باید برای اشتغال نیمی از دانشجویان و فارغ التحصیلان علوم انسانی و فرهنگ و هنر برنامه ریزی کرد

به گزارش اخبار ورزشی، دبیر ستاد فناوری های نرم و توسعه صنایع خلاق گفت: شرکت های خلاق امکان به کارگیری 50 درصد دانشجویان و فارغ التحصیلان حوزه های علوم انسانی و فرهنگ و هنر را دارند که باید برای اشتغالزایی آن ها برنامه ریزی کرد.

باید برای اشتغال نیمی از دانشجویان و فارغ التحصیلان علوم انسانی و فرهنگ و هنر برنامه ریزی کرد

به گزارش گروه دانشگاه خبرنگاران به نقل از بنیاد ملی نخبگان؛ پرویز کرمی دبیر ستاد فناوری های نرم و توسعه صنایع خلاق در آیین بازگشایی 3 خانه خلاق و نوآوری تخصصی در تهران، بیان نمود: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری متعاقب تصویب سند ملی توسعه فناوری های نرم و توسعه صنایع خلاق به شکلی جدی به حوزه فناوری های نرم، صنایع فرهنگی و خلاق ورود نموده است. در حال حاضر حدود 70خانه خلاق و نوآوری در 10 رشته ای که از آن به عنوان صنایع خلاق و نوآور یاد می کنیم فعال هستند.

کرمی ادامه داد: امروز در نهران 3 خانه خلاق و نوآوری تخصصی در حوزه فراوری محتوا، آموزش و یادگیری و کودک، نوجوان و خانواده با همکاری بخش خصوصی راه اندازی شد.

مشاور معاون علمی وفناوری رئیس جمهوری اضافه نمود: خانه های خلاق و نوآوری محل فراوری استارتاپ ها و شرکت های خلاقی است که ابتدا به شکل یک ایده به وسیله فرد یا تیم به خانه خلاق و نوآوری ورود می نماید. این مجموعه ها پس از دریافت مشورت های حقوقی، اقتصادی و توسعه محصول وبازار، منتورینگ و استانداردسازی می شوند و از سوی معاونت علمی و فناوری تسهیلات سیدمانی و وام های لازم برای تجاری سازی ایده و محصول را دریافت می نمایند.

دبیر ستاد فناوری های نرم و توسعه صنایع خلاق بیان نمود: خانه های خلاق و نوآوری یاری می نمایند ایده به بلوغ برسد و مراحل ایده تا محصول، محصول تا بازار و بازار تا صادرات را طی کند. امروز 3 خانه ای که افتتاح شد به صورت تخصصی جزو برترین ها در این پتلفرم هستتد و حدود 25 استارتاپ حوزه فراوری محتوا را در دل خود جای داده اند. خانه خلاق راه ابریشم نیز 10 استارتاپ حوزه آموزش و خانه خلاق و نوآوری کودک، نوجوان و خانواده دانادل نیز 15 استارتاپ دارند.

مشاور معاون علمی و فناوری رییس جمهوری با اشاره به اینکه خانه های خلاق و نوآوری پلت فرم هایی برای شکل گیری شرکت های دانش بنیان و خلاق هستند، گفت: شرکت های خلاق در کنار شرکت های دانش بنیان امکان به کارگیری 50 درصد دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاهی کشور در حوزه های علوم انسانی و فرهنگ و هنر را در خود دارند که باید برای جذب و اشتغالزایی آن ها برنامه ریزی و تسهیل گری کرد.

کرمی اضافه نمود: صنایع خلاق جزو صنایع دوستدار محیط زیست و زودبازده هستند که با میزان کمی سرمایه امکان ایجاد و اشتغالزایی دارند. در جهان حدود 2700 میلیارد دلار گردش اقتصادی آن ها است. در کشور ما با وجود نیروی انسانی خلاق و خارق العاده، پراکندگی و مزیت های جغرافیایی و اقلیم مناسب، فضای خوبی برای توسعه این اکوسیستم فراهم است.

رییس اجرایی سازی سند ملی فناوری های نرم و توسعه صنایع خلاق بعلاوه بیان نمود: سند ملی صنایع خلاق و ابلاغ آن، یاری خوبی برای شکل دهی این اکوسیستم است و ما باید برای اجرایی سازی آن اقداماتی را شروع نموده ایم چرا که توسعه صنایع خلاق است که منجر به اقتصاد خلاق می گردد. در کنار این سند با یاری نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی قانون جهش فراوری در دستور کار است که تصویب آن امکان حمایت بهتر از شرکت های خلاق را ایجاد می نماید تا این شرکت ها ثروت افزایی و اشتغالزایی نمایند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 6 آذر 1400 بروزرسانی: 6 آذر 1400 گردآورنده: pmbaxsports.ir شناسه مطلب: 1743

به "باید برای اشتغال نیمی از دانشجویان و فارغ التحصیلان علوم انسانی و فرهنگ و هنر برنامه ریزی کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "باید برای اشتغال نیمی از دانشجویان و فارغ التحصیلان علوم انسانی و فرهنگ و هنر برنامه ریزی کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید