دولت آمریکا از گوگل شکایت کرد

به گزارش اخبار ورزشی، خبرنگاران- دولت آمریکا در حال آماده سازی یک شکایت ضد انحصارطلبی علیه موتور جست و جوی گوگل است که یکی از سودآورترین کسب و کارهای تاریخ به شمار می رود.

دولت آمریکا از گوگل شکایت کرد

به گزارش خبرنگاران، منابع مطلع به بلومبرگ اظهار کردند وزارت دادگستری آمریکا پس از 14 ماه تحقیقات، روی این موضوع متمرکز شده که آیا گوگل نتایج جست و جو را به نفع محصولات خود تغییر می دهد و در مورد دسترسی به کاربران، آیا از مشت آهنین برای از میدان بدر کردن رقیبان استفاده می نماید.

گوگل که حدود 90 درصد از بازار جست و جوی آنلاین را در آمریکا تحت کنترل دارد، همیشه با اعتراض رقیبانش در مورد استفاده از قدرتش برای سرکوب رقابت در سراسر اینترنت روبرو بوده است. آنچه که به عنوان یک پروژه تحقیقات کالج در اواخر دهه 1990 شکل گرفت، اکنون حدود 100 میلیارد دلار در سال درآمدزایی دارد. این موتور جست و جو درباره سرنوشت هزاران کسب و کار آنلاین تصمیم می گیرد و توسعه فعالیت گوگل به بخش ایمیل، ویدیوی آنلاین، نرم افزار تلفن هوشمند، نقشه ها، رایانش ابری، خودروهای خودران و سایر اشکال تبلیغات دیجیتالی را تامین اقتصادی نموده است.

رگولاتورهای ضد انحصارطلبی اروپا گوگل را برای نقض قوانین ضد انحصارطلبی میلیاردها یورو جریمه نموده اند اما از زمانی که کمیسیون تجارت فدرال تحقیقات در این خصوص را در اوایل سال 2013 بدون هیچ اقدامی انتها داد، این شرکت در آمریکا با چالشی در این خصوص روبرو نشده بود. اکنون ویلیام بار، دادستان کل آمریکا به دنبال پیگیری بزرگترین پرونده ضدانحصارطلبی آمریکا پس از پرونده شکایت دولت از مایکروسافت در بیش از دو دهه گذشته است. ارزش سهام گوگل که از ابتدای سال جاری تا به امروز حدود پنج درصد رشد نموده است، روز آدینه حدود یک درصد سقوط کرد.

ویلیام بار یکی از یاران کلیدی ترامپ در مقابله با نفوذ غولهای فناوری است، رییس جمهور آمریکا به شرکتهای اینترنتی بابت سانسور نقطه نظرات محافظه کارانه در فضای آنلاین تاخته است.

منابع مطلع اظهار کردند احتمالا زمان شکایت از گوگل به هفته بعد موکول می گردد. دادستانهای ایالتی و وکلای وزارت دادگستری در حال بحث درباره آماده سازیهای نهایی این پرونده در واشنگتن هستند.

مقامات ارشد وزارت دادگستری آمریکا هفته گذشته با نمایندگان گوگل در مورد دو موضوع تحت تحقیقات ملاقات کردند: یکی از این موارد جانبداری و دیگری توزیع جست و جو است. گفته می گردد گوگل نتایج جست و جو را به نفع سرویسهای خود مانند سرویس خرید، خدمات سفر و ثبت شرکتهای محلی تغییر می دهد.

توزیع جست و جو هم مربوط به توافق با سازندگان گوشی و سایر شرکا برای فراهم کردن جست و جوی گوگل به عنوان جست و جوی پیش فرض برای کاربران است. گلدمن ساکس در سال 2018 برآورد کرد گوگل به اپل 9 میلیارد دلار پرداخت نموده تا موتور جست و جوی گوگل در مرورگر وب سافاری و سایر بخشهای کلیدی دستگاههای اپل قرار گیرد.

گابریل واینبرگ، مدیرعامل شرکت فراهم نماینده جست و جوی خصوصی داک داک گو که از گوگل به وزارت دادگستری شکایت نموده است، در این باره گفت: رقابت موتورهای جست و جوی کوچک با موتور پولدار و قدرتمندی مانند گوگل برای حضور در بخشهای ارزشمندی مانند مرورگر اپل غیرممکن است.

بر اساس گزارش بلومبرگ، وزارت دادگستری و ایالتهای آمریکا همچنین در مورد رفتار گوگل در بازار فناوری تبلیغات در حال تحقیقات هستند. گوگل سیستمهای زیادی را در اختیار دارد که تبلیغات را در سراسر وب نمایش می دهند. به گفته منابع مطلع، بعضی از دادستانهای کل دموکرات خواستار گنجانده شدن فناوری تبلیغات در شکایت وزارت دادگستری علیه گوگل هستند و ممکن است پس از انتخابات نوامبر، شکایت خود را تنظیم نمایند.

منبع: شفقنا اقتصادی
انتشار: 11 آبان 1399 بروزرسانی: 11 آبان 1399 گردآورنده: pmbaxsports.ir شناسه مطلب: 1097

به "دولت آمریکا از گوگل شکایت کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دولت آمریکا از گوگل شکایت کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید