راهنمای ثبت نام سامانه ثنا

به گزارش اخبار ورزشی، ثبت نام در سامانه ثنا را می توان هم در منزل و هم با مراجعه به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی و با ارائه مدارک لازم (مشخصات شناسنامه ای و پستی) انجام داد.

راهنمای ثبت نام سامانه ثنا

ارائه و انجام خدمات قضائی توسط دفاتر الکترونیکی را می توان یکی از بزرگترین طرح ها و دستاوردهای قوه قضائیه برشمرد که باعث کاهش تردد مردم به دادگاه ها و دادسراها می شود.

سامانه ثنا چیست؟

بر اساس ماده 175 قانون آیین دادرسی کیفری مصوب سال 1392 قوه قضائیه وظیفه دارد اوراق قضائی را با استفاده از سامانه های الکترونیکی یا مخابراتی ابلاغ نماید. مراجعان به قوه قضائیه موظفند جهت دریافت الکترونیکی اوراق قضائی به سامانه ای که به این منظور ایجاد شده مراجعه نمایند.

برای اینکه بتوان به راحتی و بدون مشکل در این سامانه ثبت نام و فعالیت کرد، در ابتدا بایستی با اصطلاحات و لغات این مجموعه آشنا شد.

ابلاغ الکترونیکی

سامانه ای الکترونیکی است که بر بستر شبکه قابل دسترسی و استفاده برای طرفین دعوا، نماینده قانونی آنان، دفاتر خدمات قضایی، کارشناسان، ضابطان قضایی و سایر اشخاص مرتبط جهت ابلاغ اوراق قضایی و نشر آگهی به صورت الکترونیکی است.

حساب کاربری

عبارت است از نشانی الکترونیکی که هریک از مراجعان به قوه قضائیه به منظور دسترسی به سامانه ابلاغ اختصاص یافته است. این نشانی یک شناسه کاربری و گذار واژه است.

نکته: مراجعان به قوه قضائیه می بایست ابتدا در سامانه ثبت نام الکترونیکی (سامانه ثنا) ثبت نام نمایند پس از ثبت نام و احراز هویت، حساب کاربری (شناسه و رمز ورود به سامانه ابلاغ) به ایشان تخصیص می یابد.

راهنمای تصویری سامانه ثنا

جهت ثبت نام به دو روش می توان اقدام کرد:

  • مراجعه مستقیم به دفتر خدمات الکترونیک قضایی

فرد متقاضی می تواند با ارائه کارت ملی و تمامی اطلاعات شخصی (اطلاعات شناسنامه، آدرس، کد پستی، شماره تلفن) و اخذ امضای الکترونیک توسط دفتر خدمات قضایی، در سامانه ثبت نام الکترونیک جهت ابلاغ اوراق قضایی ثبت نام و پس از آن می توان نسبت به طرح دعوا اقدام نمود.

لازم به ذکر است جهت ثبت نام حتما می بایست موبایل خود را جهت تایید شماره، همراه داشته باشید.

  • ثبت نام در سامانه ثنا (در منزل)

اگر قصد ثبت نام در منزل را دارید بایستی در ابتدا در سامانه به آدرس http://sana.adliran.ir ثبت نام و سپس به دفاتر خدمات قضایی مراجعه نمایید.

مراحل ثبت نام سامانه ثنا

1. در صورتی که شخص حقیقی هستید، بر روی ثبت نام شخص حقیقی کلیک کنید.

2. مطابق تصویر اطلاعات خود را اعم از کدملی، تاریخ تولد و شماره سریال شناسنامه وارد کنید.

3. پس از تایید توافق نامه کاربری مشخصات شناسنامه ای خود را به طور صحیح وارد نمایید.

4. دقت داشته باشید در این مرحله شماره تلفن ثابت و همراه خود را به درستی وارد نمایید تا در هنگام ارسال ابلاغ دچار مشکل نشوید.

5. پس از پر کردن دیگر اطلاعات مانند محل اقامت (اقامتگاه) ، گروه بندی ابلاغیه و بارگذاری تصویر بایستی روی اتمام ثبت اطلاعات اولیه کلیک نمایید.

توجه: جهت اخذ امضا و احراز هویت، با به همراه داشتن کارت ملی و شماره موبایلی که هنگام ثبت نام وارد کرده بودید، به دفتر خدمات الکترونیک قضایی مراجعه نمایید. در شهرستان هایی که دفتر خدمات قضایی ندارند می بایست به دادگستری حوزه قضایی مراجعه و شناسه کاربری و رمز عبور دریافت کنید.

بعد از مراجعه به دفاتر قضایی و احراز هویت شما ، پیامکی شامل رمز عبور شما برایتان ارسال می شود. از این پس باید با اطلاعات ذکر شده وارد سامانه ثنا شده و ابلاغیه های قضایی خود را ملاحظه کنید.

سامانه ثنا

ویرایش و تغییر اطلاعات در سامانه ثنا: در صورت هرگونه تغییر اطلاعات ثبت شده در سامانه ثنا از قبیل تغییر آدرس یا نام یا تلفن ھمراه و مانند آن، اشخاص موظف اند تغییرات ایجادشده را بلافاصله در سامانه ثنا ثبت نمایند. در غیر این صورت مطابق ماده 79قانون آیین دادرسی دادگاههای عمومی و انقلاب در امور مدنی اطلاعات سابق معیار ابلاغ و اقدامات قضایی خواھد بود.

چگونه رمز خود را در سامانه ثنا تغییر دهم؟

در سایت ثنا، از قسمت ویرایش اطلاعات می توانید رمز شخصی خود را به دلخواه تعیین نمایید.

در صورت فراموش کردن رمز ثنا چه کاری بایستی انجام داد؟

به وسیله سایت، یا مراجعه به دفتر خدمات الکترونیک قضایی، یا مراجعه به دادگستری، می توانید رمز شخصی ده رقمی سامانه ثنا را بازیابی نمایید.

نکات ضروری

درصورتیکه از مخاطب شماره تلفن ھمراه یا پست الکترونیکی در دسترس نباشد، مفاد ابلاغیه و ارسال اوراق به سامانه ابلاغ، به وسیله ابلاغنامه مطابق مقررات قانون آیین دادرسی دادگاھھای عمومی و انقلاب در امور مدنی در اقامتگاه وی ابلاغ می شود و در ابلاغنامه مقرر میشود مخاطب موظف است جھت ثبت نام و دریافت حساب کاربری اقدام نماید و اینکه کلیه ابلاغ ھای بعدی به وسیله سامانه ابلاغ انجام خواھد شد. در صورت ابلاغ واقعی، ابلاغ ھای بعدی صرفاً به وسیله سامانه ابلاغ انجام می شود.در هر صورت پیوستھای ابلاغنامه فقط به صورت الکترونیکی ابلاغ می شود.

در صورت مجھول المکان بودن مخاطب و عدم دسترسی به حساب کاربری، ابلاغ اوراق قضایی به وسیله آگھی در سامانه ابلاغ و یکی از روزنامه های الکترونیکی کثیرالانتشار به تشخیص مرکز انجام می شود و مقرر می شود که مخاطب موظف است جھت ثبت نام و دریافت حساب کاربری اقدام نماید.

تهیه شده: مجله خبرنگاران

منبع: setare.com
انتشار: 30 دی 1399 بروزرسانی: 30 دی 1399 گردآورنده: pmbaxsports.ir شناسه مطلب: 1253

به "راهنمای ثبت نام سامانه ثنا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "راهنمای ثبت نام سامانه ثنا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید