درباره آلرژی به آفتاب جه می دانید؟

به گزارش اخبار ورزشی، با قرار دریافت در معرض آفتاب در پوست جوش های دردناک با خارش شدید، کهیر و پوسته پوسته شدن پوست ایجاد می گردد

درباره آلرژی به آفتاب جه می دانید؟

به گزارش ، حساسیت به آفتاب یک مشکل سلامت گسترده است که 20 درصد مردم از آن رنج می برند. این مشکل که در خاتمه بهار و آغاز فصل تابستان شیوع بیشتری دارد، معمولا چهره هایی با رنگ روشن و زنان را در سنین قبل از یائسگی درگیر می نماید.

با قرار دریافت در معرض آفتاب در پوست جوش های دردناک با خارش شدید، کهیر و پوسته پوسته شدن پوست ایجاد می گردد؛ جوش ها حدود ده روز ماندگار هستند، اما با گذشت زمان و عادت کردن پوست به آفتاب شدید از بین می روند. بعد از اولین دوره بروز جوش ها مشکل به صورت فصلی و سالانه بروز می نماید.

سازوکار ایجاد حساسیت به آفتاب تعیین نیست. پزشکان می گویند قرار دریافت در معرض آفتاب باعث فراوری ماده آلرژی زا در بدن می گردد و بروز جوش ها، واکنشی آلرژیک است که بدن به این ماده نشان می دهد. علاوه بر نور مستقیم آفتاب، پرتو های فرابنفش (UV)، حتی تابش پرتو های فرابنفش مصنوعی، هم می توانند این واکنش آلرژیک را ایجاد نمایند. استفاده از ضدآفتاب و ماندن در محیط های بسته نیز نمی تواند از بروز مشکل جلوگیری کند.

بیشتر ضد آفتاب ها پوست را درمقابل پرتو های UVB که 5 درصد پرتو های UV را تشکیل می دهند و شدیدترین و آسیب رساننده ترین پرتو ها هستند محافظت می نمایند. اما آلرژی به آفتاب در اثر پرتو های UVA که پرتو های ضعیف تری هستند هم ایجاد می گردد. این پرتو ها به راحتی از شیشه و بعضی ضد آفتاب ها عبور می نمایند.

آلرژی به آفتاب مسئله ای جدی نیست و درمان آن که با هدف کاهش درد و تحریک جوش ها صورت می گیرد شامل کرم کورتیزون و آنتی هیستامین هاست. رعایت نکات ایمنی زیر در مقابل نور آفتاب هم احتمال بروز مشکل را کاهش می دهد:

دور ماندن از نور خورشید از 10 صبح تا 2 بعد از ظهر.

پوشاندن نقاطی از بدن که عادت به نور شدید خورشید ندارند.

استفاده از ضد آفتاب طیف وسیع با اس پی اف 30 یا بیشتر که پوست را از هردو نوع تابش UVA و UVB محافظت می نماید.

منبع : جام جم

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 16 شهریور 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: pmbaxsports.ir شناسه مطلب: 170

به "درباره آلرژی به آفتاب جه می دانید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درباره آلرژی به آفتاب جه می دانید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید