سلفی فضایی تلسکوپ جیمز وب را ببینید

به گزارش اخبار ورزشی، تلسکوپ جیمز وب که هم اکنون در فاصله 1.5 میلیون کیلومتری از زمین قرار گرفته است، طی فرآیند تراز کردن آینه اصلی، یک سلفی فضایی هم ثبت کرد.

سلفی فضایی تلسکوپ جیمز وب را ببینید

تلسکوپ فضایی جیمز وب (James Webb Space Telescope) نخستین تصویر از خودش را از زمان آغاز سفر، به زمین فرستاد. ناسا این سلفی جیمز وب را تصویر تشویقی خواند و گفت: زمانی که نوبت به فوکوس کردن می رسد، گاهی لازم است به خودتان خوب نگاه کنید.

این سلفی که از طریق تلسکوپ فضایی جیمز وب از آینه اصلی خود گرفته شده است، از طریق یک دوربین مهندسی نصب شده جداگانه گرفته نشده بلکه با یک لنز ویژه از طریق ابزار دوربین نزدیک فروسرخ (NIRCam) ثبت شده است.

آنچه در این عکس دیده می شود، آینه اصلی تلسکوپ فضایی جیمز وب است که هم اکنون مشغول رصد هدف مهندسی خود، یعنی ستاره درخشان HD 84406 است.

این ستاره با توجه به درخشندگی زیاد برای فرآیند دقیق تراز کردن تلسکوپ انتخاب شده است و مهندسان از آن استفاده می کنند تا در نهایت 18 نقطه شکل گرفته از طریق بخش های هجده گانه آینه ای اصلی را بر روی یک نقطه متمرکز کنند و آینه را در حالت کاملا یکپارچه قرار دهند.

همه بخش های آینه اصلی هم اکنون ستاره درخشان را می بینند اما نقطه روشن تر به این دلیل شکل گرفته است که از نگاه دوربین نزدیک فروسرخ، این بخش مستقیما هم سو با ستاره قرار گرفته است.

طی 3 ماه آینده، مهندسان ناسا هر بخش آینه را به صورت جداگانه تراز خواهند کرد تا تمام 18 بازتاب ستاره، دقیقا روی هم قرار بگیرند تا زمانی که مجموعه تلسکوپ تنها یک تصویر از ستاره را به صورت متمرکز ببیند.

با توجه به ابعاد بزرگ آینه اصلی جیمز وب و ممکن نبودن پرتاب از طریق پرتابگرهای فعلی، نیاز به ساخت یک سازوکار اوریگامی-مانند برای پرتاب آن بود. بدین ترتیب پس از عملیات دقیق پرتاب و تزریق فضایی که از طریق آریان اسپیس (ArianeSpace) از طرف آژانس فضایی اروپا انجام شد، تلسکوپ دوران پراسترس یک ماهه ای را سپری کرد تا بخش های اصلی خود را باز کند.

با انتها پیروز این عملیات و قرارگیری تلسکوپ در چیدمان نهایی، فرایند باز کردن بخش های آینه اصلی از چیدمان حالت پرتاب و سپس تراز کردن دقیق آن ها برای تشکیل یک آینه واحد آغاز شد. فرایندی که با دریافت اولین فوتون ها آغاز شد و اکنون فاز نخست آن رو به انتها است؛ اما همچنان راه درازی تا تکمیل شدن و ثبت نخستین تصاویر علمی دارد.

عکس کاور: سلفی تلسکوپ فضایی جیمز وب

Credit: NASA

منبع: NASA

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 3 اردیبهشت 1401 بروزرسانی: 3 اردیبهشت 1401 گردآورنده: pmbaxsports.ir شناسه مطلب: 1893

به "سلفی فضایی تلسکوپ جیمز وب را ببینید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سلفی فضایی تلسکوپ جیمز وب را ببینید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید