تامین نیاز صنایع با تولید فرآورده های شیمیایی ایران ساخت

به گزارش اخبار ورزشی، شرکت های دانش بنیان فعال در حوزه مواد پیشرفته، مواد نانو و صنعت مواد شیمیایی توانسته اند ده ها محصول تحریمی را بومی سازی کنند.

تامین نیاز صنایع با تولید فرآورده های شیمیایی ایران ساخت

یکی از حوزه های رو به رشد در جهان و بالطبع در کشور، تولید مواد آنتی باکتریال با استفاده از نانوفناوری است و یکی از محصولات مهم در این حوزه، مستربچ آنتی باکتریال است.

ریحانه اتفاق رئیس هیئت مدیره یک شرکت دانش بنیان با اشاره به تولید نمونه ایران ساخت این فرآورده گفت: استفاده روز افزون از مواد پلاستیکی در زندگی انسان، باعث شده است، سلامتی و بهداشت این مواد بیش از گذشته مورد توجه قرار گیرد.

به گفته وی این محصول کمک می کند تا مواد و محصولات پلاستیکی خاصیت آنتی باکتریال پیدا کنند. برای مثال فرمان یا داشبور ماشین می توانند با استفاده از این محصول مبتنی بر نانو فناوری به صورت ضد باکتری عمل کنند.

او افزود: تمام مواد و محصولات پلاستیکی مورد استفاده در بیمارستان، اتاق عمل و هر مرکز بهداشتی دیگری نیز با استفاده از این محصول، از نظر بهداشتی و موضوع سلامت ارتقاء می یابند. یکی دیگر از محصولات شرکت، اکسید روی است که آن نیز خاصیت ضد باکتری دارد و در تولید، محصولاتی مانند کاشی و سرامیک مورد استفاده قرار می گیرد. کاشی و سرامیک دارای یک لایه از این محصول نانو فناوری، بهداشتی تر است و در بیمارستان یا مراکز طبخ غذا کاربرد دارد. می توان فرش، موکت و قالی را به ویژه در مراکز زیارتی، مذهبی و پررفت و آمد، با استفاده از این مواد به صورت آنتی باکتری تولید و به مصرف کننده عرضه کرد و سطح بهداشت محیط را بالاتر برد.

او ادامه داد: این شرکت دانش بنیان همنچنین تولید کننده نوعی اکسید گرافن است که حداقل با یک سوم قیمت نمونه مشابه خارجی عرضه می شود. این ماده باعث خنک کنندگی در مواد و محصولات داغ شونده و اشتعال زا مانند لوله های به کار رفته در صنایع نفت و گاز، می شود.

او افزود: در حال حاضر بیش از 1000 شرکت دانش بنیان فعال در حوزه مواد پیشرفته و فناوری مواد شیمایی فعال هستند که بخش قابل توجه ای از آن ها بر روی حوزه فناوری نانو متمرکز هستند. این شرکت ها توانسته اند کشور را در شرایط تحریمی، در بسکمک از حوزه ها به سمت خودکفایی هدایت کنند.

این فعال فناور بیان نمود: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری سرمایه گذاری گسترده ای بر روی شرکت های فعال در حوزه صنعت نانو فناوری و مواد پیشرفته و شیمیایی انجام داده است. این نهاد از طریق ستاد توسعه فناوری نانو و دیگر ستاد های خود، در حال تشویق توسعه زنجیره ارزش در این حوزه است. شرکت ما نیز که متشکل از یک هسته دانشگاهی شامل فارغ التحصیلان مقطع دکتری و فوق لیسانس نانو است، تلاش کرده است تا محصولات و خدماتی را که برای صنایع مختلف ضروری است، عرضه کند.

خبرنگاران علمی پزشکی فناوری

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 8 آبان 1401 بروزرسانی: 8 آبان 1401 گردآورنده: pmbaxsports.ir شناسه مطلب: 2032

به "تامین نیاز صنایع با تولید فرآورده های شیمیایی ایران ساخت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تامین نیاز صنایع با تولید فرآورده های شیمیایی ایران ساخت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید