حجم تجارت 7 ماهه ایران و سوریه به 83 میلیون دلار رسید

به گزارش اخبار ورزشی، خبرنگاران : مدیرکل دفتر عربی و آفریقایی سازمان توسعه تجارت ایران، گفت، در 7 ماهه ابتدای سال جاری ارزش کالاهای صادراتی به سوریه حدود 73 میلیون دلار و ارزش کالاهای وارداتی سوریه به ایران حدود 10 میلیون دلار بوده است.

حجم تجارت 7 ماهه ایران و سوریه به 83 میلیون دلار رسید

به گزارش خبرنگاران به نقل از خبرگزاری فارس؛ فرزاد پیلتن درباره آخرین شرایط تجارت ایران و سوریه با اشاره به ناآرامی های سیاسی در سوریه حجم تجارت ایران و سوریه کاهش یافت، گفت: اگرچه در سال 1389 حجم تجارت دو کشور 550 میلیون دلار بود اما در سال 1397 حجم تجارت ایران و سوریه به 105 میلیون دلار رسید.

مدیرکل دفتر عربی و آفریقایی سازمان توسعه تجارت ایران گفت: از550 میلیون دلار تجارت دو کشور در سال 1389، 520 میلیون دلار ارزش صادرات ایران به سوریه و 30 میلیون دلار نیز ارزش واردات کالا از سوریه به ایران بوده است.

وی درباره حجم تجارت ایران و سوریه در امسال بیان داشت، اضافه نمود: در هفت ماهه ابتدای امسال حجم تجارت دو کشور 83 میلیون دلار بوده که از این رقم 73 میلیون دلار صادرات به سوریه و حدود 10 میلیون دلار از سوریه واردات داشته ایم.

پیلتن گفت: عمده ترین محصولات صادراتی به سوریه شیرخشک، قطعات خودرو، لوله و پروفیل، انواع میله های آهنی و فولادی و ... است.

وی با اشاره به اینکه از سال 1387 تا 1397 صادرات خدمات فنی و مهندسی به کشور سوریه حدود 2.2 میلیارد دلار بود، بیان داشت: احداث کارخانه آرد، کارخانه تصفیه روغن های معدنی، راه اندازی خطوط فراوری خودرو و ایجاد پست های برق از جمله مهمترین زمینه هیا صدور خدمات فنی و مهندسی شرکت های ایرانی به سوریه بوده است.

وی با اشاره به واردات 4.3 میلیارد دلاری کشور سوریه در سال 2019 بیان داشت: این در حالی است که این کشور در سال مذکور فقط 309 میلیون دلار صادرات داشته است، لذا این حجم از واردات فرصت های خوب صادراتی برای ما خواهد داشت.

پیلتن با اشاره به خسارت وارده به زیرساخت های سوریه در جریان جنگ داخلی این کشور بیان داشت: علیرغم تاسف برای این موضوع، اما علاوه بر فرصت های سابق تجاری، این شرایط زمینه های جدیدی را برای فعالیت شرکت های خدمات فنی و مهندسی ایرانی و همچنین صادرات محصولات ایرانی به این کشور بوجود آورده است.

مدیرکل دفتر عربی و آفریقایی سازمان توسعه تجارت ایران، اضافه نمود: وجود بعضی موانع غیر تعرفه ای مانند وضع ممنوعیت های وارداتی اضطراری توسط دولت سوریه، عدم وجود روابط بین بانکی مناسب و سختی مبادله پول توسط بازرگانان، کاهش درآمدهای دولت سوریه، عدم وجود خطوط حمل و نقل مستقیم زمینی و دریایی میان دو کشور، عدم حضور مستقیم شرکت های ایرانی در بازار سوریه، نگرانی ناشی از عدم برقراری کامل امنیت در سوریه و شیوع ویروس کرونا را از مهمترین چالش های فرا روی صادرات ایران به سوریه مطرح نمود.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 20 دی 1399 بروزرسانی: 20 دی 1399 گردآورنده: pmbaxsports.ir شناسه مطلب: 1244

به "حجم تجارت 7 ماهه ایران و سوریه به 83 میلیون دلار رسید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حجم تجارت 7 ماهه ایران و سوریه به 83 میلیون دلار رسید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید