لبخند تلخ لب های شکاف خورده

به گزارش اخبار ورزشی، آیا می دانید ناهنجاری مادرزادی شکاف لب و کام (سقف دهان) شایع ترین ناهنجاری مادرزادی است؟ شیوع این ناهنجاری در ایران 0.1 درصد است که با یک جمع و ضرب ساده می توانید تخمین بزنید چه جمعیت بزرگی می گردد.

لبخند تلخ لب های شکاف خورده

شکاف لب در پسرها و شکاف کام در دخترها شایع تر است اما نکته بسیار مهم در درمان این نوع ناهنجاری که به طور مستقیم زیبایی و سلامت گفتاری و دهان و دندان کودک را تحت تاثیر قرار می دهد این است که بیماران مبتلا باید سال ها تحت نظر یک تیم پزشکی باشند و پروتکل های درمانی مختلفی برای آنها اجرایی گردد.

نوزادان مبتلا به این نوع اختلال باید در سه ماهگی جراحی شوند و در دو تا چهار سالگی نیز به گفتاردرمانی احتیاج دارند.

در شش سالگی احتیاج به ارتودنسی و در 9 سالگی نیز به ترمیم لثه و در مرحله نهایی در 16تا 18سالگی احتیاج به بازسازی بینی دارند.

به همین دلیل، درمان این افراد باید به صورت تیمی انجام گردد. با مشاهده خبری مبنی بر این که جراحی بینی در بیمارانی که در کودکی دچار شکاف لب بوده اند احتیاجمند مهارت و تجربه کافی است سبب شد در ارتباط با این نوع ناهنجاری مادرزادی با دکتر حسین ابدالی، فوق تخصص جراحی پلاستیک و زیبایی و عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گفت وگو کنیم.

شکاف کام و لب چه نوع نقصى است؟

شکاف لب و کام شایع ترین ناهنجاری موقع تولد در نوزادان است که ممکن است لب، کام و لثه را به صورت جداگانه یا به صورت توأم درگیر کند و شیوع آن یک به 700 تا یک به 1000در نوزادان متولد شده است و در همه نوزادان امکان ایجاد آن وجود دارد. شکاف کام، شایع ترین ناهنجاری مادرزادی چهره(فک و صورت) به شمار می رود که می تواند عوارض خطرناکی به همراه داشته باشد بنابراین آگاهی والدین از این عوارض و همچنین اقدامات لازم برای شناسایی این بیماران به ویژه در مناطق محروم می تواند سلامت بسیاری از بچه ها کشور را حفظ کند.

چه نوزادانى با این نقص به جهان مى آیند و این که آیا لزوما جنبه ژنتیک دارد؟

در کسانی که سابقه فامیلی و خانوادگی داشته باشند شیوع این نوع ناهنجاری بیشتر است. به طوری که اگر پدر و مادر هر دو مبتلا به شکاف لب و کام باشند، شیوع آن 14تا 15برابر بیشتر می گردد.

حدود 30تا 50درصد موارد ابتلا به شکاف کام و لب، ژنتیکی بوده و با سندرم های متعددی همراه است، ولی در بقیه موارد ممکن است بدون زمینه ژنتیک ایجاد گردد؛ چنان که علت این بیماری در بیشتر موارد ناشناخته است.

آیا امکان تشخیص این ناهنجاری در دوران جنینى وجود دارد؟

با انجام سونوگرافی در دوران حاملگی می توان تعداد زیادی از مبتلایان را تشخیص داد(به خصوص بیماران با شکاف لب). سایر آزمایش های طی بارداری نیز یاری کننده است.

چه عوامل محیطى و سبک زندگى در مادر به بروز این نقص در دوران جنینى منجر مى گردد؟

علاوه بر عوامل ژنتیکی و فامیلی، عوامل محیطی در بروز این ناهنجاری حین تولد موثر است که می توان به رژیم غذایی مادر، مصرف داروها، بیماری های ویروسی مادر و مصرف الکل و دخانیات در زمان بارداری اشاره نمود.

آیا شکاف کام و لب پس از انجام مراحل فوق به طور قطعی درمان می گردد؟

اگر جراحی به موقع و توسط متخصص با تجربه انجام گردد می تواند باعث بهبودی نسبتا کامل بیماران گردد.

آیا عوارضی پس از درمان جراحی بیماران باقى نمى ماند؟

مسائل عمده این بیماران صحبت کردن است که اگر درمان جراحی خوب صورت نگیرد، صحبت کردن آنها غیرطبیعی خواهد بود. همچنین مسأله ظاهر و زیبایی این بیماران مهم است که با اعمال جراحی زیبایی توسط همکاران جراحی پلاستیک تا حد زیادی این مشکل نیز برطرف می گردد.

درمان کامل و پیگیرانه این ناهنجاری طی سال ها از چه جهاتی اهمیت دارد؟

تشخیص به موقع، تحت نظر بودن از زمان تشخیص و درمان توسط تیم های شکاف لب و کام با موضوع فوق تخصص جراح پلاستیک، گفتاردرمانی، ارتودنسی و دندانپزشکی اطفال، جراحی فک، جراحی اطفال و ژنتیک می تواند باعث درمان قابل قبولی در این بیماران گردد. به این ترتیب آنها می توانند مانند سایر افراد به زندگی طبیعی، تحصیل و موفقیت در کار و فعالیت بپردازند.

درمان مؤثر شکاف کام و لب

از دکتر ابدالی پرسیدم درمان مؤثر این نقص چه زمانى باید صورت بگیرد. وی در پاسخ گفت: پس از تشخیص از همان ابتدا این نوزادان تحت نظر تیم درمانی قرار می گیرند که این تیم ها شامل تخصص های مختلف هستند و از آموزش تغذیه آغاز می گردد و عمل جراحی لب در 3 ماهگی و جراحی کام در 9ماهگی و لثه در 8سالگی و ارتودنسی در یک تا 10 سالگی و عمل زیبایی لب و بینی در 16تا 18سالگی انجام می گردد. در این مدت، مبتلایان به طورمرتب توسط تیم شکاف لب و کام تحت نظر هستند.

پونه شیرازی - سلامت / روزنامه خبرنگاران

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 14 اسفند 1399 بروزرسانی: 14 اسفند 1399 گردآورنده: pmbaxsports.ir شناسه مطلب: 1340

به "لبخند تلخ لب های شکاف خورده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "لبخند تلخ لب های شکاف خورده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید