تصاویری دیدنی از ایران قدیم در نمایشگاه عکس های سوروگین مسکو

به گزارش اخبار ورزشی، خبرنگاران : نمایشگاه مجازی از عکس های آنتوان سوروگین (1830-1933م)با عنوان تصاویری از ایران با همکاری رایزنی فرهنگی سفارت جمهوری اسلامی ایران در فدراسیون روسیه، انتشارات زمان و خانه موزه سولژنیتسین روسیه در مسکو از روز چهارشنبه برپا شده است.

تصاویری دیدنی از ایران قدیم در نمایشگاه عکس های سوروگین مسکو

همراه دور زمین باشید و با تور روسیه ارزان از کاخ کرملین دیدن کنید و در شهرهای زیبای مسکو و سوچی گشتی بزنید و خاطرات زیبایی برای خود رقم بزنید.

به گزارش به نقل از ایرنا، آنتوان سوروگین در سال 1830 میلادی به دنیا آمد. وی از عکاسان مطرح برجسته روزگار خود محسوب می گردد و در تاریخ عکاسی ایران سهمی قابل توجه دارد.

وی در شهر تهران در خانواده ای روس تبار به دنیا آمد. پس از فوت پدر، خانواده سوروگین به تفلیس رفتند و آنتوان جوان در گرجستان با یکی از عکاسان به نام دیمیتری ژرماکف آشنا می گردد.

ژرماکف هم اطلاعات شرق شناسی داشت و هم با قوم شناسی آشنا بود و سفرهای زیادی به ایران و آسیای مرکزی و قفقاز داشت. تحت تأثیر او، سوروگین کوشید هنر عکاسی خود را ارتقاء بخشد و با فن عکاسی مستند آشنا شد و از این طریق توانست زندگی و حیات مردم ایران را به تصویر بکشد.

هنرمندانی چون سوروگین و ژرماکف در زمینه جمع آوری منابع قوم شناسی و شرق شناسی کوشش کردند. با عکس های آنها تصاویری جذاب از آداب و رسوم و سنتهای مردمان ایران و قفقاز جنوبی و آسیای غربی به جا مانده است. در زمان انقلاب مشروطیت در سال 1908 میلادی، آتلیه سوروگین در تهران تخریب و مورد دستبرد واقع شد. از مجموعه غنی آرشیو هفت هزار قطعه ای او، تنها دو هزار قطعه عکس به جا ماند. فرزند او بخشی از عکس های به جا مانده را جمع آوری کرد.

بخشی از نگاتیو این عکس ها در انستیتو اسمتسون نگهداری می گردد و قسمتی از تصاویر در موزه ها و آرشیوهای هلند و روسیه باقی است.

سوروگین در سال 1933 میلادی در تهران درگذشت و در قبرستان ارامنه تهران به خاک سپرده شد.

بازدید از موزه آثار مهاجرین روسیه

کاظم جلالی سفیر جمهوری اسلامی ایران در فدراسیون روسیه از موزه مهاجرین روسیه با عنوان آلکساندر سولژنیتسین بازدید و با مسئولین این موزه دیدار و گفت و گو کرد.

جلالی در دیدار با ویکتور ماسکوین رییس موزه ضمن ارزشمند دانستن ایجاد چنین موزه ای، جمع آوری اسناد و مدارک و آثار مهاجرین روسیه از سایر کشورها را بخش مهمی از تاریخ روسیه عنوان نمود که در شناخت بیشتر از این کشور و مردم آن و راهی که تا به امروز پیموده اند یاری زیادی خواهد نمود.

رییس موزه سولژنتسین نیز در این دیدار به سابقه و تاریخچه این موزه اشاره نمود و اضافه نمود:معتقدم وقتی قشر عظیمی از مردم یک کشور در خارج زندگی می نمایند باید پلی بین کشور اصلی و مهاجرین ایجاد کرد و این پل دوطرفه است.

وی از همکاری با ایران ازجمله دانشگاه تهران و رایزنی فرهنگی سفارت کشورمان ابراز رضایت کرد و خواهان توسعه و گسترش بیشتر همکاری ها شد.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 27 خرداد 1400 بروزرسانی: 27 خرداد 1400 گردآورنده: pmbaxsports.ir شناسه مطلب: 1526

به "تصاویری دیدنی از ایران قدیم در نمایشگاه عکس های سوروگین مسکو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تصاویری دیدنی از ایران قدیم در نمایشگاه عکس های سوروگین مسکو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید