در بالادست سدی نداشتیم تا سیلاب را در آن نگهداری کنیم

به گزارش اخبار ورزشی، مدیرعامل شرکت آب منطقه ای لرستان گفت: در بالادست سدی نداشتیم تا این حجم عظیم سیلاب را در آن نگهداری کنیم.

در بالادست سدی نداشتیم تا سیلاب را در آن نگهداری کنیم

به گزارش اخبار ورزشی، میرزایی در جمع اخبار ورزشی، اظهار کرد: بشر نمی تواند تاثیر مهمی بر روی فراوانی بارش باران یا برف که عوامل اصلی به وجود آورنده سیلاب های مهیب و مخرب هستند بگذارد، بلکه فعالیت هایی که انسان در بستر و حریم رودخانه ها یا در عرصه حوضه های آبخیز انجام می دهد، می تواند عامل افزایش خسارات سیل و یا بالعکس باعث کاهش خسارات سیل گردد.

وی توضیح داد: در سیل 12 فروردین ماه سال 1398 به علت بارش های بی سابقه (حدود 275 میلی متر به طور میانگین در مدت کمتر از 10 روز و در بعضی نقاط لرستان به صورت نقطه ای تا حدود 400 میلی متر) سیراب بودن زمین به لحاظ بارش های قبلی، آبدهی بالای پایه رودخانه ها به علت سیلاب پنجم فروردین و ذوب برف در ارتفاعات روی هم رفته سبب شد تا حدود 2 میلیارد مترمکعب سیلاب در مدت بسیار کوتاهی فراوری گردد که خارج از ظرفیت آب گذری رودخانه ها بوده و دوره بازگشت آن حدود 1000 ساله بود، لذا این حجم عظیم سیلاب از بستر رودخانه ها به زمین های اطراف، مناطق مسکونی و تاسیسات حاشیه رودخانه ها سرریز کرد و در بسیاری از نقاط باعث تعریض بستر و انحراف جهت رودخانه و در نتیجه تخریب راه ها، پل ها، اراضی کشاورزی و مناطق جمعیتی شهری و روستایی و خسارات زیادی شد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای لرستان اعلام کرد: بنابراین جهت مهار و کنترل سیلاب 2 راه چاره وجود دارد که بایستی انجام گیرد.

میرزایی افزود: یکی اینکه ظرفیت آبگذری رودخانه ها را بالا برده که برای این کار ضروری است رودخانه ها لایروبی و جهتهای عبور سیلاب بازگشایی گردد و حریم رودخانه ها را از تصرفات آزادسازی کنیم و از ساخت و سازهای جدید در بستر و حریم رودخانه ها جلوگیری گردد.

وی اعلام کرد: دوم اینکه اقداماتی انجام گردد که باعث کاهش حجم رواناب و سیلاب گردد به طوری که سیلاب از ظرفیت رودخانه تجاوز و سرریز نکند که علاوه بر انجام اقدامات آبخیزداری (مکانیکی و بیولوژیکی) به عنوان یک راه چاره بلندمدت بلکه بهترین راه چارهی که سریع جواب دهد احداث سدهای مخزنی با اهداف مهار و کنترل سیلاب است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای لرستان ادامه داد: در سیل 12 فروردین ماه سال 98 در بالادست شهرهای خرم آباد، چگنی، پلدختر و معمولان سدی نبود تا این حجم عظیم سیلاب در آن نگهداری گردد و از بروز این همه خسارت جلوگیری گردد.

میرزایی اظهار کرد: متاسفانه افرادی هم اشتباهاً یا با اهدافی دیگر شایعه پراکنی کردند که علت سیلاب، باز کردن دریچه سد در بالادست بوده، در صورتی که برعکس در بالادست سد بزرگی وجود نداشت که سیلاب ها و رواناب ها را در فصول زمستان و بهار نگهداری نموده و در تابستان و پاییز با رهاسازی آن رودخانه را احیاء و زمین های کشاورزی را سیراب کند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 19 مهر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: pmbaxsports.ir شناسه مطلب: 251

به "در بالادست سدی نداشتیم تا سیلاب را در آن نگهداری کنیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "در بالادست سدی نداشتیم تا سیلاب را در آن نگهداری کنیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید