آنالیز تفاوت علائم پارکینسون در زنان و مردان

به گزارش اخبار ورزشی، گروهی از متخصصان علوم پزشکیِ ایتالیا در مطالعه ای به آنالیز تفاوت بیماری پارکینسون در زنان و مردان پرداختند.

آنالیز تفاوت علائم پارکینسون در زنان و مردان

به گزارش ایسنا به نقل از مدیکال نیوز تودی، خطر ابتلا به بیماری پارکینسون در مردان دو برابر بیشتر است. هرچند این بیماری عصبی در زنان با سرعت بیشتری پیشروی می نماید و به همین دلیل امکان مرگ زودهنگام بر اثر این بیماری در آنان بیشتر است.

این موارد بخشی از نقش فاکتور جنسیت در بیماری پارکینسون است و شواهد تایید نماینده این اثربخشی رو به افزایش است. این یافته ها نه تنها نشان می دهد تجربه این بیماری بین زنان و مردان متفاوت است بلکه تعیین می نماید که تفاوت هایی در عوامل زیستی اصلی و اساسی آن وجود دارد.

محققان ایتالیایی اظهار داشتند: فهم تفاوت های مرتبط با جنسیت در میان مبتلایان به بیماری پارکینسون به پزشکان یاری می نماید تا راهکارهای درمانی موثرتری پیشنهاد داده و خدمات مراقبتی و درمانی بهتری ارائه دهند.

محققان با بیان اینکه شواهد بیشتری از تفاوت بیماری پارکینسون در زنان و مردان بدست آمده، اظهار داشتند: یافته های اخیر نشان می دهد جنسیت بر فاکتورهای خطرزای بیماری و مکانیزم مولکولی درگیر در بیماری زایی پارکینسون تاثیر دارد.

در این آنالیز به این موضوع پرداخته شد که چگونه تعیینه های بالینی، فاکتورهای خطرزا، مکانیزم های زیستی و واکنش به درمانِ این بیماری با توجه به جنسیت متفاوت است.

پارکینسون بیماری است که بر قدرت حرکت، راه رفتن، تعادل، کنترل عضلات تاثیر گذاشته و با مرور زمان تشدید می گردد. افسردگی، احساس خستگی و مسائل حافظه از دیگر علائم این بیماری است. بیماری پارکینسون بر اثر از بین رفتن عصب ها یا سلول های عصبی در ناحیه ای از مغز که کنترل حرکت را به عهده دارند بوجود می آید.

همچنین در مطالعه ای که روی موش های آزمایشگاهی انجام گرفت محققان توانستند پروتئین های سمی را که از روده و به وسیله عصب به مغز منتقل می گردد ردیابی نمایند.

محققان تاکید کردند: سن، فاکتور خطرزایی در بروز این بیماری است. حدود سه درصد از افراد در سن 65 سالگی و بیش از پنج درصد پس از سن 85 سالگی به این بیماری مبتلا می شوند.

مطالعه انجام گرفته در سال 2018 نشان داد بین سال های 1990 تا 2016 تعداد مبتلایان به بیماری پارکینسون در دنیا بیش از دو برابر افزایش پیدا کرد و به 6.1 میلیون نفر رسید.

علائم این بیماری که بر قدرت حرکتی بیمار تاثیر می گذارد در مردان زودتر از زنان ظاهر می گردد. در عین حال لرزش اندام همراه با احتمال زمین خوردن از جمله علائمی هستند که در زنان سریع تر ظاهر می شوند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 11 آبان 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: pmbaxsports.ir شناسه مطلب: 327

به "آنالیز تفاوت علائم پارکینسون در زنان و مردان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آنالیز تفاوت علائم پارکینسون در زنان و مردان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید