سالانه 600 هزار واحد مسکونی کمبود داریم، پیشرفت 35 درصدی طرح اقدام ملی مسکن

به گزارش اخبار ورزشی، معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی با بیان اینکه 900 تا 950 هزار مسکن احتیاج سالانه کشور است گفت: سالانه 600 هزار مسکن کمبود داریم.

سالانه 600 هزار واحد مسکونی کمبود داریم، پیشرفت 35 درصدی طرح اقدام ملی مسکن

جهت دریافت خدمات خرید درب ضد حریق با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان ارائه دهنده بهترین درب ضد سرقت ایرانی و خارجی میباشد.

به گزارش گروه مالی اخبار ورزشی محمود محمودزاده معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما با بیان اینکه 900 تا 950 هزار مسکن احتیاج سالانه کشور است گفت: سالانه 600 هزار مسکن کمبود داریم.

محمودزاده اضافه نمود: به طور میانگین در هفت سال گذشته شهرداری ها 300 تا 320 هزار پروانه ساختمانی صادر نموده اند که معین نیست چه تعداد از آن ها ساخته شده است. تعداد معاملات مسکن در دو ماه اخیر نزدیک به صفر بوده است، اما تورم مسکن ماهانه حدود دو درصد است.

وی گفت: در طرح اقدام ملی مسکن قرار است 400 هزار واحد مسکونی ساخته گردد که صد هزار واحد در بافت های فرسوده پیش بینی شده است. اراضی مورد احتیاج 300 هزار واحد دیگر معین شده است و مراحل 230 هزار واحد از این تعداد 15 تا 96 درصد پیشرفت داشته اند. نخستین واحد های مسکونی این طرح اواخر خرداد به بهره برداری می رسد. در مجموع طرح اقدام ملی مسکن 30 تا 35 درصد پیشرفت پروژه ای دارد.

معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی اضافه نمود: در دو سال گذشته در شهر های جدید یکصد مدرسه و ده ها مسجد، کلانتری و مکان ورزشی ساخته ایم در صورتی که این کار وظیفه وزارت راه و شهرسازی نیست.

محمودزاده اضافه نمود: تعداد واحد های مسکونی کشور 26 میلیون است در حالی که تعداد خانوار سه تا چهار میلیون از واحد های مسکونی کمتر است، اما کمبود مسکن در بخشی است که توان خرید برای آن ها وجود دارد.

وی گفت: 20 درصد کل پروانه های صادره ساختمان در محدوده بافت های فرسوده است در حالی که این بافت پنج درصد بافت شهر تهران را شامل می گردد و نشان می دهد استقبال مردم برای ساخت و ساز در بافت های فرسوده خوب بوده است.

معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی با بیان اینکه سیاست های ساختمان در بافت های فرسوده جزو الزامات است، اضافه نمود: با راه اندازی سامانه ای در وزارت راه و شهرسازی از سال جاری سازمان امور مالیاتی امکان دریافت مالیات از خانه های خالی را با اولویت شهر های عظیم دارد.

محمودزاده با بیان اینکه تفاهمنامه ای در آذر گذشته با وزارت آموزش و پرورش برای ساخت 170 هزار واحد مسکونی برای فرهنگیان امضا کردیم گفت: از این تعداد عملیات اجرایی 14 هزار و 564 واحد شروع شده است. البته دولت تسهیلگر است و اگر آورده متقاضیان به موقع نباشد کار با تأخیر انجام می گردد.

محمودزاده گفت: دو نوع تسهیلات برای واحد های مسکونی آموزش و پرورش شامل تسهیلات 100 میلیون تومانی و تسهیلاتی که دوره بازپرداخت آن پنج ساله با سود 12 درصد و مبلغ احتمالی 40 میلیون تومان است پرداخت می گردد. زمان اجرای طرح مسکن فرهنگیان 18 ماه پیش بینی شده است. زمین های آن نیز به صورت اجاره 99 ساله یا فروش اقساطی تأمین می گردد.

معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی اضافه نمود: برنامه ریزی برای ساخت 200 هزار واحد مسکونی نیز برای دهک های اول تا سوم با کمترین هزینه اولیه در حال اجرا است که 135 هزار واحد آن برای خانوار های تحت پوشش کمیته امداد است.

وی گفت: با توجه به اینکه بر اساس مصوبه شورای عالی مسکن، بانک ها موظفند 20 درصد از سقف تسهیلات خود را به حوزه مسکن اختصاص دهند، اما این عدد چهار درصد تسهیلات بانکی را شامل شده است.

محمودزاده با بیان این که دو میلیون واحد مسکونی در کشور داریم که خرابه و قابل سکونت نیست اضافه نمود: از 500 هزار واحد مسکونی طرح مسکن مهر 60 هزار واحد مسکونی باقی مانده است.

صدیف بدری سخنگوی کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی نیز در این برنامه گفت:کمبود مسکن را بار ها به دولت اعلام کردیم، اما در دولت گوش شنوایی در این زمینه وجود نداشت.

وی اضافه نمود: در شش سال گذشته سه و نیم میلیون کمبود واحد مسکونی در کشور ایجاد شده است که این عرضه و تقاضا را به هم زده و موجب افزایش قیمت مسکن شده است.

آقای بدری گفت: در دو سال اخیر دولت ساخت 400 هزار واحد مسکونی را شروع نموده است، اما این تعداد واحد مسکونی با کمبودی که در بخش مسکن ایجاد شده است فاصله بسیار زیادی دارد.

وی اضافه نمود: دولت نسبت به قوانین ساخت مسکن کوتاهی نموده است و اکنون در شهر های کم برخوردار نیز با 300 - 400 میلیون تومان به سختی مسکن برای خرید یافت می گردد.

سخنگوی کمیسیون عمران مجلس گفت: حوزه مسکن 25 درصد اقتصاد کشور را مدیریت می نماید و 180 نوع شغل با بازار مسکن ارتباط دارد، اما بسته مالی معینی در دولت برای مسکن وجود ندارد.

بدری با بیان اینکه حوزه مسکن امن ترین بازار سرمایه گذاری در کشور است اضافه نمود: اکنون حوزه مسکن شرایط خوبی ندارد و آمار اجاره مسکن از 28 درصد به حدود 40 درصد رسیده است.

وی گفت: با توجه به سوء مدیریت در دولت؛ همکاری بین بخشی برای ایجاد مسکن در کشور ضعیف است. تقاضا برای مسکن وجود دارد، اما به دلیل سوء مدیریت نمی توانیم به متقاضیان مسکن بدهیم.

وی گفت: از دلایل سوء مدیریت مسئولان در حوزه مسکن این است که آن ها مستأجر نیستند و فرزندانشان پیش از ازدواج خانه دارند در حالی که باید درد مردم را حس نمایند.

سخنگوی کمیسیون عمران مجلس اضافه نمود: در طرح ملی مسکن صندلی کارگران، بیکاران و ... معین نیست.

فرید قدیری کارشناس بازار مسکن گفت: مسائل جانمایی طرح مسکن مهر همچنان در طرح اقدام ملی مسکن ادامه دارد و با همان منابع محدود در همان شهر های جدید طرح اقدام ملی مسکن انجام می گردد.

وی اضافه نمود: در چهار سال اخیر پرش های مکرر در سیاست های دولت در حوزه مسکن داشته ایم.

قدیری گفت: دولت آقای روحانی ابتدا که روی کار آمد طرح مسکن مهر را کنار گذاشت و فقط ساخت و ساز در بافت فرسوده را در برنامه ها قرار داد و با اعتباری که برای این طرح گذاشته شد باید سالی 300 هزار واحد مسکونی در بافت های فرسوده ساخته می شد، اما از سال 92 تا 95، 166 هزار و از سال 96 تا 98 - 137 هزار واحد مسکونی در این بافت ساخت شد که کمتر از 20 درصد آنچه بود که باید ساخته می شد.

وی اضافه نمود: طرح ساخت و ساز در بافت های فرسوده در سکوت کنار گذاشته شد و طرح اقدام ملی مطرح شد که البته بخشی از آن باید در بافت های فرسوده باشد.

کارشناس بازار مسکن گفت: بر اساس سرشماری سال 95 - 28 میلیون واحد مسکونی و 24 میلیون خانوار در کشور وجود دارد، اما دو میلیون خانه خالی داریم و دو میلیون خانه دوم وجود دارد.

قدیری اضافه نمود: هیچ دستگاهی هیچ کاری برای اجرای قانون اخذ مالیات از خانه های خالی در سال های اخیر انجام نداده است.

وی گفت: خانه اولی هایی که به امید خانه دار شدن برای دریافت تسهیلات در بانک سرمایه گذاری کردند، گروه های اصلی بازنده بازار مسکن و سیاست گذاران این عرصه هستند، زیرا تسهیلات این طرح، امکان خرید خانه را برای آن ها فراهم نمی نماید. در سال 98 با توجه به سپرده گذاری ها باید دستکم 100 هزار خانه اولی صاحب خانه می شدند، اما 42 هزار خانواده خانه خریدند و معین شد 60 هزار خانواده نتوانسته اند با تسهیلات بانکی خانه بخرند.

حسام عقبایی نایب رئیس اول اتحادیه صنف مشاوران املاک نیز در این برنامه گفت: معاملات مسکن به یک سوم آمار سال گذشته نیز نرسیده است، اما پیش بینی می کنیم فرایند آن افزایشی باشد.

وی اضافه نمود: دولت یازدهم و دوازدهم به جای حل مسأله بیشتر به گفتار درمانی می پردازد. قیمت مسکن در شهر های عظیم به تورم 30/2 درصد نزدیک شده، اما در شهر های کوچک پایین تر از این عدد است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 9 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: pmbaxsports.ir شناسه مطلب: 817

به "سالانه 600 هزار واحد مسکونی کمبود داریم، پیشرفت 35 درصدی طرح اقدام ملی مسکن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سالانه 600 هزار واحد مسکونی کمبود داریم، پیشرفت 35 درصدی طرح اقدام ملی مسکن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید