. این محصول از راه دور با استفاده از یک سونار، حرکات افراد را در طول شب ردیابی می نماید. این محصول نمی تواند مانند یک پوشیدنی تجزیه و تحلیل عمیقی از خواب افراد ارائه دهد. مقاله ای که اخیراً در ACS Applied Materials & Interfaces به وسیله تیمی از محققان چینی منتشر شده است، نحوه تبدیل بالشت به یک بالشت هوشمند را بیان می نماید. باتری و منبع تغذیه متصل به این بالشت بر فناوری نانو ژنراتور های تریبوالکتریک (TENG) تکیه دارد که می تواند حرکات و اصطکاک را به انرژی قابل استفاده تبدیل کند.

فناوری تریبوالکتریک بر موادی متکی است که در صورت جدا شدن از سایر موادی که از نظر فیزیکی با آن ها تماس داشته اند، بار الکتریکی پیدا می نمایند. شارژ تریبوالکتریک مانند موجودی است که پا های خود را روی یک کف فرش شده مالیده و با لمس دستگیره در، جرقه ایجاد می نماید. محققان در طراحی این بالشت هوشمند از چندین لایه از یک ماده تریبوالکتریک پلیمری متخلخل فرموله شده به همراه چندین الکترود استفاده کردند. این مواد پس از حس کردن فشار سر، جریان فراوری می نمایند.

محققان از شبکه ای از این ژنراتور های تریبوالکتریک در سراسر بالشت برای ردیابی مکان و حرکات سر کاربران و تشخیص اندازه پرتاب، چرخش و تأثیر رویا های ناراحت نماینده، استفاده نموده اند. آن ها با استفاده از داده های این ژنراتورها، حتی می توانند جهتی خوابیدن فرد و زمان تغییر جهت او را تشخیص دهند. این بالشت می تواند علاوه بر ردیابی کیفیت خواب برای کنترل افرادی که دچار اختلالات حرکتی هستند و ردیابی پیشرفت بیماری آن ها استفاده گردد. عدم فشار ناگهانی روی مجموعه این ژنراتور ها می تواند بلند شدن افراد در خواب را تشخیص دهد؛ این قابلیت می تواند راه رفتن افراد در خواب و یا غلتیدن بچه ها و افتادن از تختخواب را تشخیص دهد.

منبع: gizmodo

منبع: فرارو
انتشار: 21 تیر 1401 بروزرسانی: 21 تیر 1401 گردآورنده: pmbaxsports.ir شناسه مطلب: 1963

به "بالشت هوشمندی که کیفیت خواب انسان را ردیابی می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بالشت هوشمندی که کیفیت خواب انسان را ردیابی می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید