سکته اروپای واحد در رم، احیای جریان راست افراطی در قاره سبز

به گزارش اخبار ورزشی، خبرنگاران، گروه بین الملل- حنیف غفاری: شکست همه پرسی مدنظر ماتئو رنتسی نخست وزیر ایتالیا و پیروزی جریان راست افراطی در این همه پرسی، مورد توجه تحلیلگران و کارشناسان مسائل اروپا قرار گرفته است. اگرچه سران اتحادیه اروپا از پیروزی الکساندر فان در بلن در انتخابات ریاست جمهوری اتریش و شکست جریان راست افراطی در این کشور خوشحال بودند، اما این پیروزی در عرض چند ساعت با شکستی سخت در ایتالیا جایگزین شد!

سکته اروپای واحد در رم، احیای جریان راست افراطی در قاره سبز

برای سفر به تور اروپا با بهترین کارشناسان مشورت کرده و بهترین برنامه سفر را انتخاب کنید.

شکست دولت رنتسی در همه پرسی اخیر در ایتالیا، مولد نگرانی های مزمنی در معادلات سیاسی و مالی اروپا بوده است. احزاب سنتی راست میانه و سوسیالیست در اروپا هر دو نسبت به تحولات جاری در ایتالیا به شدت نگران هستند. رم از این پس به یکی از اصلی ترین کانونهای بحران مالی و سیاسی در قاره سبز تبدیل خواهد شد. همچنین همه پرسی اخیر نشان داد که شهروندان ایتالیایی استعداد زیادی در پذیرش جریان راست افراطی به عنوان جریان حاکم بر این کشور دارند.

هم اکنون جنبش افراطی اروپای پنج ستاره به رهبری بپه گریلو جهت تشکیل دولت و حضور در راس معادلات اجرایی رم خیز برداشته است. گریلو در پیامی توئیتری خواهان برگزاری انتخابات سریع در ایتالیا شده و تاکید نمود که ایتالیایی ها باید هر چه سریع تر به انتخابات فراخوانده شوند.

مارین لوپن رهبر جبهه ملی فرانسه نیز از نتایج همه پرسی در ایتالیا به شدت استقبال نموده است. لوپن اعلام نموده است که ایتالیایی ها دولت این کشور (دولت رنتسی) و اتحادیه اروپا را در این همه پرسی شکست داده و محکوم کردند. همان گونه که مشاهده می گردد، شکست اخیر دولت ایتالیا، جان تازه ای به جریان راست افراطی در سرتاسر اروپا بخشیده است.

آنچه مسلم است اینکه در کشور اتریش نیز جریان راست افراطی بازنده مطلق میدان نبود! اگر چه نوربرت هوفر نامزد جریان راست افراطی در انتخابات ریاست جمهوری اتریش از رقیب خود بازنده شد، اما نباید فراموش کرد که وی توانست بیش از 46 درصد آرا را به خود اختصاص دهد.

این در حالی بود که احزاب سنتی و اکثر سیاستمداران، رسانه ها و اقتصاددانان اتریشی در راستای شکست نامزد جریان راست افراطی با یکدیگر متحد شده بودند. به عبارت بهتر، مخالفان هوفر نهایت تلاشها و ظرفیتهای خود را برای شکست دادن وی به کار گرفتند. در چنین شرایطی کسب 46 درصد آرا از سوی نامزد جریان راست افراطی نشان دهنده شکل گیری پایگاه اجتماعی- سیاسی این جریان در وین و دیگر شهرهای اتریش است.

هم اکنون اروپای واحد شاهد پوست اندازی و احیای جریان راست افراطی در معادلات سیاسی و مالی این مجموعه است. نتایج همه پرسی اخیر در ایتالیا نقطه شروع احیای دوباره جریان راست افراطی در قاره سبز محسوب می گردد. هم اکنون افرادی مانند مارین لوپن رهبر جبهه ملی فرانسه امیدوارند که با مانور هوشمندانه در میان افکار عمومی این کشور، به عنوان نخست وزیر یا رئیس جمهور در کانون قدرت حضور پیدا نمایند.

از اکنون تا سال 2017 میلادی، اصلی ترین دغدغه سران اروپایی، جلوگیری از پیروزی مارین لوپن در انتخابات ریاست جمهوری فرانسه خواهد بود. این در حالیست که کنترل تحولات سیاسی ایتالیا از سوی سیاستمداران سنتی راست گرا و چپ گرا در اروپا نیز در حال حاضر سخت و سخت به نظر می رسد. اصلی ترین نگرانی سران اروپای واحد، تبدیل شدن رم و پاریس به قلمروی جریان راست افراطی است. در این صورت، جریان راست افراطی قدرت یارگیری بیشتری در دیگر کشورهای اروپایی پیدا خواهد نمود.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 23 آذر 1398 بروزرسانی: 12 مهر 1399 گردآورنده: pmbaxsports.ir شناسه مطلب: 438

به "سکته اروپای واحد در رم، احیای جریان راست افراطی در قاره سبز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سکته اروپای واحد در رم، احیای جریان راست افراطی در قاره سبز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید